Kino młodego taty

W tym miesiącu wybraliśmy mieszkanie, w którym był już zestaw kina domowego. Jego mieszkańcy - młode małżeństwo - poprosili nas o konsultację w zakresie możliwości optymalizacji pracy całego zestawu, tak by oglądanie filmów było jeszcze przyjemniejsze. Kolejnym naszym zadaniem było zabezpieczenie instalacji przed ich rozbieganym, półtorarocznym dzieckiem.

Dobierając komponenty zestawu kina domowego, właściciel mieszkania, do którego zostaliśmy zaproszeni, kierował się zasadą, że mieszkanie służy do mieszkania, a elementy, takie jak głośniki, powinny łagodnie wkomponowywać się w wystrój pomieszczeń, nie przytłaczając swoją wielkością innych mebli i nie utrudniając korzystania z pomieszczenia.

Kryterium to znakomicie spełnia zestaw małych głośników kina domowego firmy Bose Acoustimass. Dwa przednie głośniki są zainstalowane na ścianach na wysokości ok. 2,10 m, głośnik centralny stoi na telewizorze, tylne głośniki znajdują się na specjalnych stojakach na parapecie okiennym, a subwoofer jest umiejscowiony wzdłuż kanapy. Do delektowania się kinem domowym służy wygodny fotel z podnóżkiem, z którego można sterować bezprzewodowo wszystkimi urządzeniami audio-wideo za pośrednictwem jednego uniwersalnego pilota. Tymczasem doszedł dodatkowy wymóg - rozstawiony sprzęt AV musi nie tylko dobrze wyglądać i działać, lecz również nie paść ofiarą ciekawości świata półtorarocznego dziecka.

Zobacz również:

Pokój

Kliknij, aby powiększyćUsprawnianie "odbioru" dźwięku i obrazu należy rozpocząć od przystosowania pomieszczenia do pełnienia roli domowej sali kinowej. Przede wszystkim należy uporać się z oknami i drzwiami balkonowymi, które przepuszczają zbyt dużo światła, by obraz wyświetlany na stojącym naprzeciwko nich telewizorze można było uznać za kinowy. W takim przypadku optymalne warunki oświetleniowe można uzyskać dopiero wtedy, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Okna mają jeszcze jedną wadę - na wszystkich są zainstalowane cienkie żaluzje (1,5 cm), które mogą wpadać w wibracje pod wpływem dźwięków wydobywających się ze stojących na parapetach głośników tylnych. Optymalnie byłoby więc oprócz żaluzji zastosować ciężkie zasłony, które z jednej strony odcinałyby światło zewnętrzne, z drugiej - wytłumiłyby odbicia dźwięku od szyb i izolowały pomieszczenie od szeleszczących żaluzji.

Żaluzje mogą wibrować podczas projekcjiKliknij, aby powiększyćŻaluzje mogą wibrować podczas projekcjiPodobny problem dotyczy również regału. Jego przeszklone drzwiczki również potrafią wzbogacać gamę dźwięków dochodzących do uszu domowych kinomanów. Tu można poradzić sobie znacznie łatwiej, instalując w punktach styku drzwiczek (po ich wewnętrznej stronie) z konstrukcją regału gumowe lub filcowe podkładki. Chcąc zminimalizować niekorzystne odbicia dźwięku, warto byłoby również wypełnić półki regału szczelnymi rzędami książek. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze "uporządkowania" pustych ścian: bocznej nad kanapą oraz bocznej z zasuwanymi drzwiami do kuchni. Najlepiej gdyby przynajmniej na pierwszej z nich (najbardziej zbliżonej do widza) zawisł gobelin. Dobrze byłoby również położyć dywan lub wykładzinę na podłodze z paneli - chociażby rozwijany szeroki chodnik na czas projekcji.

Pokój

Pokój ma kształt prostokąta o wymiarach 4,6 x 3,4 m z dodatkową wnęką o głębokości 60 cm, zabudowaną w całości specjalnie zaprojektowanym regałem (w sumie 17,5 m<sup>2</sup>), w ramach którego znajduje się wnęka na telewizor oraz szafka ze wzmacniaczem i odtwarzaczem DVD. Zabudowa wnęki mieści się naprzeciwko ściany z oknami i drzwiami balkonowymi. Na jednej ze ścian znajduje się szerokie przejście do kuchni zasuwane dwuskrzydłowymi drzwiami bukowymi o grubości 5 cm. Ściany pokryte są tynkiem strukturalnym, sufit jest betonowy, a na podłogę położono panele drewniane "pływające" na gąbce dźwiękochłonnej. W rogu pokoju przy oknie stoi narożna kanapa, obok niej - tuż przy drzwiach balkonowych i naprzeciwko telewizora - znajduje się fotel z podnóżkiem służący do delektowania się kinem domowym, a przy przejściu do kuchni - prostokątny stół z czterema krzesłami.