Dobra impedancja

Problem: Chcę kupić kolumny Phonar z serii Audio Live. Wartości impedancji mojego wzmacniacza są wyższe od kolumnowych. Czy taki zestaw będzie razem działał? Marcin Stępień, Kraków

Problem: Chcę kupić kolumny Phonar z serii Audio Live. Wartości impedancji mojego wzmacniacza są wyższe od kolumnowych. Czy taki zestaw będzie razem działał? Marcin Stępień, Kraków

Teoretycznie wzmacniacz i kolumny powinny mieć taką samą wartość impedancji. Wówczas prąd podawany przez końcówkę mocy wzmacniacza jest optymalnie wykorzystywany przez głośniki. Jednak w praktyce dopuszczalne są różnice w wartościach impedancji.

Zobacz również:

Bezpieczniejszym układem jest zastosowanie kolumn, których impedancja będzie wyższa niż wzmacniacza.

W takim układzie moc podawana na kolumny będzie nieco niższa, co nie ma praktycznego wpływu na jakość dźwięku. Większym ryzykiem obarczony jest odwrotny układ: podłączenie kolumn o niższej impedancji niż określona na wzmacniaczu. Wówczas końcówka mocy podaje większy prąd niż ta, do którego została przystosowana. Może to wpłynąć na pogorszenie jakości dźwięku (np. syczące wysokie tony), a nawet uszkodzenie wzmacniacza.

Może do niego dojść wtedy, gdy zbytnio zwiększymy głośność, a więc moc podawaną na kolumny.

Jednak w praktyce stosowanie takich zestawów jest możliwe - większość wzmacniaczy ma zamontowane zabezpieczenia chroniące przed przeciążeniem końcówki mocy. Są to bezpieczniki lub systemy odcinające zasilanie. Można więc rozważać zakup propono-wanego zestawu, dobrze jednak wcześniej sprawdzić, czy nie występują w nim znaczące zniekształcenia dźwięku.

Na szczęście wspomniany wzmacniacz na tylnej ściance ma przełącznik impedancji, co pozwala precyzyjnie dostroić jego ustawienia do rodzaju kolumn.

Dane

Wzmacniacz: Yamaha RX-V520 - impedancja 8 omów

Głośniki: Phonar seria AUDIO Live Volume 2, Micro 2 - impedancja 6 omów, Center 2 - impedancja 4 omy