Znaczki pływające w tekście

Podczas łamania tekstów wielokrotnie pozycjonuje się te same małe ilustracje oblewane tekstem.

Podczas łamania tekstów wielokrotnie pozycjonuje się te same małe ilustracje oblewane tekstem.

Kliknij, aby powiększyćZwłaszcza jeżeli wycina się fragmenty tekstu, a ilustracje powinny znajdować się w ściśle określonych miejscach. Po kilku korektach każdy by się tego nauczył, żeby tylko uniknąć poprawiania i przestawiania ich w nieskończoność.

Aby skorzystać w pełni z dobrodziejstw programu, należy wcześniej przygotować sobie ilustację.

1. Wczytujemy obrazek do dokumentu QuarkXPressa (Get Picture ¤-E). Ustawiamy parametry okna (odpychanie tekstu - Runaround ¤-T, kolor okna - w Modify ¤-M. Najlepiej jakby było ono przezroczyste). Obrazek, o ile nie jest wektorowy, trzeba zapisać ze ścieżką. Nie będzie wtedy kłopotu z tłem w dokumencie.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

2. Wybieramy okno (z ilustracją) poprzez narzędzie Item tool. Kopiujemy ¤-C, a następnie zmieniamy narzędzie na Content tool, klikamy w oknie tekstowym na miejscu w którym chcemy umieścić ilustrację i poleceniem ¤-V wklejamy w okno. Obrazek będzie przyjmował parametry tekstu, tj. zmianę wielkości tekstu, interlinii, wcięć akapitowych, justowania itp.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć

3. W poprzedniej wersji Quarka (3.xx) wklejane okno ilustracyjne mogło być tylko prostokątne. Czwórka pozwala na owalne okna o kształtach przez nas definiowanych.

Kliknij, aby powiększyć

4. Za każdym razem możemy edytować okna, zmieniając im prametry i wczytując nowe potrzebne ilustracje.

Kliknij, aby powiększyć