Rozpoznanie na medal

Pojawia się kolejna wersja znanej aplikacji służącej do rozpoznawania tekstu (OCR). Rosyjscy programiści proponują nowy FineReader w dwóch wersjach: Professional dla pojedynczego stanowiska oraz Corporate Edition do przetwarzania tekstów w sieci przez wielu użytkowników.

Pojawia się kolejna wersja znanej aplikacji służącej do rozpoznawania tekstu (OCR). Rosyjscy programiści proponują nowy FineReader w dwóch wersjach: Professional dla pojedynczego stanowiska oraz Corporate Edition do przetwarzania tekstów w sieci przez wielu użytkowników.

Różnice między obiema wersjami dotyczą głównie narzędzi obsługujących współpracę sieciową, a także odpowiednich narzędzi diagnostycznych (na przykład indywidualnych słowników uzupełnianych przez poszczególnych użytkowników). Opis i analiza Corporate Edition zajęłaby zbyt dużo miejsca, dlatego warto się skupić na wersji Professional, która przede wszystkim powinna zainteresować posiadacza domowego skanera.

Zobacz również:

FineReader 6.0 rozpoznaje nie tylko znaki, lecz wiele elementów formatowania - przede wszystkim tabel - zarówno na użytek edytora tekstu, jak i arkusza kalkulacyjnego. Praktycznie bez wielkich trudności rozpoznaje różne rodzaje czcionek (kroje, wielkości) oraz znaki wydrukowane w tzw. kontrze (jasne litery na ciemnym tle). Program może się także uczyć rozpoznawania nietypowych czcionek lub znaków i interpretować je zgodnie z założeniem użytkownika.

Kliknij, aby powiększyćFineReader odczytuje teksty zapisane w postaci plików graficznych, w tym nawet wczesnych wersji PDF. Na uwagę zasługuje jeszcze ogromna liczba obsługiwanych języków - aż 177! Oczywiście, tak jak inne zaawansowane programy tego typu, FineReader 6.0 został wyposażony w słowniki i moduły sprawdzania poprawności pisowni.

Procedura testowa

Do przetestowania aplikacji użyliśmy kilku próbek: 1) tekstu polskiego z lat 80., pisanego na maszynie i powielonego na papierze bardzo słabej jakości; 2) tekstu niemieckiego z książki wydanej w roku 1989, z wyraźnym drukiem; 3) tekstu rosyjskiego z książki wydanej w roku 1954, ze średniej jakości drukiem i na pożółkłym papierze; 4) tekstu polskiego z lat 70., pisanego na maszynie; 5) odbitej przez kalkę kopii tego samego tekstu polskiego, dodatkowo na cienkim papierze bardzo złej jakości. Były one rozpoznawane w rozdzielczości od 200 do 600 dpi w odcieniach szarości oraz trybie LineArt. Nie poprawialiśmy tekstu przed zapisaniem w pliku.

Wyniki

Kliknij, aby powiększyćRezultaty można streścić najkrócej następująco - próbka nr 1: na ogólną liczbę znaków 1471 było tylko 7 błędów, głównie nieco zmienionego formatowania (w dwóch przypadkach chodziło o litery ź oraz š w niemieckich nazwiskach, a program był ustawiony na język polski); próbka nr 2: na ogólną liczbę znaków 3567 nie było żadnych błędów związanych ze znakami. Ten dwukolumnowy tekst dał się dobrze przekształcić w jednokolumnowy, ale między kolumnami był dodatkowy paragraf, który w celu połączenia tekstu trzeba było zlikwidować; próbka nr 3: na ogólną liczbę znaków alfabetu rosyjskiego 997 był tylko jeden błąd - niepotrzebna kropka. Wyniki w wypadku próbek 4 i 5 są również bardzo dobre (aczkolwiek nie idealne). Pokazuje je umieszczone na naszej płycie zestawienie wyników tej części testu.

Oceniając program, skanowaliśmy także tabele. Błędy pojawiały się tylko w próbkach bardzo skomplikowanych. Aplikacja dobrze uporała się z rozpoznawaniem przenoszonych wyrazów: lepiej i bez błędów z przenoszonym wyrazem w sąsiednich wierszach tej samej kolumny, gorzej, gdy kolejne wiersze są umieszczone w różnych kolumnach.

Korzystanie z aplikacji jest dość łatwe i intuicyjne. Podsumowując wyniki testu, program oceniamy bardzo wysoko. FineReader 6.0 poradził sobie z odczytaniem nawet takich dokumentów, których rozpoznanie za pomocą innych programów OCR kończyło się porażką.