Wybieramy telewizor

Kompletując zestaw kina domowego, stajemy przed wyborem urządzenia, które będzie wyświetlało obraz. Możliwości są teoretycznie duże: poczynając od zwykłego telewizora, poprzez wyświetlacze plazmowe i ciekłokrystaliczne, kończąc na projektorach.

Kompletując zestaw kina domowego, stajemy przed wyborem urządzenia, które będzie wyświetlało obraz. Możliwości są teoretycznie duże: poczynając od zwykłego telewizora, poprzez wyświetlacze plazmowe i ciekłokrystaliczne, kończąc na projektorach.

Kliknij, aby powiększyćNiestety nasz wybór najczęściej ograniczają możliwości finansowe: cena projektora nie spada poniżej 10 tys. zł, nie wspominając już o telewizorach plazmowych, które kosztują zazwyczaj tyle, co całkiem niezły samochód. Wybierając telewizor kineskopowy, musimy podjąć kilka decyzji. Zacznijmy od formatu ekranu. Do wyboru mamy klasyczne kineskopy o proporcjach 4:3 oraz panoramiczne - 16:9. Telewizor panoramiczny to gratka dla miłośnika kina domowego - pozwala oglądać film w pełnej jego krasie, tzn. bez uciążliwych pasów na dole i górze ekranu. Jednak jeżeli telewizor będzie nam służył również jako zwykły odbiornik telewizyjny, to format kineskopu 16:9 spowoduje albo "rozciągnięcie" normalnego obrazu telewizyjnego, albo wymusi dodanie po bokach czarnych pasów, a tym samym spowoduje zmniejszenie obrazu.

Zobacz również:

Przyjęło się uważać, że o prawdziwym kinie domowym można mówić wtedy, gdy przekątna oglądanego obrazu ma co najmniej 28 cali. Faktycznie - im większy obraz, tym lepsze wrażenia. Wiele osób decyduje się jednak na wybór mniejszych formatów ze względu na rozmiary pokoju - duży kineskop to duża obudowa całego telewizora, a 25 cali też nieźle się sprawdza. Jeżeli wybraliśmy telewizor panoramiczny, musimy pamiętać, że 32 cale ekranu o formacie 16:9 to w praktyce znacznie mniej niż 32 cale klasycznego kineskopu. Obraz telewizyjny (czyli w formacie 4:3) będzie miał na nim tylko 25 cali.

Kliknij, aby powiększyćWażną kwestią jest częstotliwość odświeżania ekranu. Standardowe 50 Hz powoduje wywołane migotaniem zmęczenie wzroku. Obraz w telewizorach 100 Hz jest znacznie stabilniejszy i przyjemniejszy dla oka. Jeszcze niedawno kineskopy 100 Hz nie radziły sobie z wyświetlaniem szybko poruszających się obiektów. Choć obecnie udało się to zjawisko niemal wyeliminować, warto w sklepie zwrócić na to uwagę.

Dość ważne są także gniazda, w jakie wyposażono telewizor. Najczęściej są to dwa wejścia Euroscart (koniecznie RGB), dobrze, gdy zainstalowano też S-Video i composit.

Kupując telewizor, dobrze wybrać na podstawie opisu kilka modeli, a następnie porównać w sklepie wyświetlany przez nie obraz. Taki test pozwala ocenić, który kineskop ma najbardziej nam odpowiadającą temperaturę barw i jak radzi sobie z wyświetlaniem czerni.

Podsumowanie

To, jaki telewizor wybierzemy, zależy w dużym stopniu od sumy, jaką chcemy na niego przeznaczyć. Pewne jest natomiast, że dla fanów kina domowego liczą się tylko ekrany panoramiczne. Jeśli oglądanie DVD ma być jedynie dodatkiem do zwykłej telewizji, można zaoszczędzić kupując model z normalnym ekranem 4:3.