Białe rękawiczki do białej roboty

Ochrona peceta przed zawałem nie wymaga drogich i specjalistycznych narzędzi.

Ochrona peceta przed zawałem nie wymaga drogich i specjalistycznych narzędzi.

System Monitor pomaga znaleźć przyczyny problemów z pamięcią.Kliknij, aby powiększyćSystem Monitor pomaga znaleźć przyczyny problemów z pamięcią.Spójrzmy prawdzie w oczy, zmagania z komputerem to nie to samo, co obsługa tostera. Utrzymanie peceta w dobrym stanie wymaga mnóstwa pracy: okresowe naprawy, nieustanne poprawki i rozwiązywanie kolejnych problemów.

Jeśli nie jesteś wybrańcem mającym armię specjalistów IT na każde wezwanie (ani nawet szwagra-majsterkowicza), sam będziesz musiał się zająć przynajmniej niektórymi takimi zadaniami.

Zobacz również:

Na szczęście, mając odrobinę zapału i odpowiednie narzędzia, właściwie każdy może zadbać o swój pecet. Również zdobycie niezbędnych przyborów nie musi kosztować majątku; większość z nich z pewnością już masz. Oto narzędzia, które - naszym zdaniem - zawsze powinieneś mieć pod ręką.

Defekt płyty?

Siadasz przy komputerze, włączasz go i nic: żadnych świateł, żadnego dźwięku, żadnej reakcji. Czy musisz wydawać kilka setek na nową płytę główną, czy może dużo mniej na nowy zasilacz? Dzięki testerowi ATX Power Supply firmy PC Power and Cooling możesz szybko otrzymać dokładną odpowiedź. To kosztujące dziesięć dolarów poręczne urządzenie dołącza się do przewodu zasilającego dowolnej płyty głównej z zasilaczem zgodnym z ATX 2.x. Jeśli źródło prądu działa poprawnie, zaświeci się lampka. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie http://www.pcpowerandcooling.com.

Niezbędnik majsterkowicza

Wcale nie potrzebujesz wspaniałego zestawu niezwykle drogich narzędzi, oczywiście jeśli zajmujesz się tylko niewieloma komputerami. Lista niezbędnych rzeczy jest bardzo krótka.

 • Śrubokręty Potrzebujesz tylko dwóch niewielkich śrubokrętów - ze standardową, płaską końcówką oraz krzyżakowego. Powinny być krótsze niż 15 cm. Pamiętaj też, że nie mogą być namagnesowane.

 • Pęsety Podczas ustawiania zworek czy wyciągania zgubionych śrubek mała pęseta o mocnym chwycie staje się bezcenna. Lepsze są te z płaskimi, niezaostrzonymi końcami.

 • Lampka Nawet w dobrze oświetlonym pokoju trudno dostrzec kable i inne szczegóły we wnętrzu komputera.

 • Pojemnik na części Niewielki - najlepiej z przykrywką - jest konieczny, by nie zgubić śrubek i zworek. Zupełnie wystarczają plastikowe kubeczki i stare fiolki po lekarstwach.

 • Szczypczyki Przydatne do chwytania części oraz wyginania przewodów i kawałków metalu.

 • Pojemnik ze sprężonym powietrzem Aby zapobiec przegrzaniu komputera, chroń jego wnętrze przed kurzem. Najprostszym lekarstwem jest krótki, silny podmuch. Pojemniki ze sprężonym powietrzem można kupić w większości sklepów komputerowych i elektronicznych za kilkadziesiąt złotych.

 • Taśma antystatyczna Jedna iskra elektryczna między Twoim ciałem a pecetem może spalić jego obwody. Dlatego za każdym razem, gdy dodajesz lub usuwasz części z komputera, używaj taśmy antystatycznej. Jeden koniec przewodu przymocuj do nadgarstka, drugi do ziemi. Taka taśma również jest dostępna w sklepach elektronicznych.

 • Klucze i inne narzędzia Wiele zestawów zawiera klucze, przyrządy do usuwania układów i całe mnóstwo innych specjalistycznych narzędzi. Zwykle nie są one jednak potrzebne. Śrubokręty i szczypce wystarczą do większości zadań.

  Narzędzia, które już masz

  Windows zawiera wiele użytecznych aplikacji i kreatorów pozwalających administrować komputerem i rozwiązywać niektóre problemy. Większość z nich jest dostępna z menu Narzędzia systemowe: kliknij Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe (w różnych wersjach systemu ścieżka i dokładne nazwy mogą się nieco różnić).

 • ScanDisk Jak wskazuje nazwa, ScanDisk sprawdza twardy dysk i szuka źle umiejscowionych fragmentów plików oraz fizycznych uszkodzeń. Używaj tego programu regularnie. Nagły wzrost liczby znalezionych błędów może oznaczać, że twardy dysk się psuje.

  Program DisplayMate pomoże dostroić obraz monitoraKliknij, aby powiększyćProgram DisplayMate pomoże dostroić obraz monitoraW Windows XP programu ScanDisk nie ma. W zamian należy w Eksploratorze kliknąć prawym przyciskiem myszy symbol podejrzanego napędu, wybrać Właściwości, przejść do karty Narzędzia i w sekcji Sprawdzanie błędów uruchomić przycisk Sprawdź. Program może odpowiedzieć, że zrobi to później, bo potrzebuje pełnych praw do niektórych plików systemowych na dysku. Na pytanie, czy chcesz, by sprawdzanie odbyło się przy najbliższym uruchomieniu systemu, odpowiedz Tak, a następnie OK.

 • Defragmentator dysków Regularne defragmentowanie twardego dysku przyspieszy działanie systemu i zwiększy szanse odzyskania danych w wypadku awarii.

 • Monitor systemu Ten doskonały, niewielki program śledzący wiele rozmaitych parametrów komputera pozwoli Ci kontrolować sytuację. Możesz oglądać na bieżąco odświeżane wykresy dostępnego RAM-u, pamięci wirtualnej, zużycia mocy procesora i inne statystyki. Monitor systemu pomaga zwłaszcza odszukać przyczyny problemów z pamięcią i znaleźć programy najbardziej forsujące system operacyjny. (W Windows XP ta aplikacja jest dostępna przez Start | Panel sterowania | Narzędzia administracyjne | Wydajność | Monitor systemu).

 • Informacje o systemie Ten program to wrota do kilku najlepszych narzędzi do rozwiązywania problemów w Windows.

  W wersjach 9x w menu Narzędzia dostępne są: Kontroler plików systemowych, Kontroler rejestru i Narzędzie konfiguracji systemu. W XP znajdują się tam Diagnostyka sieci oraz Przywracanie systemu.

 • Podręczniki, sterowniki i oprogramowanie Zachomikuj wszystko! Być może, kiedyś uda się rozwiązać problem dzięki znajomości jakiegoś klucza czy numeru modelu albo przez ponowną instalację programu. Wydrukowane instrukcje obsługi mogą być ostatnią szansą na odnalezienie telefonów do serwisu. Nie myśl, że możesz w dowolnym momencie po prostu ściągnąć z Internetu wszystko, czego będziesz potrzebował - plik w Twoim komputerze jest więcej wart niż dwa w Sieci.

 • Windows Resource Kit Nie musisz wydawać kilkuset złotych na podręcznik Windows rozmiaru książki telefonicznej. Wystarczy, że zajrzysz na płytę kompaktową z systemem Windows 9x. W katalogu tools\reskit\setup (w Windows 95 jest to admin\reskit) znajduje się wersja elektroniczna Microsoft Windows Resource Kit. Jego odpowiednik do Windows XP można znaleźć na stronie http://www.microsoft.com/ technet/treeview/default.asp?url=/technet/prodtechnol/winxppro/ reskit/prork_overview. asp?frame=true.