Elementarz i matura z DVD

Zakup napędu DVD otwiera drogę do kina domowego i do wielkiej ilości cennych informacji, które z powodu braku miejsca na tradycyjnych CD-ROM-ach coraz częściej są umieszczane na bardziej pojemnych nośnikach. Przeczytaj, jak prawidłowo zainstalować czytnik, sprawdzić jego działanie, uaktualnić wbudowane oprogramowanie, poradzić sobie z blokadą regionalną. Z lektury dowiesz się, jakiego sprzętu i programów potrzebujesz do odtworzenia filmów DVD oraz jak zapisane są ruchome obrazy i dźwięk.

Zakup napędu DVD otwiera drogę do kina domowego i do wielkiej ilości cennych informacji, które z powodu braku miejsca na tradycyjnych CD-ROM-ach coraz częściej są umieszczane na bardziej pojemnych nośnikach. Przeczytaj, jak prawidłowo zainstalować czytnik, sprawdzić jego działanie, uaktualnić wbudowane oprogramowanie, poradzić sobie z blokadą regionalną. Z lektury dowiesz się, jakiego sprzętu i programów potrzebujesz do odtworzenia filmów DVD oraz jak zapisane są ruchome obrazy i dźwięk.

Od położenia zworki zależy tryb pracy napędu: Cable Select, Slave lub Master.Kliknij, aby powiększyćOd położenia zworki zależy tryb pracy napędu: Cable Select, Slave lub Master.Przez kilka ostatnich lat system DVD znajdował się na orbicie błędnego koła. Niewielkie upowszechnienie powodowało wysokie ceny, które nie sprzyjały popularności tej nowinki. Niepostrzeżenie rokowania się poprawiły. Jednak przełom nie jest dziełem zaawansowanych technologii komputerowego kina, do których nagle przekonały się rzesze potencjalnych widzów, ale prozaicznego braku miejsca na klasycznych CD-ROM-ach. Po prostu producenci rozrastających się programów coraz częściej sięgają po wygodne w takiej sytuacji krążki DVD. Napędy DVD-ROM tanieją, zbliża się moment wprowadzenia taniej nagrywarki DVD, co odbierze konkurencyjnemu standardowi CD ostatni atut. Po pięciu latach od powstania DVD ma szansę wreszcie zbłądzić pod przysłowiowe strzechy.

Zobacz również:

Nie jest tajemnicą, że upowszechnianie DVD przebiegało wolniej niż planowali jego twórcy. Z dzisiejszej perspektywy wyraźniej widać popełnione podczas opracowywania systemu błędy, które zatrzymały jego ekspansję. Przykładem jest wymyślony mechanizm wielowątkowości akcji, który dla producentów gier okazał się za prosty, za mało elastyczny, a producenci filmów uznali go za zbyt pracochłonne uzupełnienie typowego scenariusza. Z tego powodu mechanizmu prawie się nie używa. Na opóźnionym upowszechnieniu stracił, będący częścią standardu DVD, rewelacyjny na owe czasy system kompresji danych MPEG-2. Doczekał się bardziej wydajnych następców. Dziś DVD osiągnął całkiem inne, ciekawsze stadium rozwoju. Jedno jest pewne. Bez napędu DVD życie właściciela komputera będzie coraz trudniejsze.

Minimum

Po wybraniu trybu pracy wsuwamy napęd do zatoki.Kliknij, aby powiększyćPo wybraniu trybu pracy wsuwamy napęd do zatoki.Napęd DVD będzie działał w każdym komputerze. Jednak na odczycie danych z płyty jego zadania się kończą. Co innego z filmami DVD. Problemy może stwarzać sprawne ich rozkodowanie w czasie rzeczywistym, a to zależy od mocy komputera. Przyjmuje się, że do płynnego odtwarzania filmu na DVD za pomocą programowego dekodera wystarcza procesor Pentium II 350 MHz. Oznacza to, że jeśli komputer ma nie więcej niż trzy lata, z oglądaniem filmu DVD nie powinno być problemów. W starszym modelu można zamontować któryś z popularnych swego czasu dekoderów sprzętowych, jednak mają one także swoje wymagania (procesor 150 MHz). Ponieważ nie są już "rozwojowe", można się spodziewać problemów ze sterownikami do nowszych systemów operacyjnych.

Co innego karty graficzne. Nowsze, oparte na układach ATI (Rage 128, Radeon i nowsze) oraz GeForce 3 i 4 NVIDII mają własne procesory graficzne, które obsługują niektóre instrukcje używane przy rozkodowaniu, co zwalnia centralny procesor z części obowiązków. Jeszcze lepiej CPU jest odciążany przez programowy odtwarzacz, specjalnie przystosowany do możliwości karty graficznej, np. ATI DVD Player. System DVD pozwala na zapis dźwięku co najmniej w standardzie Dolby Digital 5.1. Szkoda stracić tę jakość z powodu używania karty dźwiękowej i głośników gorszej klasy.

Instalacja napędu

Przed zakupem czytnika DVD zastanów się nad sposobem jego połączenia z komputerem. Pozornie mamy na rynku kilka interfejsów, ale w istocie wybór może być tylko jeden, potwierdzony przez miliony instalacji na całym świecie. Chodzi o urządzenie z wewnętrznym interfejsem IDE (tzn. połączone przewodami biegnącymi wewnątrz obudowy), takim samym, jaki stosuje się w twardych dyskach. Napędy SCSI zapewniają lepszą funkcjonalność, ale za nieproporcjonalnie większe pieniądze. Kosztuje karta kontrolera, którą, w przeciwieństwie do zamontowanego na każdej płycie głównej interfejsu IDE, trzeba dokupić, droższy jest także sam napęd. Również napędów USB nie należy poważnie brać pod uwagę. Złącze to w wersji 1.1 ma za małą przepustowość, jak na transfery współczesnych czytników. Ale nawet w wystarczająco wydajnej wersji USB 2 trudno będzie w warunkach domowych wykorzystać największą zaletę tego interfejsu, jaką jest mobilność.

Wkładamy taśmę IDEczerwonym paskiem od gniazdka zasilania.Kliknij, aby powiększyćWkładamy taśmę IDEczerwonym paskiem od gniazdka zasilania.Przed rozpoczęciem pracy należy starannie przeanalizować strukturę połączeń. Kiedy wszystkie gniazdka kontrolera IDE i podłączonych do niego taśm są już zajęte, musisz wybrać: zainstalowanie nowego napędu zamiast starego CD-ROM-u (to on zwykle blokuje potrzebne gniazdko) albo dokupienie odpowiedniej karty rozszerzeń. Decyzja nie jest łatwa. Nie jesteśmy zwolennikami montowania kilku napędów optycznych dublujących swoje funkcje w jednym komputerze, dlatego wybralibyśmy pierwszą możliwość. Kontroler warto kupić tylko pod warunkiem, że jego możliwości (większe niż wbudowanego) mogłyby zostać wykorzystane przez szybsze twarde dyski.

Jeżeli na płycie głównej jest wolne gniazdko kontrolera IDE, należy bezwzględnie z niego skorzystać. Jeżeli nie masz tego szczęścia, musisz wykorzystać wolne gniazdko na podłączonej już wstędze. W takim przypadku warto zaplanować konfigurację połączeń tak, aby z jednej strony uzyskać podobne obciążenie obu kontrolerów, a z drugiej - unikać podłączania do jednej taśmy urządzeń pracujących w różnych trybach, np. ATA33 z ATA100. Informacje o aktualnych trybach pracy znajdują się na stronie setupu, wyświetlanej zaraz po uruchomieniu komputera.

Bardzo częstym błędem jest podłączenie do jednej taśmy IDE dwóch tak samo skonfigurowanych napędów. Wtedy setup nie wykrywa jednego albo obu i o prawidłowej pracy komputera nie ma mowy. Ustawienia zmienia się, przestawiając zworki na tylnej ściance napędu (ilustr. 1). Dla jednego z urządzeń należy wybrać master, a dla drugiego slave. Jest to możliwe na dwa sposoby. Albo ustawimy oba na CL (Cable select), wtedy napęd podłączony do środkowego gniazdka będzie pracował jako slave, a do krańcowego - jako master. Druga możliwość to wymuszenie różnych konfiguracji za pomocą zworek. Nawet stosując się do tych zaleceń, można trafić na taśmę, która funkcji CL nie realizuje lub nie toleruje mastera w gniazdku środkowym i slave'a w krańcowym. Nie pozostaje nic innego, jak zmienić taśmę albo dostosować się do jej wymagań.

W tym miejscu włącza sie tryb DMA dla napędu.Kliknij, aby powiększyćW tym miejscu włącza sie tryb DMA dla napędu.Przewód analogowy audio warto podłączyć do napędu jeszcze przed jego umieszczeniem w obudowie. Wykorzystuje się go tylko w czasie odtwarzania płyt CD Audio. Jeśli mimo poprawnego podłączenia taka płyta milczy, trzeba zajrzeć do miksera dźwięku.

Przed wsunięciem napędu na swoje miejsce (ilustr. 2) sprawdź, czy zworka jest we właściwym położeniu. Po włożeniu napędu do obudowy przyłącz taśmę IDE (czerwonym paskiem do siebie), a potem wtyczkę zasilania (ilustr. 3). Końcówkę audio zamontuj w gniazdku oznaczonym cd-in, znajdującym się na karcie dźwiękowej lub płycie głównej.

Po zainstalowaniu sprzętu przychodzi kolej na oprogramowanie. Windows starszy niż 98 trzeba unowocześnić sterownikiem pobranym z Microsoftu. Odtwarzanie płyt DVD absorbuje moc procesora, dlatego zadbaj, aby nie tylko nowo założony czytnik, ale i inne zainstalowane napędy miały włączony tryb bezpośredniego dostępu do pamięci (DMA). W starszych systemach kliknij ikonę Mój komputer, dalej Właściwości | Menedżer urządzeń | CDROM | Właściwości | Ustawienia i zaznacz opcję DMA (ilustr. 4). Jeżeli takiej opcji nie ma - dysponujesz nowszym sterownikiem, z automatycznym ustawianiem DMA podczas uruchamiania komputera. W takiej sytuacji problemem jest sprawdzenie tego trybu. Odpowiedni program diagnostyczny jest często dostarczany razem z odtwarzaczem DVD (ilustr. 5). Jeżeli z różnych powodów automat nie włączy DMA, spróbuj usunąć i ponownie zainstalować napęd.