Projektory w podróż i do kina

W tym materiale będzie mowa o cechach, które należy brać pod uwagę przy wyborze projektora, i o sprawach ważnych podczas jego eksploatacji.

W tym materiale będzie mowa o cechach, które należy brać pod uwagę przy wyborze projektora, i o sprawach ważnych podczas jego eksploatacji.

Dopiero położenie obok Plusa V-807 niewielkiego telefonu komórkowego uzmysławia, z jaką miniaturyzacją mamy do czynienia. Po prostu wkładamy projektor w większą kieszeń i w drogę.Kliknij, aby powiększyćDopiero położenie obok Plusa V-807 niewielkiego telefonu komórkowego uzmysławia, z jaką miniaturyzacją mamy do czynienia. Po prostu wkładamy projektor w większą kieszeń i w drogę.Poszczególne projektory często zasadniczo się od siebie różnią, o czym nie wszyscy wiedzą. Nie zawsze różnice są wyraźne, jeśli chodzi o jakość generowanego obrazu. Często odmienność polega przede wszystkim na budowie, a co za tym idzie - na przeznaczeniu.

Zobacz również:

Już dawno producenci podzielili projektory na kilka klas. Kryterium przynależności do którejś z nich są wymiary i waga urządzenia. Gabaryty najmniejszych konstrukcji nie przekraczają średniej grubości książki, a waga wynosi niewiele ponad kilogram. Z takim maluchem wyrusza w drogę handlowiec oraz osoba, dla której mobilność jest kwestią kluczową. Małe wymiary zostały wymuszone ciekawym, z pewnością nie wszystkim znanym faktem. Projektor mikro- czy ultraprzenośny musi bez problemu zmieścić się wraz z notebookiem w schowku w samolocie lub pod lotniczym fotelem. Takie "życiowe" normy ustalili producenci, zwracając uwagę na styl pracy amerykańskich biznesmenów, którzy często więcej czasu spędzają w samolotach niż w domu. Przykładem takiego projektora może być urządzenie Plus V-807 o wadze 0,9 kg. Trudno powiedzieć, czy to rekord świata w tym segmencie, ale z pewnością jest jednym z najmniejszych i najlżejszych projektorów. Co ciekawe, został mimo to bardzo dobrze wyposażony nie tylko w złącza wideo, ale także przydatne funkcje użytkowe.

Kolejna kategoria to projektory, które nadal mają niewielkie wymiary i wagę, lecz nie zalicza się ich do mikrusów o wadze "piórkowej". Takich modeli jest najwięcej i ważą mniej więcej 3-4 kg.

Z powodu ich wyższych cen nie zajęliśmy się w teście modelami stacjonarnymi, przeznaczonymi do pracy w dużych salach konferencyjnych. Ich parametry tak znacznie przewyższają potrzeby przeciętnego użytkownika, że zakup podobnego urządzenia do zastosowań biurowo-domowych byłby po prostu nieuzasadniony ekonomicznie i funkcjonalnie.

Projektor LG z pewnością nie jest propozycją dla podróżujących biznesmenów. Waży około 10 kg, lecz za to ma panele w formacie 16:9 (rozdzielczość WXGA) i wykonaną z metalu obudowę, która sprawia wrażenie przeciwpancernej.Kliknij, aby powiększyćProjektor LG z pewnością nie jest propozycją dla podróżujących biznesmenów. Waży około 10 kg, lecz za to ma panele w formacie 16:9 (rozdzielczość WXGA) i wykonaną z metalu obudowę, która sprawia wrażenie przeciwpancernej.Inaczej ma się sprawa z nową grupą projektorów, które pojawiły się nie tak dawno, ale zdobywają sobie coraz większy udział w rynku. Są to modele opracowane z myślą o kinie domowym. W ich przypadku wymiary nie mają specjalnego znaczenia, jednak również da się zauważyć tendencję do zachowania powściągliwości w szafowaniu gabarytami. Projektor do kina domowego najczęściej nie będzie przenoszony z miejsca na miejsce, a raczej zostanie zainstalowany na stałe na wygodnym uchwycie pod sufitem, bądź na stole pomiędzy fotelami dla widzów.

W projektorze "kinowym" najistotniejsze dla wygody użytkowania są cechy, na które w modelach biurowych zwraca się mniejszą uwagę. Pierwsze zadanie, przed którym stają producenci modeli Home Cinema, to wyciszenie układów chłodzących optykę projektora. Wiadomo, że nic tak nie denerwuje wymagającego widza, jak wirujący i hałasujący wentylator, zagłuszający wielokanałowy dźwięk wysokiej jakości. Pół biedy, kiedy ogląda się film akcji ze ścieżką audio obfitującą w wybuchy i dynamiczne pasaże dźwiękowe. Dużo gorzej byłoby przy scenach skłaniających do kontemplacji czy wymagających skupienia. Na szczęście kinowe wersje pracują całkiem cicho. Podobnie jak w układach chłodzących do procesorów pecetowych, wystarczy zainstalować wentylatory o większej średnicy łopatek, które dzięki temu mogą się obracać wolniej, zachowując taką sama wydajność, jak modele z mniejszą średnicą. Efekt wyciszenia daje także stosowanie olejowych zawieszeń. Wentylator to jeden z najważniejszych elementów w konstrukcji projektora. Musi dbać o to, aby panele LCD czy układy DLP zachowywały odpowiednio niską temperaturę. Jest to istotne z punktu widzenia trwałości tych elementów, a również kluczowe dla zachowania poprawnej reprodukcji obrazu.

Uwaga: ostrożnie się z tym obchodzić!

Ponieważ podczas kontaktów z rzeszą użytkowników komputerów i urządzeń audio-wideo, teoretycznie będących za pan brat z najnowszą techniką, zauważyliśmy, że brak im elementarnej wiedzy na temat korzystania z projektora, w kilku akapitach postaramy się podać podstawowe zasady ich użytkowania. Umożliwi to przedłużenie życia tym kosztownym urządzeniom, a często uchroni również przed stworzeniem sytuacji niebezpiecznych.

Pierwszą zasadą, którą powinien sobie przyswoić świeżo upieczony właściciel projektora multimedialnego, jest to, że bezpośrednio po zakończeniu projekcji nie należy odłączać urządzenia projekcyjnego od źródła prądu.

We wszystkich testowanych projektorach układ optyczny odpowiadający za generowanie obrazu bardzo mocno się nagrzewa, co powoduje, że przez cały czas pracują wiatraki odprowadzające nagromadzone ciepło. W momencie zakończenia projekcji i przełączenia urządzenia w tryb spoczynku, układ chłodzący nie przestaje działać, lecz przez kilka następnych minut odprowadza gorące powietrze. Jeśli w tym czasie projektor zostanie odłączony od prądu, wiatraki przestaną działać, nie schładzając dostatecznie elementów optyki. To skraca ich żywot, a w skrajnych przypadkach może spowodować trwałe uszkodzenie projektora.

Transmisja kompozytowa, nawet przewodem bardzo dobrej jakości, zapewni co najwyżej mierną jakość obrazu.Kliknij, aby powiększyćTransmisja kompozytowa, nawet przewodem bardzo dobrej jakości, zapewni co najwyżej mierną jakość obrazu.Druga uwaga dotyczy rozważnego ustawienia urządzenia w czasie projekcji. Musi ono zostać tak umiejscowione, aby układ chłodzący optykę miał możliwość swobodnej wymiany powietrza. W przypadku niektórych urządzeń niezbędne jest wysunięcie specjalnych podpórek, które tworząc niewielki prześwit, umożliwiają bezproblemową cyrkulację powietrza. Zawsze zwróć uwagę, gdzie znajdują się otwory odprowadzające gorące powietrze, i nigdy nie zastawiaj ich przedmiotami, które utrudniłyby swobodną cyrkulację powietrza. W przypadku projekcji przedniej nie ustawiaj projektora na kartonach czy innych papierowych podstawkach. Wysoka temperatura może w najgorszym przypadku doprowadzić do rozniecenia ognia. To oczywiście wersja katastroficzna, lecz wbrew pozorom wcale nie taka nieprawdopodobna, jak się może wydawać.

Kabel to bardzo ważna rzecz

Chcąc uzyskać maksimum jakości obrazu, nie należy zapominać o prozaicznej - zdawałoby się - sprawie, jaką jest okablowanie. Jeśli korzystasz z projektora jako narzędzia prezentacyjnego połączonego z komputerem, to zwróć uwagę na długość przewodu VGA czy DVI. Im dłuższy odcinek, tym powinien być lepszej jakości. Zwykle w zestawie dołączanym do projektora znajdziesz standardowe kable przeciętnej jakości. Gdy łączysz projektor z laptopem na niewielką odległość, nie ma wielkiego problemu - taki kabel powinien zapewnić przyzwoitą jakość transmisji. Jeśli jednak korzystasz z połączenia już np. na odległość 5 m, to zwykłe przedłużacze z supermarketu mogą zdegradować sygnał w ogromnym stopniu. Warto wtedy odwiedzić któregoś z dystrybutorów projektorów oferującego kable wysokiej jakości, pozwalające na łączenie urządzeń komputerowych na duże odległości. Przewody te są przede wszystkim wykonane z materiałów przewodzących o zdecydowanie lepszych parametrach użytkowych, a dodatkowo otoczone porządnym ekranem, chroniącym je przed wpływem pól elektromagnetycznych i powstającymi w ten sposób odbiciami. Przy połączeniach ponadprzeciętnie długich należy zastosować specjalne wzmacniacze sygnału, które również można nabyć w wyspecjalizowanych salonach.