Szmuglerzy

Oferty na polskich internetowych grupach dyskusyjnych kuszĄ tanim sprzętem do kina domowego. Czy warto takie oferty brać pod uwagę?

Oferty na polskich internetowych grupach dyskusyjnych kuszĄ tanim sprzętem do kina domowego. Czy warto takie oferty brać pod uwagę?

Popularne  internetowe grupy dyskusyjne fanów kina domowego są często miejscem, gdzie można kupić tani sprzęt o podejrzanym rodowodzie...Kliknij, aby powiększyćPopularne internetowe grupy dyskusyjne fanów kina domowego są często miejscem, gdzie można kupić tani sprzęt o podejrzanym rodowodzie...Czemu ceny markowych, nowych telewizorów, amplitunerów czy odtwarzaczy DVD są w internetowych ogłoszeniach tak niskie? Bo ceny urządzeń elektronicznych są w Niemczech dużo niższe niż w Polsce i "opłaca się" je przemycać. Legalnie, po zapłaceniu cła, traci to większy sens. Prywatni importerzy sprzętu DVD najczęściej ogłaszają się na listach dyskusyjnych. Podają ceny kilku najciekawszych egzemplarzy, czasem nowości oraz zostawiają numer telefonu lub adres internetowy.

Zobacz również:

Zasada działania jest następująca: klient dzwoni i zamawia towar, który otrzymuje w ciągu kilku dni. Sprzęt najczęściej jest wysyłany przez firmę kurierską. I tu zaczynają się pierwsze problemy, jeśli chcemy otrzymać produkt oryginalnie zapakowany przez producenta. Prywatny importer musi rozpakować sprzęt na granicy.

Odbiorca pokrywa koszty przesyłki i oczywiście wnosi opłatę za zakupiony towar. Jednak dopóki nie rozpakuje paczek, dopóty nie ma pewności, czy otrzymał to, co zamawiał. Zdarzają się importerzy, którzy dla bezpieczeństwa klienta i jego pewności sami narażają się na straty finansowe. Odbiorca przyjmując paczkę pokrywa tylko koszty wysyłki, sprawdza towar i dopiero wtedy wpłaca pieniądze na konto dostawcy. Czasami bywają problemy z instrukcją obsługi w języku polskim, ale ją też można otrzymać, ogłaszając się na liście dyskusyjnej. Poza tym niektóre produkty mają instrukcje w kilku językach.

Serwis gwarancyjny jest realizowany w Niemczech (jeżeli sprzęt nie został po prostu skradziony). Importer zawozi sprzęt do sklepu, w którym go kupił. I tu znów bywa różnie w zależności od sprzedającego. Niekiedy trzeba na własny koszt dostarczyć towar importerowi i również na własny koszt od niego odebrać. Co bardziej dbający o swoją opinię pokrywają transport w jedną stronę. Cały proces trwa dwa, trzy tygodnie, choć bywa i tak, że importer znika z rynku w niewyjaśnionych okolicznościach. Wtedy za naprawę klient musi płacić sam.

Na rynku - także tym nielegalnym - panuje duża konkurencja. Prym wiodą najwięksi, dyktując takie ceny, że tym, którzy przywożą na mniejszą skalę, przestaje się opłacać. Działalność tzw. prywatnych importerów jest zwykle pół- lub całkowicie nielegalna. W najlepszym przypadku sprzęt jest przemycany z Niemiec i sprzedawany bez rachunku. Wtedy traci nasze państwo (podatki, cło) i uczciwi sprzedawcy (nieuczciwa konkurencja). Bywa jednak i tak, że okazyjna kamera czy odtwarzacz DVD zostały najzwyczajniej skradzione za naszą zachodnią granicą - specjalizują się w tym gangi. Najgorzej dla klienta, jeśli sprzęt okaże się skradziony w Polsce - wtedy grozi odpowiedzialność karna za paserstwo i oczywiście utrata "taniego" sprzętu.