GPS - podróż bez błądzenia

Podróż z GPS-em podłączonym do palmtopa czy notebooka może się okazać o wiele krótsza od tradycyjnej. Po prostu nigdy nie zabłądzisz.

Podróż z GPS-em podłączonym do palmtopa czy notebooka może się okazać o wiele krótsza od tradycyjnej. Po prostu nigdy nie zabłądzisz.

iPAQ z przystawką Navman GPS 3000.Kliknij, aby powiększyćiPAQ z przystawką Navman GPS 3000.Każdego, kto wyjeżdża na wakacje samochodem, czeka żmudne ustalanie trasy podróży. Wybranie optymalnej drogi oraz oszacowanie jej długości często odbywa się na oko. W takim wypadku łatwo o pomyłkę. Podczas samej podróży bywa, że pomylisz zjazd, potem kolejny i dotrzesz na miejsce dużo później niż planowałeś. Dysponując odpowiednim oprogramowaniem oraz sprzętem, szybciej zaplanujesz trasę i unikniesz błądzenia po nieznanej okolicy.

Zobacz również:

Niezbędne minimum, czyli rozpoczynamy planowanie

Komputerowe atlasy samochodowe różnią się funkcjonalnością, a przede wszystkim oferowanymi mapami. Przed zakupem takiej aplikacji upewnij się więc, jaki obszar obejmuje i z jaką dokładnością go przedstawia. Dobrze, gdy atlas oferuje możliwość automatycznego planowania trasy podróży, a nie tylko funkcję wyszukiwania miejscowości na komputerowej mapie. Jednym z najbardziej funkcjonalnych atlasów samochodowych jest Microsoft AutoRoute 2002, dlatego na jego przykładzie pokażemy, jak ustalić trasę podróży po Europie.

#Automatyczna trasa#
AutoRoute wyznacza trasę podróży dość szybko, ale jeśli droga ma prowadzić przez kilka krajów, potrwa to do kilkudziesięciu sekund.
Najpierw zaznacz miejsce, w którym rozpoczniesz podróż, oraz punkt docelowy. Na mapie możesz też wyróżnić miejsca, w których będziesz chciał się zatrzymać. Teraz prawym przyciskiem myszy kliknij mapę w miejscu, z którego wyruszysz. Następnie z wyświetlonego menu wybierz Route | Add as Start. Powtórz to w odniesieniu do punktów postoju (Add as Stop) oraz miejsca kończącego podróż (Add as End).Kliknij, aby powiększyćNajpierw zaznacz miejsce, w którym rozpoczniesz podróż, oraz punkt docelowy. Na mapie możesz też wyróżnić miejsca, w których będziesz chciał się zatrzymać. Teraz prawym przyciskiem myszy kliknij mapę w miejscu, z którego wyruszysz. Następnie z wyświetlonego menu wybierz Route | Add as Start. Powtórz to w odniesieniu do punktów postoju (Add as Stop) oraz miejsca kończącego podróż (Add as End).
Z menu Route wybierz Route Planner. W tym momencie pojawi się dodatkowe okno, w którym wypisane będą wszystkie punkty zaznaczone przez Ciebie na mapie. Kliknij przycisk Get Directions.Kliknij, aby powiększyćZ menu Route wybierz Route Planner. W tym momencie pojawi się dodatkowe okno, w którym wypisane będą wszystkie punkty zaznaczone przez Ciebie na mapie. Kliknij przycisk Get Directions.
Po krótkiej chwili na mapie narysowana zostanie proponowana trasa podróży od punktu Start poprzez postoje aż do celu. Nad mapą natomiast pojawi się tekstowy opis trasy.Kliknij, aby powiększyćPo krótkiej chwili na mapie narysowana zostanie proponowana trasa podróży od punktu Start poprzez postoje aż do celu. Nad mapą natomiast pojawi się tekstowy opis trasy.
Rozpoczynając pracę z AutoRoute, po lewej stronie zobaczysz ogólną mapę wybranego regionu, natomiast centralną część okna aplikacji stanowić będzie wersja szczegółowa. Po zaznaczeniu myszą wybranego obszaru można go powiększyć i zobaczyć więcej szczegółów. Stopień zbliżenia szybko zmienisz suwakiem znajdującym się na górnym pasku narzędzi. Wybranie opcji Pan (ikona po prawej stronie suwaka) pozwoli Ci na swobodne przesuwanie się po mapie. Tak jak na klasycznych mapach, oprócz dróg zaznaczone zostały także inne obiekty: muzea, ośrodki wypoczynkowe, a nawet winiarnie (tak szczegółowe oznaczenie stosowane jest do obszarów innych krajów europejskich). Nie zapomniano o tak istotnych elementach, jak stacje kolejowe i porty oraz informacje o typach dróg, natomiast uwzględniono bardzo niewiele stacji benzynowych. W każdej chwili, wybierając dwukrotnym kliknięciem dowolne miasto, możesz sprawdzić, jakie obiekty warte uwagi znajdują się w jego pobliżu (Ty określasz zasięg). W przypadku muzeów czy hoteli podany zostanie nie tylko ich dokładny adres, ale także numer telefonu. Dzięki temu przed wyjazdem dowiesz się wszystkiego o bazie hotelowej czy o dworcach kolejowych w docelowym miejscu.

Oprócz podstawowego wyznaczania trasy (patrz ramka "Automatyczna trasa") możliwe jest ustawienie dodatkowych kryteriów, dzięki którym komputer wybierze najszybszą, najkrótszą lub weźmie pod uwagę wybrane przez Ciebie ulubione drogi.

Atlasy komputerowe, w tym AutoRoute, pozwalają na bardzo precyzyjne zaplanowanie podróży, m.in. na wstawienie na wyznaczonej już trasie punktów postojowych. Gdy określisz godzinę wyjazdu i czasy postoju, w połączeniu z wygenerowaną trasą pozwoli to aplikacji na oszacowanie długości podróży. Zawsze będziesz także poinformowany o długości wyznaczonej drogi. Po wybraniu w menu Route | More Route Options zyskasz możliwość określenia ceny jednego litra paliwa oraz podania, ile benzyny spala Twój samochód w mieście i poza nim. Dzięki tym informacjom AutoRoute wyliczy koszt podróży. Gdy podasz jeszcze pojemność baku oraz poziom jego napełnienia na początku podróży, to na zaznaczonej trasie wpisane zostanie miejsce, w którym najlepiej byłoby poszukać najbliższej stacji benzynowej.

Przygotowany plan podróży możesz teraz wydrukować w postaci tekstowych wskazówek dotyczących drogi, jako kolejne strony mapy bądź jako strony mapy z dołączonym opisem trasy. Drukowanie pozostawmy osobom, które w trakcie podróży nie będą korzystały z notebooka lub palmtopa. Kto komputer przenośny zabierze ze sobą, może skorzystać z udogodnień oferowanych przez system GPS (jeżeli kupi stosowne urządzenie).

Z laptopem

Opisywane oprogramowanie do palmtopów dołączone do GPS-ów działa ze wszystkimi komputerami naręcznymi wyposażonymi w system operacyjny Pocket PC.

Wykorzystanie GPS-u i AutoRoute omówimy na przykładzie urządzenia firmy Pretec. Podłączyć je można do laptopa lub palmtopa. W drugim wypadku nie ma większych problemów, gdyż Pretec GPS korzysta z gniazda Compact Flash, ale właściciele notebooków muszą się zaopatrzyć w przejściówkę CF - PCMCIA.

Po włożeniu GPS-u do gniazda PCMCIA komputer wykryje nowe urządzenie i zostaniesz poproszony o zainstalowanie sterowników z dołączonej do niego płytki. Zanim zaczniesz korzystać z GPS-u, upewnij się, czy zewnętrzna antena została wpięta. Oczywiście można korzystać z urządzenia i bez niej, ale już w samochodzie sygnał z satelitów nie będzie dochodzić do GPS-u, dlatego w podróży istotne jest podłączenie niewielkiej anteny, którą można przymocować na dachu lub wewnątrz samochodu, tuż przy przedniej szybie. Również testując GPS w domu, nie zapomnij umocować antenę przy oknie lub na balkonie.

Gdy wszystko jest już gotowe, możesz uruchomić AutoRoute. W menu Tools | GPS wybierz GPS Reciver Settings. Zostaniesz poproszony o wybranie portu komunikacyjnego, do którego podłączony został GPS, w przypadku PCMCIA będzie to zapewne port 5 lub 6. Teraz wybierz Track Position. Jeżeli ustawiłeś poprawny port, na GPS-sie zaświeci się dioda. Musisz się uzbroić w cierpliwość, bo urządzenie znajdować będzie kolejne satelity. Gdy już odszuka cztery, otrzymasz precyzyjne (z dokładnością do jednej stutysięcznej minuty) dane o swoich współrzędnych, a po znalezieniu sześciu - na jakiej wysokości nad poziomem morza się znajdujesz. Aby te informacje były widoczne na ekranie, w menu Tools | GPS wybierz GPS Sensor - odpowiednie okno pojawi się w jego prawym dolnym rogu.

Teraz GPS posłuży jako pilot podczas jazdy samochodem. Wybierz Tools | GPS | Track Position, aby na mapie pojawiła się mała ikona auta, oznaczająca miejsce, w którym się znajdujesz. W trakcie podróży będzie się przesuwała wraz z Twoim położeniem. Jeżeli chcesz mieć mapę cały czas wycentrowaną na Twoim samochodzie, zaznacz Tools | GPS | Always Show Position. Teraz należy się trzymać wyznaczonej trasy. Niestety, tekst jej opisu nie przesuwa się, gdy przejeżdżasz przez kolejne skrzyżowania i drogi; trzeba to robić ręcznie. Szkoda, bo funkcja ta byłaby wygodna, szczególnie w połączeniu z podawaniem odległości do najbliższego skrętu. Kierowca w takim przypadku miałby szybszy dostęp do informacji i nie musiałby się przyglądać mapie.