Zdjęcia z odtwarzacza DVD

Wszyscy wiedzą, że na płytach DVD można zapisywać filmy. Większość osób zetknęła się ze standardem zapisu dźwięku SACD i DVD-Audio. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że stacjonarny odtwarzacz może również służyć jako przeglądarka do zdjęć.

Wszyscy wiedzą, że na płytach DVD można zapisywać filmy. Większość osób zetknęła się ze standardem zapisu dźwięku SACD i DVD-Audio. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że stacjonarny odtwarzacz może również służyć jako przeglądarka do zdjęć.

Kliknij, aby powiększyćWystarczy odpowiednio przygotowana płyta - nie musi być to DVD, z powodzeniem można do tego celu użyć zwykłego CD nagranego w domu. Istnieje wiele programów pozwalających na skonstruowanie takiej płyty - przykładem może być choćby Ulead DVD PictureShow.

Zobacz również:

Zdjęcia należy pogrupować w albumy, które wybiera się z menu podobnego do tego, jakie znamy z płyt z filmami. Oczywiście jego projekt graficzny tworzymy sami - dla leniwych istnieje możliwość pobrania ze strony producenta gotowych szablonów, które wystarczy dostosować do własnych potrzeb. Można też przygotować pokazy slajdów, ustalając czas wyświetlania poszczególnych zdjęć, dodając do nich opisy, a nawet komentarze dźwiękowe. Można również nagrać podkład audio dla całej płyty.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Sterowanie wyświetlaniem odbywa się za pomocą pilota - system ten jest znany z płyt filmowych, do których często są dołączane biografie twórców bądź fotosy z filmu.

Album ze zdjęciami (tyle, że bez dźwięku) można także nagrać za pomocą popularnego programu do wypalania płyt Nero Burning Rom 5.x.Kliknij, aby powiększyćAlbum ze zdjęciami (tyle, że bez dźwięku) można także nagrać za pomocą popularnego programu do wypalania płyt Nero Burning Rom 5.x.

Choć pojemność płyty DVD jest znacznie większa, zwykłe CD (nagrywane jako Video CD) zazwyczaj wystarczą do przygotowania pokaźnej kolekcji zdjęć. Nie ma sensu nagrywanie na płytę fotografii o wysokiej rozdzielczości, ponieważ i tak zostanie ona zredukowana do 720 x 576 pikseli dla systemu PAL. Niestety Ulead DVD PictureShow jest programem, za który trzeba zapłacić 50 USD. W wersji demo (do pobrania ze strony http://www.ulead.com.tw/ulead/download/download.cfm) na jednym krążku VCD możemy zapisać jedynie 3 pokazy po 10 zdjęć każdy. W pełnej wersji - w sumie 1900 zdjęć...

Istnieją na szczęście alternatywne, darmowe programy - np. VCDEasy (http://www.vcdeasy.org).