Własne kino w living roomie

Niniejszy dział poświęcamy konkretnym przypadkom budowania lub modernizowania prywatnej sali filmowo-odsłuchowej. Nasi eksperci co miesiąc wybierają jedno ze zgłoszeń i stawiają diagnozę, po gruntownym zbadaniu problemu na miejscu, w domu lub mieszkaniu Czytelnika. Dzięki temu wybrana osoba uzyskuje unikalną pomoc, a wszyscy Czytelnicy mogą przeanalizować taki przypadek na naszych łamach.

Niniejszy dział poświęcamy konkretnym przypadkom budowania lub modernizowania prywatnej sali filmowo-odsłuchowej. Nasi eksperci co miesiąc wybierają jedno ze zgłoszeń i stawiają diagnozę, po gruntownym zbadaniu problemu na miejscu, w domu lub mieszkaniu Czytelnika. Dzięki temu wybrana osoba uzyskuje unikalną pomoc, a wszyscy Czytelnicy mogą przeanalizować taki przypadek na naszych łamach.

Kliknij, aby powiększyćAby uzyskać jak najlepsze wrażenia podczas oglądania filmów, konieczne będzie właściwe rozmieszczenie elementów zestawu kina domowego. Należy zacząć od ustawienia telewizora na wprost kanapy, czyli miejsca, skąd będziemy oglądać filmy. Zestaw składa się z sześciu głośników: centralnego, dwóch głównych, dwóch tylnych i subwoofera. Uzyskanie efektu dźwięku przestrzennego wymaga dokładnego rozstawienia głośników względem słuchacza. Głośnik centralny powinien być ustawiony na telewizorze lub bezpośrednio pod nim. Głośniki główne należy ustawić w odległości ok. 3 m od siebie, w takiej samej odległości od linii siedzenia widza, jak głośnik centralny. Dobrze jest skierować je nieco w stronę oglądającego. Zaleca się takie ustawienie, by głośniki głównei widz tworzyły trójkąt równoboczny.

Zobacz również:

Pokój

Wymiary 4 x 4 x 2,5 m. Całą szerokość ściany znajdującej się za telewizorem zajmują okna i balkon. Po lewej stronie pomieszczenie jest otwarte - ściana sięga tylko do połowy pokoju.

Podłoga jest wykonana z drewnianej mozaiki przemysłowej. Ściany pokoju pokryte są tynkiem strukturalnym. Pośrodku prawej ściany stoi kredens o przeszklonych ściankach . Przy tylnej ścianie stoi kanapa. Nad nią wisi gruby gobelin zajmujący niemal całą ścianę. Poza kanapą, kredensem i stolikiem pod telewizor w tylnych narożnikach pomieszczenia stoją dwie nieduże szafki.

Głośniki tylne należy umieścić za widzem, kierując je na pokój, w stronę telewizora. Teoretycznie powinny znajdować się nie mniej niż 0,5 m nad głową widza, jednak nie bliżej niż metr od sufitu.

W pokoju o wysokości 2,2-2,5 m trudno to uzyskać, chyba że zdecydujemy się siedzieć na podłodze. Rozsądnym wyborem będzie zatem umieszczenie głośników na wysokości ok. 1,5-1,8 m.

Dokładne ustawienie subwoofera nie jest tak ważne - niskie dźwięki nie rozchodzą się kierunkowo. W opisywanym pokoju najlepszym miejscem dla głośnika niskotonowego wydaje się lewy przedni narożnik pokoju lub środek - przed telewizorem.

1. Pokój

Gruby gobelin dobrze tłumi pomieszczenieKliknij, aby powiększyćGruby gobelin dobrze tłumi pomieszczenieAby uzyskać optymalne efekty, konieczne będzie niewielkie przemeblowanie pokoju. Przede wszystkim trzeba zasłonić okna - nie bez powodu filmy ogląda się w kinie w zupełnej ciemności. W opisywanym pokoju najlepiej zastosować grube zasłony z pluszu czy podobnego materiału. Po pierwsze, skutecznie odetną dopływ światła, po drugie, pozytywnie oddziałują na akustykę pokoju, po trzecie, nie powinny znacząco wpłynąć na jego wystrój. Producenci większości głośników zalecają wytłumienie ściany za głównymi głośnikami i podłogi oraz umieszczenie na bocznych ścianach elementów rozpraszających dźwięk.

Dywan, choć cienki, częściowo zlikwiduje niekorzystne odbicia od gładkiej, twardej podłogi. Po lewej stronie dźwięk będzie rozpraszany przez kredens. Aby go zrównoważyć, na lewej ścianie warto ustawić np. jedną z szafek i kwiat w doniczce.

Konieczne będzie także przeciągnięcie kabli prowadzących do tylnych głośników. Aby nie szpeciły pokoju, można je umieścić np. pod listwami przypodłogowymi, co jednak może być trudne ze względu na grubość przewodu. Inną propozycją jest zakup kabli w przezroczystej izolacji - na tle ściany czy podłogi stają się one niemal niewidoczne.