Kopii nic nie skruszy

Przedstawiamy 26 mądrych sposobów archiwizacji najważniejszych plików, a gdybyś tego nie zrobił - na ich odzyskanie.

Przedstawiamy 26 mądrych sposobów archiwizacji najważniejszych plików, a gdybyś tego nie zrobił - na ich odzyskanie.

Sześć programów, które uratują Ci życieKliknij, aby powiększyćSześć programów, które uratują Ci życieNa pewno znasz mnóstwo argumentów zalecających regularne archiwizowanie swoich plików: jedno omyłkowe kliknięcie może skasować istotny dokument, wirus potrafi zniszczyć całe foldery, a zwykłe usterki mechaniczne mogą zepsuć twardy dysk.

Zobacz również:

Czemu więc tak niewielu ludzi to robi?

Być może, dlatego że proces archiwizacji jest męczący i pochłania sporo czasu, natomiast efekty widoczne są dopiero wtedy, gdy zdarzy się prawdziwa katastrofa.

Cóż, nie potrafimy zamienić archiwizacji w niesamowitą przygodę, ale możemy ją ułatwić i przyspieszyć. W niniejszym artykule odpowiadamy na kilka typowych pytań o tworzenie kopii zapasowych, dzięki czemu, miejmy nadzieję, uchronisz przed bezpowrotną utratą swoje najważniejsze dokumenty, arkusze kalkulacyjne, adresy e-mail i informacje finansowe przechowywane w komputerze. Lecz nawet jeśli przekonasz się do regularnej archiwizacji, czasem możesz o niej zapomnieć. Radzimy więc także, jak próbować odzyskać dane, gdy nie masz kopii - a to już naprawdę jest przygoda.

Dwa twardziele biją taśmę

Archiwizacja na taśmach czy dyskietkach Zip jest dziś mało sensowna. Lepiej używać w tym celu drugiego dysku: jest tańszy (zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę nośników taśmowych i dyskietek Zip), pojemniejszy, a zmiana napędów w sytuacji awaryjnej trwa tylko chwilę.

Kup dwa twarde dyski o tej samej pojemności i zainstaluj w komputerze dwie wymienne kieszenie. Podłącz kable IDE tak, by górna kieszeń była nadrzędna (master) na kanale IDE1, a dolna, służąca do archiwizacji - na kanale IDE2. Wieczorem użyj programu typu PowerQuest DriveCopy do kopiowania danych z górnego dysku na dolny. Rano umieść zapasowy dysk w bezpiecznym miejscu. Gdy nadejdzie sądny dzień, w którym Twój podstawowy dysk zawiedzie, po prostu zastąp go zapasowym.

Archiwizacja danych

<font color ="red">Jak często powinienem ją robić? Jak ją uprościć?

Powinieneś archiwizować dane każdego dnia, w którym używałeś komputera.

Wiemy, że brzmi to okrutnie, ale jeśli wszystko właściwie ustawisz, operacja zajmie tylko minutę lub dwie. I zdążysz wyjść, zanim Twój szef przyniesie Ci jakąś robotę na ostatnią chwilę. Najczęściej wykonuje się archiwizację przyrostową. Oznacza to, że w przeciwieństwie do pełnej archiwizacji, podczas której kopiowane są wszystkie pliki z folderów zawierających dokumenty i inne tworzone przez Ciebie dane, przyrostowa archiwizuje jedynie te pliki, które powstały lub zostały zmienione od czasu wykonania ostatniej kopii zapasowej - jest więc znacznie szybsza.

Dobry program archiwizujący ułatwia cały proces, umożliwiając wybór archiwizowanych elementów i pozwalając na zaplanowanie archiwizacji pełnej oraz przyrostowej.

<font color ="red">Jakiego programu powinienem używać?

Polecamy Stomp BackUp MyPC. Robi to, co trzeba, i jest prosty w użyciu.

Aplikacje takie jak QuickSync firmy Iomega archiwizują dane w locie - gdy zapisujesz je na twardym dysku. Jeśli jednak kopię zapasową tworzysz na CD, wciąż będziesz musiał pamiętać o włożeniu płyty rano i schowaniu jej na noc w bezpiecznym miejscu. Ponadto każdy program pracujący w tle wykorzystuje trochę zasobów, może więc spowolnić Twój pecet.

Mocne argumenty przemawiają za tworzeniem kopii całego twardego dysku - nie tylko danych, ale także aplikacji i systemu operacyjnego. Jest to jednak praca mozolna i może Cię zniechęcić do dokonywania jakiejkolwiek archiwizacji. Poza tym już masz kopie oprogramowania - oryginalne CD-ROM-y. Jeśli mimo wszystko postanowisz archiwizować cały dysk, najlepiej skorzystaj z programu tworzącego jego obraz, np. Drive Image firmy PowerQuest.

<font color ="red">Jakich nośników używać do archiwizacji?

To było proste: płyt CD-RW.

Wiele za nimi przemawia: są tanie, wymienne (kopie danych można przechowywać daleko od komputera, co najlepiej chroni przed pożarem, zalaniem bądź kradzieżą), dają się wielokrotnie zapisywać (ten sam nośnik można niemal bez końca katować regularną archiwizacją przyrostową), napędy CD-RW są dziś wystarczająco szybkie, byś nie musiał szukać dobrej książki na czas archiwizacji, a krążki CD są na tyle pojemne (650, 700 czy nawet 800 MB), że wszystkie dane możesz zmieścić na jednej płycie.

Jeśli masz wiele plików graficznych albo muzycznych, Moje dokumenty nie zmieszczą się na jednym CD. Ponieważ jednak pliki tego typu zwykle nie zmieniają się albo zmieniają nieznacznie, nie trzeba ich ciągle archiwizować.

Przenieś te pliki poza foldery do archiwizacji i utwórz ich kopię na płytach CD-R. To najlepsza opcja długoterminowego przechowywania, dająca jednocześnie pewność, że nikt nie skasuje ulubionych zdjęć czy melodii.

<font color ="red">Jakie pliki powinienem archiwizować?

Jeśli używasz Windows 98 lub Me, powinieneś archiwizować folder Moje dokumenty, znajdujący się zwykle w C:\Moje dokumenty. Powinieneś też archiwizować następujące podfoldery Windows (nie w każdej instalacji systemu są wszystkie, więc jeśli któregoś nie znajdziesz, nie martw się): All Users, Dane aplikacji, Local Settings, menu Start, Pulpit i Ulubione.

Jeśli używasz Windows 2000 lub XP, zarchiwizuj C:\Documents and Settings. Ten folder zawiera podfolder dla każdego użytkownika zarejestrowanego w komputerze.

Jeśli bedziesz miał szczęście, progrma GetDataBack odzyska Twoje pliki z uszkodzonego dysku.Kliknij, aby powiększyćJeśli bedziesz miał szczęście, progrma GetDataBack odzyska Twoje pliki z uszkodzonego dysku.Każdy podfolder mieści zaś między innymi folder Local Settings (jest domyślnie ukryty w Eksploratorze Windows, ale można go ujawnić w interfejsie programu archiwizującego). Znajdują się w nim trzy foldery, których nie powinieneś archiwizować: Temporary Internet Files, Temp i Historia. Natomiast koniecznie zrób kopię Danych aplikacji (kolejnego podfolderu Local Settings).

Niestety, nie wszystkie programy przechowują swoje dane w tych folderach. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie aplikacja trzyma swoje dane, otwórz program i dodaj jakąś informację, np. adres. Zamknij program i poszukaj pliku, wykorzystując narzędzie Znajdź lub Wyszukaj z menu Start.

Szukaj plików zmodyfikowanych w ciągu ostatniego dnia. Gdy pojawi się lista plików, kliknij nagłówek kolumny Zmodyfikowany lub Data modyfikacji. Dzięki temu na pierwszych pozycjach zobaczysz dopiero co zmienione pliki, a wśród nich będzie ten, który właśnie zmodyfikowałeś. Jeśli nie poznajesz nazwy pliku, spójrz na folder, w którym się znajduje - ta informacja podawana jest po prawej. Ścieżka zwykle zawiera nazwę programu użytego do utworzenia pliku.

Jeśli program przechowuje dane poza archiwizowanymi folderami, możesz dodać odpowiedni plik czy folder tej aplikacji do zestawu archiwizowanych danych albo w samej aplikacji opcjami dostosowywania zmienić miejsce przechowywania danych.