BIOS bezboleśnie

Aktualizacja BIOS-u wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak w określonych sytuacjach staje się konieczna. Pokażemy Ci krok po kroku, jak wgrać najnowszą wersję BIOS-u.

Aktualizacja BIOS-u wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak w określonych sytuacjach staje się konieczna. Pokażemy Ci krok po kroku, jak wgrać najnowszą wersję BIOS-u.

Model powinien być nadrukowany na wierzchniej stronie płyty głównej. Upewnij się, że wgrywasz aktualizację stosowną do posiadanej płyty (porada 3).Kliknij, aby powiększyćModel powinien być nadrukowany na wierzchniej stronie płyty głównej. Upewnij się, że wgrywasz aktualizację stosowną do posiadanej płyty (porada 3).BIOS czyli Basic Input Output System, jest fundamentalnym elementem każdego peceta - niezależnie od tego, jaki system operacyjny jest zainstalowany na dysku i jakie podzespoły sprzętowe tkwią wewnątrz obudowy. Starzeje się wraz z komputerem. Możesz wymienić kartę graficzną lub wstawić np. nowy procesor. Ale co zrobić z leciwym BIOS-em? Tymczasem podłączyłeś nowy dysk. 80 GB dodatkowej powierzchni ma zlikwidować problem z ciągłym przepełnianiem się stosunkowo skromnego poprzednika. Jednak radość i dumę z nowego zakupu przyćmiła nagle przykra niespodzianka. Komputer wykrywa jedynie 32 GB. To znak, że najwyższy czas na zaktualizowanie BIOS-u. Nie każdy odważy się od razu majstrować w fundamentalnych strukturach systemu. Jednak zachowując pewną ostrożność i dysponując poniższymi wskazówkami, można szybko i bezpiecznie dokonać aktualizacji BIOS-u.

Zobacz również:

1. Nowy BIOS - kiedy i po co?

Aktualizacja BIOS-u nie jest pozbawiona ryzyka. Podczas wykonywania tej czynności odbywa się wymiana podstawowej platformy systemowej, która jest konieczna do wczytania właściwego systemu operacyjnego. Jeśli operacja zakończy się fiaskiem, komputerowi zabraknie informacji o konfiguracji poszczególnych podzespołów sprzętowych. Wówczas będziesz musiał się nagimnastykować, zanim uda Ci się uruchomić system operacyjny (patrz porada 11). Zatem, gdy system działa bez zarzutu, nie powinieneś podejmować ryzyka. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach nie obejdziesz się bez aktualizacji. Jest konieczna np. wtedy, gdy pecet nie rozpoznaje nowego modułu pamięciowego lub odwołuje się do niego za wolno. Zaktualizowany BIOS jest wymagany również wtedy, gdy płyta główna nie daje sobie rady z nowiutkim procesorem lub gdy wystąpi problem z ustaleniem właściwej pojemności twardego dysku (tak się dzieje w przypadku dysków, których pojemność przekracza 32 lub 137 GB).

2. Jak igła w stogu siana

Chcąc zaktualizować BIOS, musisz zdobyć plik aktualizacyjny stosownie do modelu płyty głównej. Z reguły plików tych należy szukać u jej producenta. Praktycznie wszyscy producenci udostępniają odpowiednie pliki w swoich witrynach internetowych (patrz tabela "Producenci płyt głównych"). Natomiast producenci BIOS-ów (np. AMI, Award i Phoenix) tworzą tylko podstawową strukturę BIOS-u modyfikowaną przez producentów płyt głównych na potrzeby poszczególnych modeli.

3. Konieczne informacje

Do zdobycia pliku aktualizacyjnego potrzebne są takie informacje, jak nazwa producenta płyty głównej, dokładny model płyty i wersja BIOS-u. Powinieneś to ustalić, korzystając z instrukcji płyty. Informacje o modelu są zazwyczaj nadrukowane bezpośrednio na płycie lub na naklejce jednego ze slotów karty rozszerzającej. Zwróć uwagę na numer rewizji. Ten sam model o odmiennym numerze rewizji wymaga innego pliku aktualizacyjnego. Po ustaleniu modelu płyty możesz poszukać jej producenta za pomocą wyszukiwarki internetowej (np. www.google.com).

Istotne wskazówki, pomocne w odnalezieniu wymaganych informacji, kryje również ekran powitalny pojawiający się tuż po włączeniu komputera. Naciśnij klawisz [Pause], aby móc w spokoju zapoznać się z treścią ekranu. Pod danymi producenta BIOS-u znajduje się zazwyczaj wiersz zawierający model płyty, wersję BIOS-u i jego datę. Oto przykładowa postać fragmentu ekranu powitalnego:

Award Modular BIOS v.4.51, An Energy Star Ally

Copyright (C) 1984-2000, Award Software, Inc.

W6163MJ V3.8 052900

BIOS-y jak na dysku - niektóre firmy (tu: Asus) oferują pliki aktualizacyjne na serwerach FTP.Kliknij, aby powiększyćBIOS-y jak na dysku - niektóre firmy (tu: Asus) oferują pliki aktualizacyjne na serwerach FTP.W tym przypadku masz do czynienia z płytą 6163 wyposażoną w BIOS Award. Wskazują na to dwa pierwsze wiersze, a także litera W w trzecim. Litera A oznaczałaby BIOS AMI, litera P zaś - BIOS Phoenix. Kolejny wpis informuje, że jest to BIOS w wersji 3.8. Sześć ostatnich cyfr podaje datę emisji w formacie amerykańskim (miesiąc, dzień, rok). W naszym przykładzie jest to BIOS z 29 maja 2000 roku.

Jeżeli nie znajdziesz podobnych informacji w górze ekranu, szukaj ich przy dolnej krawędzi. Oto przykład:

Press DEL to enter SETUP, ESC to skip memory test

05/29/2000 - i440BX - W977 - 2A69KM4KC - 00

W tym przypadku decydujący jest pierwszy rząd znaków (data BIOS-u), a także przedostatni, który informuje o typie chipsetu (znaki 1-5) i identyfikatorze producenta płyty (znaki 6-7). Aby odszyfrować, co oznaczają poszczególne identyfikatory, odwiedź witrynę www.wimsbios.com. W naszym przykładzie producentem okazała się firma MSI (identyfikator: M4). Niektórzy producenci (np. Asus) nie podają całego bloku cyfr, lecz tylko model płyty głównej. Jeśli Twoja płyta dysponuje BIOS-em AMI, zobaczysz podobną sekwencję liczb. Zwróć uwagę na trzeci rząd. Producenta możesz ustalić za pomocą witryny www.wimsbios.com.

Jeśli nadal nie udało Ci się zdobyć poszukiwanych informacji, przywołaj Edytor Rejestru. W Windows 98/Me zajrzyj do klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\ Enum\Root\*PNP0C01\0000". Wartość ciągu "BIOSDate" zdradza datę BIOS-u, "BIOSName" nazwę producenta (np. Award), a "BIOSVersion" - bieżącą wersję BIOS-u. Windows 2000 i XP oferuje tylko wartość "SystemBiosDate", która podaje datę BIOS-u.

Znajduje się w obrębie klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\Hardware\Description\System". Zamiast przeglądać Rejestr, możesz skorzystać z programów diagnostycznych, np. Sandra Standard 2002 (dostępny pod adresem www.sisoftware.demon.co.uk/ sandra, rozmiar pliku: 1,9 MB, bezpłatny do użytku prywatnego).

4. Nieodzowne pliki

Znając model płyty i numer wersji BIOS-u, otwórz internetową witrynę producenta płyty głównej (patrz ramka) i przejdź do sekcji Downloads, Support lub podobnej. Znajdziesz w niej aktualizacje BIOS-ów. Zazwyczaj są uporządkowane według modelu płyty głównej, rzadziej według gniazda procesora i chipsetu (dane te znajdziesz w instrukcji płyty).

Gdy znajdziesz właściwy BIOS, porównaj raz jeszcze wszystkie napisy. Czy model płyty głównej podany w witrynie zgadza się co do joty z tym, który masz? Czy aktualizacja oferowana w Internecie jest nowsza od BIOS-u zainstalowanego na płycie? Jeśli tak, pobierz plik aktualizacyjny - najczęściej jest w postaci zbioru ZIP lub EXE. Potem rozpakuj go do nowego katalogu na dysku.

Powinieneś znaleźć w nim co najmniej jeden plik z rozszerzeniem BIN (dotyczy BIOS-u Award), ROM (dotyczy BIOS-u AMI i Phoenix) lub składającym się z liter i cyfr (np. 3A0). Rozmiar tego pliku nie powinien być mniejszy niż 200 KB ani większy niż 256 KB. Następnie przeczytaj plik ReadMe. Zawiera krótki opis zmian i ulepszeń w porównaniu do poprzednich wersji BIOS-u.

Wygodniej być nie może - jeśli przywołasz program z odpowiednimi parametrami, aktualizacja zostanie przeprowadzona bez ingerencji uzytkownika (porada 7).Kliknij, aby powiększyćWygodniej być nie może - jeśli przywołasz program z odpowiednimi parametrami, aktualizacja zostanie przeprowadzona bez ingerencji uzytkownika (porada 7).Plik ten znajdziesz w pobranym archiwum lub w witrynie, która udostępnia go do pobrania. Potrzebujesz jeszcze programu, który zapisze nowy BIOS w pamięci Flash-ROM. Narzędzie to (np. plik AWDFLASH.EXE lub AMIFL.EXE) znajduje się w pobranym archiwum, na CD-ROM-ie dołączonym do płyty głównej lub w witrynie jej producenta. W ostatnim z wymienionych przypadków sprawdź, który program jest przeznaczony do Twojej płyty głównej.