Zabezpiecz swój komputer

Od niebezpiecznych nowych wirusów po skryte oprogramowanie - napaści na Twój komputer po prostu nie ustają. Kto może temu zapobiec? Ty - mając 26 dobrze sprawdzonych narzędzi.

Od niebezpiecznych nowych wirusów po skryte oprogramowanie - napaści na Twój komputer po prostu nie ustają. Kto może temu zapobiec? Ty - mając 26 dobrze sprawdzonych narzędzi.

Norton AntiVirus 2002 oferuje najbardziej przejrzysty interfejs ze wszystkich przetestownych przez nas skanerów. W jednym miejscu możesz sprawdzić status programu, pobrać aktualizację albo uruchomić skanowanie twardego dysku.Kliknij, aby powiększyćNorton AntiVirus 2002 oferuje najbardziej przejrzysty interfejs ze wszystkich przetestownych przez nas skanerów. W jednym miejscu możesz sprawdzić status programu, pobrać aktualizację albo uruchomić skanowanie twardego dysku.Twój dom to Twoja twierdza, zaś Twój wirtualny dom - komputer - powinien być równie bezpieczny. Jednak ochrona ich obu wymaga czujności wobec całego mnóstwa intruzów, począwszy od jedynie dokuczliwych po naprawdę niebezpiecznych. Tak jak musisz się bronić przed rzezimieszkami włamującymi się do domu czy biura tylko po to, by niszczyć i plądrować, tak samo musisz odpierać ataki wirusów oraz hakerów próbujących wślizgnąć się do Twego peceta i siać spustoszenie, przy okazji kradnąc cenne dane osobiste czy firmowe. I podobnie jak akwizytorzy mogą Ci przeszkodzić w obiedzie, tak pobieranie plików obciążone ukrytym oprogramowaniem i niekończący się spam mogą odebrać apetyt na korzystanie z Internetu. Na szczęście możesz zabezpieczyć swój komputer połączeniem strategii i właściwych narzędzi.

Zobacz również:

W niniejszym artykule wskazujemy zagrożenia dla Twojego systemu oraz podsumowujemy wyniki naszych rozległych testów. Dzięki nim łatwiej będziesz mógł wybrać najlepsze narzędzia do niezbędnika ochrony swego peceta: program antywirusowy, zaporę sieciową, aplikację unieszkodliwiającą ukryte programy (stealthware) oraz oprogramowanie i usługi antyspamowe, które łamią ostrza strategii marketingu mailowego.

Wyeliminuj wirusy

Twój program antywirusowy powinien być dokładny i szybki. Jeśli taki nie będzie, po prostu go nie użyjesz, a zaniedbanie tej kwestii jest bardzo niebezpieczne. Każdego miesiąca po świecie krąży od 200 do 300 wirusów. Tę liczbę podaje WildList - międzynarodowy spis wirusów będących "na wolności" (oznaczanych także skrótem ITW).

Podstawową metodą działania skanera antywirusowego jest porównywanie podejrzanego kodu z bazami danych znanymi jako "sygnatury" wirusów. Bazy te zawierają bieżące oraz poprzednie wpisy WildList, a także dziesiątki tysięcy "wirusów z zoo", które w większości istnieją tylko w laboratoriach, ale wykorzystują sztuczki mogące znaleźć się w przyszłych wirusach. Skanery posługują się również innymi metodami, np. heurystyką, w celu ciągłego wykrywania wirusopodobnych zachowań w nowych zagrożeniach.

Najbardziej poszukiwani przez antywirusy

Dzisiejsze wirusy są nie tylko znacznie groźniejsze od swych poprzedników, lecz także szybciej się od nich roznoszą.

W latach 80. wirusy sektora rozruchowego rozprowadzały się przez wymieniane dyskietki. Pod koniec lat 90. poczta e-mail przenosiła makrowirusy w załączonych dokumentach Microsoft Worda.

Teraz zagrożenie pochodzi głównie od masowo rozsyłanych robaków - samopowielających się wirusów, które potrafią przejąć książki adresowe poczty e-mail i rozsyłać się do wielu adresatów. Znany LoveLetter był wirusem skryptu języka Visual Basic, natomiast dziś większość tego typu robaków to samodzielne programy Win 32, takie jak SirCam i Klez - a stanowią one lwią część wszystkich infekcji wirusowych. Daleko za nimi znajdują się makrowirusy oraz wirusy skryptowe. Wirusy sektora rozruchowego powodują jedynie około procenta infekcji.

Antywirus na ratunek?

Producenci antywirusów całkiem nieźle odpowiedzieli na zagrożenia, sądząc po naszych testach siedmiu produktów: Computer Associates ETrust EZ Antivirus 5.4, Kaspersky Lab Anti-Virus Personal Pro 4, Network Associates McAfee VirusScan 6.02, Norman Virus Control 5.2, Panda Antivirus Platinum 6.25, Symantec Norton AntiVirus 2002 i Trend Micro PC-cillin 2002.

Przyjrzeliśmy się aplikacjom przeznaczonym do użytku domowego albo w małych biurach, lecz wszystkie siedem firm oferuje też licencje wielostanowiskowe i odmiany serwerowe. Produkty Nortona, Kaspersky'ego i McAfee najlepiej radziły sobie z wirusami, lecz wygrał Norton ze względu na intuicyjny interfejs.

Jakość oprogramowania sprawdziła agencja AV-Test.org, działająca przy niemieckim Uniwersytecie w Magdeburgu. Laboratorium przetestowało najpierw skuteczność programów na 207 wirusach z lutowej listy WildList, umieszczonych w 414 plikach. Używając domyślnych ustawień każdej aplikacji oraz najnowszych aktualizacji definicji wirusów, zmierzyliśmy stopień wykrywalności zarówno w wypadku pełnego skanowania twardego dysku, jak i monitorowania dostępu do pliku (detekcja podczas kopiowania i otwierania pliku). Wszystkie programy - z wyjątkiem jednego - wykryły co najmniej 99 procent rozpowszechnionych wirusów ITW. Tego wyniku się spodziewaliśmy, ponieważ producenci na bieżąco śledzą spis WildList.

Porównanie skanerów antywirusowych - Nortona trudno oszukać, za to łatwo używaćKliknij, aby powiększyćPorównanie skanerów antywirusowych - Nortona trudno oszukać, za to łatwo używaćNiedostatki skanerów ujawniły się jedynie przy rozpowszechnionych wirusach sektora rozruchowego. PC-cillin firmy Trend Micro pominął wszystkie 22 wirusy sektora rozruchowego podczas skanowania dostępu do pliku.

Gdy zwróciliśmy na to uwagę producentowi narzędzia, firma opracowała poprawkę, która umożliwiła PC-cillinowi wyłapanie wszystkich wirusów sektora rozruchowego w obu testach skanowania. W cięższych testach "zoo", zawierających 9138 wirusów w 42426 zarażonych plikach, AV-Test.org włączyła w aplikacjach najwyższe ustawienia zabezpieczeń.

W plikach znalazło się kilka tysięcy koni trojańskich i programów typu backdoor (załączniki lub pliki do pobrania udające przydatne narzędzia, w rzeczywistości jednak zawierające elementy destrukcyjne lub otwierające Twój system hakerom; WildLife nie śledzi tych zagrożeń, ale są monitorowane w innym, równie znanym spisie, zwanym TrojanList). AV-Test.org sprawdziła też skuteczność w zwalczaniu wirusów i robaków polimorficznych, które mutują się podczas rozpowszechniania, co utrudnia ich wyłapywanie przez skanery antywirusowe.

Najlepiej w testach zoo wypadły programy Kaspersky Anti-Virus, McAfee VirusScan i Norton AntiVirus. Znaleźliśmy też kilku ospałych wartowników: ETrust EZ Antivirus przepuścił ponad połowę koni trojańskich i programów backdoor oraz ponad jedną czwartą wirusów skryptowych. Norman Virus Control i Panda Antivirus Platinum pozwoliły przejść prawie 20 procentom wirusów polimorficznych.

Kopać, kopać, kopać

Podczas gdy ważne są rodzaje wirusów rozpoznawane przez skanery, równie istotne jest ich położenie. Na przykład Twój strażnik antywirusowy powinien zagłębić się w pliki ZIP i inne skompresowane archiwa - nawet w pliki ZIP w plikach ZIP. Powinien też monitorować załączniki e-mail. I dobrze by było, gdyby po odkryciu infekcji zawsze mógł ją usunąć bez niszczenia cennych danych. Kaspersky i McAfee najlepiej radziły sobie z włamywaniem się do skompresowanych plików, a Panda niewiele im ustępowała. Skuteczność innych programów mieściła się w zakresie od takiej sobie do niemal zerowej. Najgorszy ETrust wyłapał tylko 2 spośród 24 skompresowanych wirusów. Kaspersky, McAfee, Norton, Panda i PC-cillin przechwytują i skanują załączniki e-mail, zanim te znajdą się na twardym dysku. Jednak Norton i PC-cillin ograniczają się do współpracy z programami pocztowymi POP3, a Kaspersky działa tylko z klientami Microsoft Outlook, Outlook Express i Exchange. Panda skanuje załączniki POP3 i Exchange. Po znalezieniu wirusa większość produktów dobrze go usuwała, bez uszkodzenia plików, ale jedynie Norton uzyskał doskonały wynik. ETrust miał najsłabsze rezultaty: naprawił tylko 18 z 30 zainfekowanych plików testowych.