Wybór głośników do kina domowego

Głośniki to ten element zestawu kina domowego, którego wybór w największym stopniu zależy od subiektywnych wrażeń i ... zasobności portfela.

Głośniki to ten element zestawu kina domowego, którego wybór w największym stopniu zależy od subiektywnych wrażeń i ... zasobności portfela.

Kliknij, aby powiększyćGeneralną zasadą, którą powinien się kierować każdy miłośnik dobrego brzmienia, jest samodzielny dobór kolumn. Po przeprowadzeniu wstępnej selekcji i zrezygnowaniu ze sprzętu za drogiego na naszą kieszeń i mającego złe recenzje, trzeba znaleźć sklep, który zapewni odpowiednie warunki odsłuchowe. W tym względzie nie sprawdzają się raczej super- i hipermarkety, tym bardziej że w małych punktach często można wynegocjować atrakcyjne zniżki.

Zobacz również:

W sklepie należy podłączyć badane głośniki do takiego modelu wzmacniacza, jaki posiadamy. Do odtwarzacza najlepiej włożyć płytę z dobrze nam znanym filmem i zdać się na własne odczucia. W końcu to właśnie one są najważniejsze!

Pozostaje jednak kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wstępnej selekcji kolumn. Pierwszym z nich jest impedancja głośników. Każdy wzmacniacz ma podane wartości impedancji - czasem można je zmienić za pomocą przełącznika z tyłu obudowy. W idealnym układzie wartości na kolumnach i wzmacniaczu są takie same. Dopuszczalne są jednak odchylenia: lepiej, gdy impedancja kolumn jest wyższa niż wzmacniacza. W odwrotnym układzie może nawet nastąpić uszkodzenie wzmacniacza.

Informacje o najważniejszych parametrach głośnika znajdziemy najczęściej na tylnej ściance.Kliknij, aby powiększyćInformacje o najważniejszych parametrach głośnika znajdziemy najczęściej na tylnej ściance.Istotnym, choć często przecenianym parametrem jest moc kolumn. To w rzeczywistości wartość elektryczna opisująca, jaką maksymalną energię może przyjąć kolumna nie ulegając zniszczeniu. Ogólna zasada mówi, że nie należy kupować wzmacniacza o mniejszej mocy niż ta zalecana przez producenta kolumn. Moc nominalna zestawu głośnikowego nie świadczy o tym, jak głośno może on grać.

Tę informację najlepiej przybliża wartość efektywności głośników. Opisuje ona, jaka będzie głośność dźwięku w określonej odległości od kolumny przy podawaniu konkretnego sygnału. Im wyższa wartość efektywności, tym dźwięk głośniejszy. Dla wzmacniaczy o mocy większej niż ok. 40 W powinny wystarczyć kolumny o efektywności 88 dB. Im słabszy wzmacniacz, tym wyższa efektywność kolumn. Wartości pasma przenoszenia kolumny są istotne, jednak nie należy zbytnio sugerować się wartościami podawanymi przez producentów. Ważniejsza jest dolna wartość tego pasma - różnica między 50 a 70 kHz jest odczuwalna, gdy tymczasem górną granicę powyżej 22 kHz trudniej usłyszeć.