TRÓJWYMIAROWA DOPAŁA

Do niedawna jedynym efektywnym upgradem komputera, umożliwiającym uzyskanie lepszej wydajności w grach, była zamiana procesora na szybszy oraz dołożenie pamięci RAM do komputera lub karty graficznej. Niestety, metody te nie zawsze są opłacalne, gdyż wymagania sprzętowe gier rosną coraz szybciej, a upgrade nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Do niedawna jedynym efektywnym upgradem komputera, umożliwiającym uzyskanie lepszej wydajności w grach, była zamiana procesora na szybszy oraz dołożenie pamięci RAM do komputera lub karty graficznej. Niestety, metody te nie zawsze są opłacalne, gdyż wymagania sprzętowe gier rosną coraz szybciej, a upgrade nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Od roku na rynku dostępne są akceleratory 3D - specjalne karty, przeznaczone wyłącznie do obróbki grafiki trójwymiarowej. Specjalnie przygotowane dla nich gry (lub standardowe gry wyposażone w odpowiednią "łatę" programową) wyświetlają obraz nie tylko szybciej (kilkadziesiąt ramek na sekundę), ale potrafią także nałożyć na niego dodatkowe efekty (wygładzenie tekstur, cieniowanie, półprzezroczystość itp).

Zobacz również:

Na rynku dostępnych jest kilka dedykowanych akceleratorów 3D, z których najbardziej popularne to Diamond Monster 3D firmy Diamond Multimedia oraz Righteious 3D firmy Orchid. Zdecydowanie najpopularniejszym dopalaczem jest Monster 3D. Nic dziwnego, firma Diamond Multimedia - mimo że swoje rozwiązanie wprowadziła na rynek później od Orchida - ma na pewno więcej pieniędzy na promocje Monstera niż konkurencja.

BANALNA INSTALACJA

Monster 3D nie zastępuje stosowanej w komputerze karty graficznej. Uzupełnia jedynie jej możliwości obróbki grafiki. Dzięki temu użytkownik nie musi pozbywać się używanej karty graficznej (Monster współpracuje z dowolną kartą), a także może w przyszłości wymienić ją na lepszą bez konieczności wymiany akceleratora.

Instalacja Monstera 3D jest bardzo prosta - wystarczy go włożyć w puste gniazdo PCI. W zestawie znajduje się także kabel, którym należy połączyć używaną kartę graficzną z Monsterem. Przewód - dotychczas łączący monitor z kartą - powinien być podłączony do drugiego gniazda wbudowanego w Monstera.

Karta firmy Diamond w pełni obsługuje standard plug and play (włącz i używaj), dzięki czemu już przy pierwszym uruchomieniu komputera wyposażonego w Windows 95 zostanie ona automatycznie wykryta. Wszystkie wymagane sterowniki załączone są na dostarczanym wraz z akceleratorem CD-ROM-mie. Na tym samym dysku znajdują się także sterowniki dla systemu operacyjnego Windows NT Workstation 4.0. Do poprawnej pracy Monster wymaga jeszcze przeinstalowania sterowników DirectX, co pozwala mu w pełni zawładnąć mechanizmami renderingu Direct3D.

PIĘKNIEJSZY ŚWIAT WIRTUALNY

Monster praktycznie przyspiesza każdą grę, korzystającą ze sterowników Direct3D. Jednak prawdziwe jego możliwości widać w tych grach, które są dla niego dedykowane (spis najpopularniejszych w ramce obok). Monster wygładza w nich wszystkie tekstury, eliminuje tzw. efekt pikselizacji, oferuje dodatkowe cieniowanie i stopniowe rozpraszanie światła, efekty przezroczystości, wyostrzanie znajdujących się w dalekiej perspektywie obiektów, zoptymalizowane tworzenie efektów mgły czy też odwzorowanie powierzchni szklanych.

Chociaż karta korzysta tylko z jednego trybu pracy w rozdzielczości 640 na 480 pkt. przy 16,7 mln kolorów, to wbrew pozorom nie jest to mało i w zupełności wystarczy, by z zapartym tchem bawić się w takie gry, jak Quake, Descent czy Wipeout XL. Zaletą Monstera nie jest bowiem oferowana rozdzielczość, ale właśnie wspomniane wcześniej efekty wizualne, jakie pojawią się na ekranie, a także doskonała płynność ruchu - karta wyświetla kilkadziesiąt klatek na sekundę (ok. 25-40 w zależności od konfiguracji komputera i ustawienia parametrów karty).

Sercem Monstera są dwa procesory VooDoo, opracowane przez firmę 3Dfx, odpowiedzialne za renderowanie grafiki. Odciążają one procesor komputera, przejmując wszystkie zadania związane z obróbką grafiki. Dzięki temu nawet Pentium 100 MHz z pamięcią 32 MB RAM wystarczy do uruchomienia wszystkich gier zgodnych z DirectX, a wymagających nawet Pentium 166 MHz. Obok chipów 3Dfx na karcie umieszczono także 4 MB RAM, z czego połowa przeznaczona jest na obróbkę tekstur, a połowa na bufor klatek.

GRANIE PEŁNĄ PARĄ

Monster 3D sprzedawany jest w naszym kraju w dwóch konfiguracjach. Tańszy zestaw zawiera wyłącznie kartę, kabelek przejściowy między Monsterem a kartą grafiki oraz jedną płytę CD-ROM ze sterownikami. W drugiej, droższej konfiguracji użytkownik otrzymuje dodatkowo kilka CD-ROM-ów, z wersjami demonstracyjnymi takich gier, jak: Descent II, EF2000, Tomb Raider, Mech Warrior II, HyperBlade, a także pełną wersję wyścigów samochodowych F1.

W mojej, nieskromnej opinii, bardziej opłaca się kupić droższą wersję karty. Różnica w cenie wynosi ok. 100 zł, ale w zamian nabywca otrzymuje kilka fajnych gier, znakomicie prezentujących możliwości Monstera.

Świadomie w tekście starałem się nie używać epitetów wychwalających trójwymiarowy produkt Diamonda, gdyż z pewnością żaden z nich nie oddałby frajdy, jaką mamy grając na komputerze z Monsterem. Wystarczy tylko stwierdzić, że praktycznie każda nowa gra wyposażona jest już standardowo w obsługę tego akceleratora, a do większości nowych hitów dostępne są specjalne "łaty", umożliwiające rozkoszowanie się rozbudowanymi efektami oferowanymi przez Monstera. Z pewnością karta ta jest najpewniejszą inwestycją w sprzęt dla tych, którzy pragną tak rozbudować komputer, aby dostarczył im większą dawkę dobrej rozrywki.

Monster 3D

Producent: Diamond Multimedia

Procesory: 2 x 3Dfx Interactive VooDoo Graphics

Pamięć: 4 MB

Odświeżanie w poziomie: 31,5 kHz - 81,5 kHz

Odświeżanie w pionie: 43,5 Hz - 120 Hz

Wymagania minimalne: komputer Pentium z szyną PCI, 8 MB RAM, napęd CD-ROM, dowolna karta grafiki VGA, MS-DOS lub Windows 95

NIEKTÓRE GRY OBSŁUGUJĽCE MONSTER 3D:

* Quake

* Hexen II

* Tomb Raider

* Descent II

* EF2000

* VR Soccer

* Mech Warrior II

* Hyperblade

* Scorched Planet

* Hellbender

* Monster Truck Madness

* Formula 1

* Carmageddon

* Interstate 76

* Jetfighter III

* MDK

* Swiv 3D

* X-Wing vs Tie Fighter

* Motracer

* G-Police

* X-Car

* Wipeout XL

STRONY WWW POŚWIĘCONE PROBLEMATYCE 3DFX:

http://www.3dfx.com

http://o3dfx.allgames.com

http://www.blue22.com

http://www.voodooextreme.com