Wybieramy amplituner

Jak wybrać idealny amplituner? Wbrew pozorom nie wystarczy tylko zasobny portfel.

Jak wybrać idealny amplituner? Wbrew pozorom nie wystarczy tylko zasobny portfel.

Kliknij, aby powiększyćOglądając katalogi poszczególnych firm, łatwo zauważyć, że najdroższe modele urządzeń z danej kategorii są największe... Często ulegamy wrażeniu, że tak naprawdę tylko one godne są naszego zainteresowania. Duże zdjęcia otoczone bogatym opisem funkcji oraz uzupełnione obszerną tabelką robią wrażenie. Czy trzeba w takim razie wydać majątek lub pozostać z uczuciem niedosytu? Wcale nie, ważne by wybierany sprzęt pasował do naszych potrzeb.

Sytuację przeanalizujemy na przykładzie amplitunera, najbardziej złożonego elementu kina domowego. Składa się on z pięciokanałowego wzmacniacza z tunerem radiowym oraz dekoderami AC-3 i DTS wspomaganymi przez procesor DSP. Podstawowym zadaniem takiego urządzenia jest "ożywić" system 5 kolumn głośnikowych. Realizują to oddzielne końcówki mocy, które powinny optymalnie współpracować z każdym przetwornikiem. Te muszą współpracować z subwooferem i akustyką pomieszczenia.

Zobacz również:

Nikt, komu zależy na dobrym dźwięku, nie wstawi do pokoju o powierzchni 20 m<sup>2</sup> pięciu potężnych podłogowych kolumn zdolnych nagłośnić salę gimnastyczną.

Kliknij, aby powiększyćW takim pokoju, przy wyrównanym tonalnie brzmieniu, poziom uzyskanego ciśnienia akustycznego doszedłby do granicy bólu! Mielibyśmy więc do wyboru albo uzyskać nieatrakcyjny płaski dźwięk o odpowiedniej głośności, albo zrównoważone częstotliwościowo brzmienie atakujące potężną dawką decybeli.

Zdecydowanie lepsze wyniki możemy osiągnąć, stosując małe dwudrożne głośniczki uzupełnione subwooferem. Trochę inaczej należy postąpić, gdy jesteśmy miłośnikiem muzyki i często słuchamy nagrań w trybie dwukanałowym bez udziału modułu basowego. Wtedy zarówno lewa, jak i prawa kolumna przednia powinny być pełnopasmowe. Mając audiofilskie i melomańskie oczekiwania powinniśmy sprawdzić, czy kupowany przez nas amplituner umożliwia niezależne zaprogramowanie ustawień definiujących głośniki dla muzycznego PCM Stereo (czyli dźwięku z CD Audio) i reszty kinowych formatów. Często bowiem w specyfikacji technicznej pojawiają się dane 5 x 100 W przy 350 W w transformatorze. Czyżby więc producentom udało się uzyskać perpetuum mobile? Oczywiście, że nie. Każdy z zamontowanych 5 kanałów rzeczywiście jest zbudowany z elementów, które potrafią oddać 100 W mocy. Ale tylko w przypadku, gdy zasilacz całą swoją energię skieruje do jednego, góra dwóch kanałów. Natomiast gdy doprowadzimy równocześnie identyczny sygnał do wszystkich 5 wzmacniaczy, uzyskamy najwyżej moc 20-30 W. W kinie domowym rzadko na szczęście występują sytuacje, w których wszystkie kanały byłyby zmuszone oddawać maksymalną moc...

Podsumowując:

Wybór mocy naszego wielokanałowego amplitunera zależy zarówno od wielkości pomieszczenia, jak i współpracujących z nim głośników oraz ich konfiguracji. Mając już amplituner spełniający wszystkie nasze oczekiwania estetyczne, funkcyjne i jakościowe, możemy zacząć szukać odpowiedniego odtwarzacza DVD. Ale o tym napiszemy za miesiąc.