Formaty zapisywalnych płyt DVD

Jakie istnieją formaty nagrywalnych płyt DVD i czy są one ze sobą kompatybilne?

Jakie istnieją formaty nagrywalnych płyt DVD i czy są one ze sobą kompatybilne?

Obecnie w użyciu są następujące formaty nagrywalnych płyt DVD: DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, DVD+R i DVD+RW. Podobnie jak w przypadku płyt CD, te, które oznaczone są literą R, mogą być jednokrotnie zapisywane, natomiast litery RW mówią o możliwości wielokrotnego zapisywania.

Niestety, istniejące formaty nie są w pełni ze sobą kompatybilne. Można przyjąć, że typowy odtwarzacz DVD powinien bez problemu poradzić sobie z płytami DVD-R i DVD+R. Płyty DVD-RW i DVD+RW zazwyczaj dają się odczytać, choć nie można mieć pewności. Najgorzej jest z DVD-RAM - rzadko kiedy udaje się odtworzyć je w stacjonarnym odtwarzaczu. Nie jest to jednak zaskoczeniem. Płyty te są przeznaczone przede wszystkim do komputerów - stanowią nośnik o dużej pojemności służący głównie do wykonywania zapasowych kopii danych. Umieszczone są w specjalnym opakowaniu i tylko w nim można je nagrywać.

Zobacz również:

Pozostałe dwa formaty: DVD-R/RW i DVD+R/RW stanowią dla siebie bezpośrednią konkurencję i dopiero z czasem przekonamy się, który z nich zwycięży na rynku. Choć na rynku dominuje wciąż DVD-RW, to duże szanse ma nowszy standard DVD+RW. Popiera go większość producentów sprzętu i dysków: Philips, Sony, Yamaha, Dell, Hewlett-Packard czy Ricoh. Urządzenia obsługujące DVD+R/RW odczytują zwykłe płyty DVD oraz CD. Radzą też sobie z DVD-R i większością DVD-RW. Nie potrafią tylko przeczytać płyt DVD-RAM.

Z kolei starszy format, DVD-R/RW, został opracowany przez Pioneera. Również bez problemu obsługuje zwykłe płyty DVD i CD. Nieco gorzej radzi sobie z DVD+R/RW, jednak potrafi odczytać i zapisać DVD-RAM.

Jeżeli nagramy samodzielnie płytę DVD, zawsze może się zdarzyć, że nasz odtwarzacz będzie miał kłopoty z jej odczytem. Najczęściej jest to wina innego, niż w tłoczonych płytach, stopnia odbicia światła. Bywa że sprzęt "głupieje", traktując ją jako płytę dwuwarstwową.

Decydując się teraz wydać niemałe pieniądze na nagrywarkę DVD, ryzykujemy, że nasz sprzęt za kilkanaście miesięcy okaże się niekompatybilny z obowiązującym standardem. Trzeba też pamiętać o wciąż wysokiej cenie nośnika - płyty DVD-RW oraz DVD+RW to wydatek około 50 zł, a DVD-RAM, zależnie od pojemności - 70-140 zł.