Pliki na płytach DVD

Problem: Na płycie DVD włożonej do komputerowego napędu widać sporo plików o dziwnych rozszerzeniach - IFO, VOB czy BUP. Do czego one służą i co można z nimi zrobić na domowym pececie? Marcin Kurowski, Gdynia

Problem: Na płycie DVD włożonej do komputerowego napędu widać sporo plików o dziwnych rozszerzeniach - IFO, VOB czy BUP. Do czego one służą i co można z nimi zrobić na domowym pececie? Marcin Kurowski, Gdynia

Specyfikacja DVD Video i DVD Audio określa formaty plików, jakie znajdują się na płytach DVD. Największe są zazwyczaj pliki VOB - to strumienie wideo zapisane w MPEG-2. Mogą też zawierać dodatkowe informacje, np. o różnych kątach widzenia. Jeżeli VOB nie ma specjalnych danych, można go odtworzyć za pomocą programu obsługującego format MPEG-2. Zazwyczaj wystarczy zmienić rozszerzenie pliku z .vob na .mpg lub .mpeg. Inną metodą jest przypisanie do pliku VOB programowego odtwarzacza z którego korzystamy (zmiana ustawień we właściwościach pliku). Trzeba jednak pamiętać, że z reguły pliki wideo zapisane na płytach DVD są zakodowane algorytmem CSS (Content Scrambling System), po prostym skopiowaniu ich na dysk nie będą się więc do niczego nadawały.

Zobacz również:

Istnieją jednak programy pozwalające obejść to zabezpieczenie - jednym z lepszych jest SmartRipper. Odpowiednikami plików VOB na płytach DVD-Audio są AOB.

W przypadku gdy mamy do czynienia z płytą nagrywalną DVD, mogą się na niej pojawić pliki VRO - są one odpowiednikami VOB-ów z płyt pochodzących z tłoczni.

Pliki IFO zawierają informacje o menu oraz niezbędne do odtwarzania wideo dane dotyczące między innymi proporcji obrazu, wyboru ścieżki dźwiękowej i napisów. Pliki BUP są awaryjnymi kopiami INF, używanymi w razie ich uszkodzenia. Przy kopiowaniu zawartości płyty na dysk pliki INF i BUP mogą być niezbędne do prawidłowego odtwarzania strumienia audio lub wideo.

Istnieją gotowe kombajny kopiujące całe płyty DVD na dysk. Należy jednak pamiętać, że potrzeba do tego ok. 8 GB wolnego miejsca. Pozostaje jeszcze kwestia prawna - usunięcie zabezpieczenia CSS może już być nielegalne.