Regiony nie takie parszywe

Kwestia regionalizacji DVD jest wielce kontrowersyjna. Publikujemy interesującą polemikę naszego czytelnika z Tomaszem Raczkiem, a właściwie jego felietonem ''Parszywe regiony'' z numeru 9/2002.

Kwestia regionalizacji DVD jest wielce kontrowersyjna. Publikujemy interesującą polemikę naszego czytelnika z Tomaszem Raczkiem, a właściwie jego felietonem ''Parszywe regiony'' z numeru 9/2002.

Witam, pracuję na wydziale RTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czytam i piszę na tematy związane z techniką filmową i prawem autorskim. Nie jestem jakimś starym pierdzielem. Pracuję czynnie w kinematografii.

Zobacz również:

Jestem świeżo po lekturze Pańskiego felietonu pt. "Parszywe regiony" w piśmie "Kino domowe". Pismo to, podobnie jak "Chip" i inne magazyny komputerowe, dało dowody swojego krytycznego stosunku do regionalizacji filmów na DVD. Nowości na CD też bywają kodowane. Zresztą film - czy nam się to podoba czy nie - jest utworem o nieporównanie większym zasięgu co do znaczenia i roli opiniotwórczej, pomijając fakt, że może być sztuką przez duże S. Porównanie z muzyką jest więc trudne do akceptacji. W polskim czasopiśmiennictwie i w Internecie można znaleźć bez trudu adresy firm i oprogramowanie dotyczące deregionalizacji DVD, w różnych konfiguracjach systemowych. Ba, bywają w tych pismach ogłoszenia firm, które świadczą odpłatnie usługi przerobienia odtwarzacza DVD (np. firma - nomen omen - Clonex z Gliwic).

Kliknij, aby powiększyćNie dziwi mnie niechęć polskich odbiorców do kodowania, ale chciałbym uprzejmie przypomnieć:

1) Nie wypada krytykowi i felietoniście tej miary co Pan, zachwalać proceder dekodowania. To dobrze, że kupuje Pan filmy w amazon.com, a nie np. na koronie stadionu X-lecia, ale istota rzeczy to pochwała kradzieży.

2) Parszywe regiony wymyślili Amerykanie, ale z przyzwoleniem setek podmiotów zrzeszonych w DVD Forum. Nie jest to tylko wymysł grupy chciwych kapitalistów z Hollywood. Swoją drogą Panu nie trzeba przypominać reguł rynku filmowego: TAM powstają filmy, które chce oglądać cały świat. To nie jest działalność charytatywna. Trudno się dziwić, że producent dobrego towaru chce decydować, kto i kiedy go kupi.

3) Dekodowanie jest sprzeczne z polskim prawem, w tym:

  • prawem autorskim

  • ustawą o nieuczciwej konkurencji

  • traktatem gospodarczym z USA

  • uzgodnieniami konwencyjnymi i dyrektywami UE.
Bardzo się denerwujemy, jak polskie filmy sprzedają Polacy w Chicago przed premierą w Polsce - to też Pan pochwali? Chyba nie.

A czy Pan słyszał o przypadku aresztowań w USA rosyjskich kryptografów komputerowych, skądinąd bardzo cenionych w swoim kraju za twórcze wyszukiwanie braków w oprogramowaniu?

Czy Pan myśli, że Amerykanie nie śledzą naszych działań w dziedzinie braku ochrony topologii układów scalonych?

Reasumując, Polak potrafi, to wiadomo. Świat się kurczy i może czas premiery filmu w USA i Polsce będzie identyczny, dzięki np. cyber-cinema. Zanim to nastąpi (a raczej nieprędko), nie widzę racji dla tworzenia przychylnej atmosfery piractwu.

I proszę się na mnie nie złościć. Może i Pan kiedyś zostanie zamieszany w jakąś wartościową produkcję - przekona się Pan wtedy jak bardzo "małostkowe interesy" funkcjonują w praktyce. A przecież kodowanie nie dotyczy, o czym Pan sam pisze, całej produkcji, a jedynie nowości.

Z poważaniem

Michał Zabłocki

Panie Michale, dziękuję za list z tak obszernym komentarzem do mojego felietonu w "Kinie Domowym". Obawiam się jednak, że zaszło nieporozumienie: wcale nie pochwalam piractwa i sam NIGDY nie korzystam z pirackiej produkcji. Na koronie stadionu X-lecia ostatnio byłem 30 lat temu, gdy obiekt ten służył jeszcze do rozgrywek sportowych i koncertów. Więc przytyk nie na miejscu. Kupuje DVD w amazonie (czyli producenci amerykańscy mają z tego pieniądze, pobierane na zasadach, jakie sami w tej sprawie ustalili). Jeśli idzie o odbieranie płyt DVD z regionu 1 w Polsce, to nie muszę korzystać z dekoderów pirackich, bo zakupiłem w firmie Sony posiadający wszystkie licencje odtwarzacz na wszystkie regiony (mogę także kupić odtwarzacz na region 1 w tymże amazonie).

Nadal uważam, że moim - krytyka - zadaniem jest domaganie się jak największej dostępności dzieł sztuki, a troską producentów powinno być myślenie, jak z tego wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy. Bardzo często nasze interesy są rozbieżne. I nie zamierzam wcale korygować swego myślenia. Chcę pozostać krytykiem i działać w imieniu klienta. Taka moja rola.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Raczek

Panie Tomaszu, OK, pozostańmy przy swoich stanowiskach. Gwoli ścisłości dodam, że nie napisałem, iż zaopatruje się Pan na stadionie X-lecia, wręcz przeciwnie, pochwaliłem Pana zainteresowanie legalnym miejscem zakupu amazon.com. Więc gdzie tu przytyk? Sprowokowany poczułem się tytułem felietonu, ale nie kruszmy kopii - szkoda prądu! Może ma Pan jakąś rację, że dostęp do filmów powinien być swobodny, a bariery techniczne, jak widać na co dzień, są do pokonania. Ale jak to się ma do umów podpisanych przez rządy - to już inna para kaloszy.

Pozdrawiam

Michał Zabłocki