Komputer - złośliwa bestia

Komputery stały się nieodłączną częścią naszego życia, tak samo jak telewizor czy kuchenka mikrofalowa. Z całą pewnością daleko im jednak do takiego poziomu niezawodności i łatwości obsługi, jaki prezentują wymienione urządzenia.

Komputery stały się nieodłączną częścią naszego życia, tak samo jak telewizor czy kuchenka mikrofalowa. Z całą pewnością daleko im jednak do takiego poziomu niezawodności i łatwości obsługi, jaki prezentują wymienione urządzenia.

Ten mały program powie Ci całą prawdę o procesorze zainstalowanym w komputerze.Kliknij, aby powiększyćTen mały program powie Ci całą prawdę o procesorze zainstalowanym w komputerze.Wiemy o tym lepiej niż ktokolwiek inny, gdyż co miesiąc setki czytelników kontaktują się z redakcją PC World, prosząc o poradę i rozwiązanie problemów związanych z komputerami.

Zobacz również:

Niektóre z pytań należą do ulubionych - np. dotyczące niedokładnie działającego zegara systemowego lub wątpliwości, czy procesor w kupionym komputerze faktycznie odpowiada oficjalnej specyfikacji producenta. Inne pytania pojawiają się i znikają w takim samym tempie, w jakim na rynek trafia nowe oprogramowanie. Zgromadziliśmy kilkadziesiąt takich pytań i problemów, podając jednocześnie najbardziej prawdopodobne rozwiązania. Warto te kilka stron wyciąć i zatrzymać, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy jeden z poniższych problemów stanie się naszym utrapieniem.

Przypadłości ogólne

<font color="red">Chcesz zmienić pewne ustawienia w BIOS-ie, ale przeszkadza Ci w tym hasło, broniące dostępu.

Spróbuj wykorzystać "tylną furtkę", czyli jedno z kilku haseł czasami celowo pozostawianych przez producentów BIOS-ów. W przypadku BIOS-u firmy Award warto wypróbować (wielkimi i małymi literami): award sw, award_sw, award?sw, biostar. Dla BIOS-ów AMI - ami, a.m.i., aaammmiii, bios, password, zaś dla BIOS-ów firmy Phoenix - phoenix, cmos, bios. Więcej sugestii można znaleźć pod adresem http://www.labmice.net/articles/bios_hack.htm.

<font color="red">Uruchamiasz program analizujący konfigurację sprzętową i dowiadujesz się z zaskoczeniem, że w Twoim komputerze jest zupełnie inny procesor niż ten, za który zapłaciłeś.

Jeśli program testujący nie jest równie nowy, jak Twój komputer, istnieje duża szansa, że nie potrafi poprawnie rozpoznać procesora. Jeśli komputer podczas startu wyświetla prawidłowe oznaczenie procesora, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że wszystko jest OK. Na wszelki wypadek warto skorzystać z najnowszej wersji programu Cpu-Z, który można znaleźć na płycie dołączonej do pisma.

<font color="red">Narzędzia monitorujące system informują Cię, że cała fizyczna pamięć jest zajęta, a obciążenie procesora często dochodzi do 100 procent. Nie jesteś pewien, czy nadeszła pora, aby rozbudować komputer.

Jeśli wydajność Twojego komputera satysfakcjonuje Cię, wówczas nie ma sensu rozważać rozbudowy tylko na podstawie raportowanych wyników. Windows, aby poprawić ogólną wydajność, często zagospodarowuje całą zajętą pamięć, zwalniając ją w razie potrzeby. Szybszy procesor może przyspieszyć wykonywanie niektórych zadań, bardziej uzależnionych od mocy obliczeniowej, ale będzie miał niewielki wpływ na te aplikacje, które zależą głównie od wydajności twardych dysków czy łącza internetowego.

<font color="red">Masz nową drukarkę, która do portu równoległego podłączona jest przez specjalny rozgałęźnik. W ten sposób możesz do niego podłączyć drugie urządzenie, np. modem, ale wydruki są w różny sposób zniekształcone.

Nie używaj rozgałęźników. Sterowniki nowoczesnych drukarek cały czas komunikują się z nimi. Obecność dodatkowych urządzeń, podłączonych do tego samego portu równoległego, co drukarka, zakłóca proces. Najlepiej dokupić rozszerzenie, pozwalające zainstalować drugi, całkowicie oddzielny port drukarki.

<font color="red">Dodałeś drugi twardy dysk do swojego komputera. System przypisał mu literę D, zaś stara partycja D zmieniła nagle nazwę na E. Sprawia to, że niektóre programy przestają poprawnie działać lub uruchamiać się.

Utworzyłeś na nowym dysku partycję podstawową, która zawsze ma pierwszeństwo w przydziale liter przed partycjami rozszerzonymi. Gdy uruchomisz program Fdisk na nowym dysku, pamiętaj, aby cały dysk ustawić w tryb partycji rozszerzonej, na której zdefiniujesz partycje logiczne.

W ten sposób oznaczenia dysków już znajdujących się w systemie nie zmienią się.

<font color="red">Nie możesz sprawić, aby głośniki działały.

Sprawdź, czy w panelu regulacji głośności nie wyciszyłeś urządzenia audio.Kliknij, aby powiększyćSprawdź, czy w panelu regulacji głośności nie wyciszyłeś urządzenia audio.Sprawdź następujące elementy: podłączenia głośników, zasilanie głośników, ustawienia w panelu regulacji głośności (volume control), ustawienia Multimediów (albo Właściwości: Dźwięki i urządzenia audio) w Panelu sterowania.

<font color="red">Słyszę dźwięki generowane przez komputer, ale nie słyszę nagrań z płyt CD audio włożonych do napędu.

W panelu regulacji głośności upewnij się, że suwak przy podziałce Audio CD nie jest przesunięty na sam dół lub nie wybrano opcji Wycisz. Jeśli to nie pomoże, należy sprawdzić, czy specjalny kabel łączy napęd CD z kartą dźwiękową. Brak tego kabelka uniemożliwia odtwarzanie płyt CD audio.

<font color="red">Twój pecet zaczął się zawieszać od czasu do czasu. Trudno ustalić jakąkolwiek prawidłowość występowania

tego zjawiska.

Jeśli komputer zawiesza się ze względu na błędy oprogramowania, wówczas najczęściej są to sytuacje powtarzalne i nawet łatwo przewidywalne. Jeśli jednak awarie tego typu zdarzają się w zupełnie przypadkowych momentach, wówczas w grę mogą wchodzić usterki sprzętowe. Takie nieprzewidywalne zachowanie jest najczęściej spowodowane za wysoką temperaturą, uszkodzoną pamięcią lub innymi wadliwymi podzespołami. Przede wszystkim upewnij się, że wszystkie wentylatory działają. Na noc najlepiej uruchomić dobry program testujący pamięć, np. Memtest86, który można pobrać z Internetu pod adresem http://www.memtest86.com lub zainstalować z naszej płyty.

<font color="red">Zegar systemowy w Twoim komputerze spóźnia się.

Dokładność nie jest cechą, której należałoby szczególnie oczekiwać od zegarków komputerowych - przyspieszenie lub opóźnienie o kilka sekund w ciągu dnia nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeśli objaw ten ustępuje w Windows 9x/Me po restarcie komputera, wówczas może pomóc wyłączenie funkcji oszczędzania energii (Start/ Ustawienia/ Panel sterowania/ Zarządzenie energią). Jeśli tak się nie dzieje, lub używasz Windows NT/2000/XP, a pomimo to zegar szwankuje, wówczas winny jest mechanizm sprzętowy, odpowiedzialny za funkcjonowanie zegara. W przypadku starszych, kilkuletnich pecetów pomóc może wówczas wymiana bateryjki zapasowej.

Gdy wszystko zawiedzie, rozwiązaniem są narzędzia w rodzaju Get Global Time ( http://www.get-time.org ), znajdujące się na płycie dołączonej do numeru.

<font color="red">Uaktualniłeś Windows do najnowszej wersji i nagle okazało się, że nie ma odpowiednich sterowników do Twojej starej drukarki, a nowa wersja nie akceptuje żadnych starszych sterowników.

Sprawdź w dokumentacji, czy Twoja drukarka może emulować jeden z popularnych standardów, np. HP LaserJet, HP DeskJet czy IBM ProPrinter. Jeśli tak, uaktywnij tryb emulacji i zainstaluj sterownik do odpowiedniej drukarki. Prawdopodobnie stracisz część możliwości, które oferowały oryginalne sterowniki, ale i tak lepsze to niż całkowity brak możliwości wydruku.