Budujemy komputerowy zestaw kina domowego

Choć stacjonarne odtwarzacze DVD wciąż tanieją, wiele osób nie decyduje się na ich zakup, wychodząc z założenia, że w zupełności wystarczy im jakość zapewniana przez domowy komputer. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak zwrócić uwagę na właściwy dobór elementów do komputera.

Choć stacjonarne odtwarzacze DVD wciąż tanieją, wiele osób nie decyduje się na ich zakup, wychodząc z założenia, że w zupełności wystarczy im jakość zapewniana przez domowy komputer. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak zwrócić uwagę na właściwy dobór elementów do komputera.

Szybkość współczesnych procesorów pozwala zrezygnować ze sprzętowych dekoderów DVD. Pentium czy Athlon taktowane zegarem ok. 1 GHz doskonale poradzą sobie z obliczeniami potrzebnymi do pracy programowych dekoderów strumienia MPEG, takich jak PowerDVD czy WinDVD. Warto przy tym pamiętać, że szybsze procesory potrzebują wydajniejszego chłodzenie, które często głośniej pracuje. Czasami więc użycie nieco starszego Pentium może mieć zalety.

Zobacz również:

W karcie graficznej komputera do kina domowego powinno być wyjście wideo.Kliknij, aby powiększyćW karcie graficznej komputera do kina domowego powinno być wyjście wideo.Wybierając napęd DVD, dobrze zwrócić uwagę nie tyle na jego szybkość, która nie ma znaczenia w przypadku filmów, ile na korekcję błędów i odczytywanie tego typu płyt DVD. Niewiele napędów poradzi sobie z gamą formatów płyt obecnych na rynku: DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-RAM oraz DVD-ROM.

Jeżeli chodzi o dźwięk, karty muzyczne z wyższej półki potrafią zdekodować sygnał Dolby Digital. Tak jest w przypadku Sound Blaster Live! 5.1 czy Sound Blaster Audigy. Ta druga karta w najnowszej wersji Audigy 2 umie nawet zdekodować dźwięk zapisany w formacie6.1.

Ważną częścią zestawu jest solidny komplet głośników 5.1.Kliknij, aby powiększyćWażną częścią zestawu jest solidny komplet głośników 5.1.Niebagatelne znaczenie mają głośniki używanie w komputerowym zestawie do odtwarzania filmów. Raczej nie znajdą tu zastosowania systemy głośnikowe znane z typowych zestawów do kina domowego. Na szczęście producenci pomyśleli o mniej wymagających użytkownikach, proponując im budżetowe komplety za rozsądną cenę. Firma Creative proponuje zestawy z serii Inspire składające się z 6 głośników oraz zewnętrznego wzmacniacza z dekoderem DD i DTS lub bez niego. SoundWorks MegaWorks 5.1 550 mogą pochwalić się prestiżowym certyfikatem THX. Również Logitech sprzedaje zestaw z THX - Z-680 ma dekoder DD i DTS.

Jeżeli chcemy oglądać filmy na ekranie większym niż monitor, niezbędna będzie karta graficzna z wyjściem telewizyjnym. Popularne karty oparte na chipach Nvidii są wyposażane w takie wyjście, jednak jego jakość jest tak zła, że obraz na ekranie telewizora nie ma nic wspólnego z jakością DVD. Znacznie lepsze efekty uzyskamy dzięki markowym kartom opartym na układach ATI: nawet dobry Radeon 7000 może zapewnić całkiem przyzwoity obraz telewizyjny. Bardzo dobre wyjście TV mają również mało ostatnio popularne karty firmy Matrox.