Microstar KT3 Ultra 2

Czy budując komputer, warto zrezygnować z karty dźwiękowej i wybrać płytę główną wyposażoną w dodatki audio?

Czy budując komputer, warto zrezygnować z karty dźwiękowej i wybrać płytę główną wyposażoną w dodatki audio?

Kliknij, aby powiększyćNajnowsze płyty główne zarówno do procesorów AMD, jak i Intela coraz częściej mają wbudowane zaawansowane układy dźwiękowe realizujące funkcje dotychczas powierzane specjalistycznym kartom audio. Niegdyś rozwiązania takie ograniczały się do zapewniania dźwięku stereofonicznego. Dzisiaj 6-kanałowy przekaz surround to właściwie standard.

Zobacz również:

Dlaczego

Bardzo dobra jakość wbudowanego układu audio potwierdzona przeprowadzonymi pomiarami laboratoryjnymi. Wyjście cyfrowe audio (dostępne jako opcja) rozszerza możliwości konfiguracji komputerowego systemu kina domowego.

Co więcej, użytkownik w niektórych przypadkach otrzymuje kolejne bonusy w postaci specjalnych paneli gniazd z wyprowadzonymi złączami cyfrowymi SPDIF. Umożliwia to nie tylko dekodowanie dźwięku w Dolby Digital w komputerze, lecz również, po przesłaniu sygnału odpowiednim kablem cyfrowym, w zewnętrznym amplitunerze. Płyty główne, tak jak inne urządzenia elektroniczne, różnią się między sobą wydajnością, jakością wykonania, a także jakością dźwięku kontrolerów muzycznych. Microstar KT3 Ultra 2, jako jedyna w naszych testach sprawdzana za pomocą programu pomiarowego Right Mark Audio Analyzer 3.4, otrzymała ocenę bardzo dobrą za jakość wbudowanego układu audio. Urządzenie jest przeznaczone do współpracy z procesorami AMD Athlon i Duron oraz pamięciami DDR 333. Układ dźwiękowy CMedia jest zdolny do separacji ścieżek muzycznych na 6 kanałów. Kolumny podłączamy do płyty w zależności od rodzaju posiadanego zestawu. Jeśli są to komputerowe zespoły głośnikowe z wbudowanym wzmacniaczem, to podłączamy po dwie kolumny do każdego z 3 złączy analogowych na płycie. Jeżeli jednak połączyliśmy płytę z zewnętrznym amplitunerem, a układ dźwiękowy służy jedynie do przesyłu zakodowanej ścieżki z krążka DVD, to kolumny należy podłączyć bezpośrednio do amplitunera. Za separację kanałów odpowiada dołączony do płyty programowy odtwarzacz DVD, który jest niezbędny do oglądania filmów przy użyciu komputera. W opcjach audio można wybrać tryb 6-kanałowy i w ten sposób, rezygnując z zakupu kosztownej karty dźwiękowej, delektować się dźwiękiem przestrzennym wysokiej jakości.

Typ płyta główna PC

Cena 550 zł

Dystrybutor Action, http://www.action.pl

Funkcje 6-kanałowy dźwięk, programy DSP uprzestrzenniające ścieżki muzyczne, obsługa trybów 3D w grach

Złącza analogowe do podłączenia komputerowego zestawu kolumn typu 5.1 oraz cyfrowe wyjście audio (elektryczne) do połączenia z zewnętrznym dekoderem