DVD-Audio

Płyty CD mają już 20 lat. Gdy na początku lat 80. powstawał format Audio CD, wykorzystywał najnowsze osiągnięcia technologii tamtych czasów. Jednak dwie dekady to bardzo dużo w dziedzinie technologii. I czy chcemy, czy nie - zwykła płyta CD jest już zabytkiem.

Płyty CD mają już 20 lat. Gdy na początku lat 80. powstawał format Audio CD, wykorzystywał najnowsze osiągnięcia technologii tamtych czasów. Jednak dwie dekady to bardzo dużo w dziedzinie technologii. I czy chcemy, czy nie - zwykła płyta CD jest już zabytkiem.

Kliknij, aby powiększyćPowstanie i rozwój technologii DVD w drugiej połowie lat 90. zaowocowało opracowaniem formatu DVD-Audio mającego zastąpić wysłużone płyty CD. Różni się on od zapisu dźwięku na płytach DVD-Video. Ścieżki dźwiękowe do filmów są zapisywane przy użyciu kompresji stratnej - część informacji, mniej istotnych dla słuchacza, jest odrzucana. To, co dopuszczalne w przypadku filmu, jest nie do pomyślenia dla prawdziwego audiofila. Jakiekolwiek "kaleczenie" dźwięku nie wchodzi w rachubę. Stąd format DVD-Audio posługuje się bezstratnym zapisem dźwięku w formacie LPCM - tym samym, który znamy z płyt CD, jednak pozbawionym dawnych restrykcji.

Zobacz również:

Najpoważniejszymi ograniczeniami formatu Audio CD jest częstotliwość próbkowania i liczba bitów przeznaczonych na kwantyzację każdej próbki. Wynoszą one 44,1 kHz oraz 16 bitów. Taka wartość próbkowania oznacza, że na płycie CD nie można zapisać dźwięków o częstotliwości wyższej niż 22 kHz. Dźwięk DVD-Audio może być próbkowany do 196 kHz (wielokanałowo lub stereo), co podnosi pasmo przenoszenia nawet do ponad 40 kHz. Choć człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości nie przekraczającej 20 kHz, to wyższe częstotliwości, które mogą znaleźć się na płytach DVD-Audio, mają znaczenie dla odbioru dźwięku stereo przez słuchacza, a ponadto są przydatne przy redukcji szumów, zaawansowanej obróbce cyfrowej dźwięku oraz odtwarzaniu trójwymiarowego pola dźwiękowego.

Z kolei podniesienie długości słowa do 24 bitów pozwala każdej próbce dźwięku przyjąć jeden z prawie 17 mln stanów (224). W przypadku płyt CD było to 65 536 stanów (216). 16 bitów było poważnym ograniczeniem, ponieważ rozpiętość między najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem słyszanym przez człowieka wynosi 120 dB, podczas gdy dynamika możliwa do uzyskania w odtwarzaczu CD to 96 dB. Format DVD-Audio podnosi tę wartość do 144 dB.

Zwykły odtwarzacz DVD-Video nie jest w stanie odczytywać płyt w formacie DVD-Audio. Na razie na rynku niewiele jest urządzeń do tego przystosowanych, nic jednak dziwnego, skoro ostatecznie nowy format określono w połowie 1999 r.

Sprzęt obsługujący format DVD-Audio to zwykle wysokiej klasy odtwarzacze, odczytujące również płyty DVD-Video. Wśród nich ciekawymi propozycjami jest na przykład Rotel RDV-1080, Pioneer DV-747 czy Yamaha DVD-S1200. Nie są to urządzenia tanie - kosztują przynajmniej kilka tysięcy złotych, a ponadto potrzebują godnych ich możliwości wzmacniaczy, które poradzą sobie z częstotliwościami i dynamiką oferowaną przez format DVD-Audio.

Jakie płyty?

Jeżeli chodzi o muzykę nagraną w DVD-Audio, to wybór w polskich sklepach jest bardzo niewielki, a pojawiające się pozycje są raczej przypadkowe. Jedynie sklepy o profilu audiofilskim mogą tu mieć więcej do zaoferowania. Pozostają zatem zakupy w Internecie - w Amazonie możemy znaleźć na przykład płytę Queen "A Night at the Opera" za 23 USD, "Buena Vista Social Club" za 15 USD czy symfonie Beethovena za 14 USD.