PC pomoc

Nie zawsze udaje się uruchomić nowe urządzenie w pierwszym podejściu. Poniższy materiał oferuje rozwiązania najczęstszych trudności związanych z rozruchem podzespołów sprzętowych.

Nie zawsze udaje się uruchomić nowe urządzenie w pierwszym podejściu. Poniższy materiał oferuje rozwiązania najczęstszych trudności związanych z rozruchem podzespołów sprzętowych.

Zafundowałeś sobie nowy komputer, cacko w postaci aparatu cyfrowego lub najlepszy model drukarki. Jednak kłopoty podczas pierwszego uruchamiania zniszczą całą frajdę i ostudzą zapał rozentuzjazmowanego użytkownika. Cóż za pożytek z nowego sprzętu, gdy komputer powita cię ciemnym ekranem, a stara gra zamiast wartkiej akcji oferuje grad alarmujących komunikatów? Milcząca drukarka nie cieszy, gdy mogłeś mieć fascynujące fotki z gorącej imprezy na Sylwestra i z narciarskich szaleństw w Alpach. Nic po aparacie, który z nieznanych przyczyn rekwiruje wszystkie zdjęcia, zamiast przesłać je szybkim łączem USB do peceta. W akcie desperacji naciskasz tu i tam, przekładasz wtyczki, jednak wyników ani śladu. Zanim odniesiesz krnąbrny sprzęt do wymiany, przeczytaj poniższy artykułu. Zebraliśmy tu najczęstsze problemy związane z rozruchem i opisaliśmy, jak się z nimi uporać. W części wstępnej podajemy wstępne rady i wskazówki. Natomiast na kolejnych stronach przedstawiamy 20 konkretnych problemów w siedmiu kategoriach sprzętowych i około 40 gotowych rozwiązań - zdecydowana większość w postaci instrukcji krok po kroku.

Zobacz również:

Spokój to podstawa

Trudno się opanować, gdy nowy sprzęt odmawia posłuszeństwa. Niemniej jednak należy przestrzegać dwóch podstawowych zasad: po pierwsze - zachowaj spokój, po drugie - sięgnij po instrukcję i przeczytaj rozdział dotyczący instalacji. Być może, uważasz to za stratę czasu, bo dotychczas udawało ci się uruchomić każdy sprzęt bez zbędnej lektury. Zauważ jednak, że rynek oferuje coraz bardziej wyspecjalizowane podzespoły komputerowe. Ogromna funkcjonalność ma swoją cenę. Przystępna instrukcja opisująca krok po kroku nieodzowne czynności bywa wówczas na wagę złota. Nie pomijaj lapidarnych wskazówek, które przypominają, żeby sprawdzić podłączenie kabli. W chwili zafascynowania nowym sprzętem nie trudno o pomyłkę podczas podłączania. Jeśli przyłączyłeś sprzęt do gniazda zasilania, które od dawna nie było w użytku, sprawdź, czy nadal funkcjonuje. Wystarczy podłączyć na chwilę lampkę lub inny odbiornik energii elektrycznej.

W dalszej kolejności skontroluj, czy sterowniki i aplikacje zostały zainstalowane zgodnie z zaleceniami producenta. Nie każde urządzenie akceptuje windowsowy mechanizm wykrywania sprzętu. Niektóre podzespoły trzeba instalować np. poprzez menu Start | Uruchom, inne zaś wymagają zainstalowania za pomocą programu z płyty CD-ROM dołączonej przez producenta.

Słabostki pod lupą

Wykonałeś wszystko zgodnie z instrukcją, dziesięć razy posprawdzałeś wszystkie kable, lecz nadal nie możesz znaleźć rozwiązania. W tej sytuacji zajrzyj do dalszej części artykułu. Przeanalizowaliśmy najczęstsze problemy z uruchomieniem komputera, a także siedmiu różnych podzespołów i urządzeń peryferyjnych: nagrywarek, napędów DVD, twardych dysków, monitorów, kart graficznych i drukarek.

Ostatnia deska ratunku

Jeżeli nie pomogą ci nawet porady zamieszczone w poniższym materiale, spróbuj poszukać pomocy w Internecie. W razie potrzeby możesz to zrobić, korzystając z komputera kolegi. Przede wszystkim odwiedź witrynę producenta. Wielu z nich oferuje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i radzi, jak rozwiązywać najczęstsze problemy. Stosowny adres powinien być wyszczególniony w instrukcji obsługi. Cenne wskazówki kryją się przeważnie w działach Support lub Products. Jeśli witryna okaże się mało pomocna, pozostaje ewentualnie telefoniczna infolinia producenta (numer w instrukcji). Na koniec skorzystaj z wyszukiwarek internetowych lub z witryn zajmujących się poradnictwem sprzętowym. Na przykład pod adresem http://www.pcguide.com znajdziesz obszerny serwis wraz z forami dyskusyjnymi.

1. Czarny ekran po uruchomieniu

Jazda bez trzymania - podczas transportu może dojść do poluzowania takich elementów jak kable, procesor, układy pamięci RAM czy karty rozszerzeń.Kliknij, aby powiększyćJazda bez trzymania - podczas transportu może dojść do poluzowania takich elementów jak kable, procesor, układy pamięci RAM czy karty rozszerzeń.Problem. Ustawiłeś komputer i podłączyłeś wszystkie kable zgodnie z instrukcją. Po włączeniu peceta na ekranie nie widać oznak wczytywania systemu. Ewentualnie z obudowy nie dobywają się dźwięki sygnalizujące prawidłowe uruchamianie.

Rozwiązanie. Zaistniała sytuacja może być spowodowana kilkoma czynnikami, które opisujemy poniżej.

Możliwość 1. Sprawdź włącznik zasilania. Prawie wszystkie komputery i niektóre monitory dysponują włącznikiem zasilania (na tylnej ścianie obudowy) oprócz włącznika umieszczonego z przodu peceta.

Możliwość 2. Podczas transportu mogła się poluzować wtyczka w gnieździe (kabel zasilania twardego dysku lub kabel transmisji danych), karty graficznej w slocie lub procesora w podstawce. Otwórz obudowę, po czym sprawdź umocowanie wszystkich przewodów i podzespołów sprzętowych. Gdy karta graficzna nie jest poprawnie zainstalowana w gnieździe, BIOS powinien poinformować cię o tym długim sygnałem akustycznym tuż po włączeniu komputera. W wypadku wysunięcia się modułu pamięciowego ze slotu powinieneś usłyszeć trzy sygnały takiej samej długości.

Możliwość 3. Jeśli powyższe czynności nie pomogły ci w odnalezieniu przyczyny, musisz się liczyć z uszkodzeniem zasilacza. W razie takiej sytuacji należy odnieść komputer sprzedawcy.

2. Problemy z urządzeniem USB

Problem. Nie masz dostępu (lub tylko sporadyczny dostęp) do urządzenia podłączonego przez interfejs USB.

Rozwiązanie. Podzespoły USB nie będą przysparzać ci większych problemów, jeżeli nie korzystasz z nich w Windows 95 i zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Możliwość 1. Jeśli decydujesz się podłączać sprzęt USB do komputera z Windows 95, musisz sprawdzić dokładną wersję systemu operacyjnego. To od niej zależy, czy uda ci się uruchomić nowe urządzenie. Dopiero od wersji OSR (OEM Service Release) 2.1 Windows 95 obsługuje interfejs USB. Aby ustalić numer wersji systemu, przywołaj Panel sterowania i kliknij dwukrotnie aplet System. Następnie wskaż kartę Ogólne. Numer wersji widnieje pod napisem System. Jeżeli masz OSR 2.1, musisz doinstalować rozszerzenie USB (USB Supplement to OSR2) z instalacyjnej płyty systemu operacyjnego. Miej jednak na względzie, że nawet ta czynność nie zagwarantuje poprawnego działania urządzenia USB. Jeśli bardzo ci na tym zależy, w razie problemów rozważ zakup nowszej edycji Windows.

Stare przyzwyczajenia - domyślne ustawienia nie zawsze przewidują, że komputer jest wyposażony w port USB. Aby uaktywnić urządzenia peryferyjne USB, musisz włączyć stosowną opcję w BIOS-ie.Kliknij, aby powiększyćStare przyzwyczajenia - domyślne ustawienia nie zawsze przewidują, że komputer jest wyposażony w port USB. Aby uaktywnić urządzenia peryferyjne USB, musisz włączyć stosowną opcję w BIOS-ie.Możliwość 2. Sprawdź, czy kontroler USB jest uaktywniony na płaszczyźnie BIOS-u. Włącz komputer i przejdź do ustawień BIOS-u. Naciśnij w tym celu klawisz wyszczególniony na ekranie startowym (zależnie od wersji BIOS-u jest to np. [Delete], [F1], [F2], [F10] lub kombinacja [Ctrl Alt Esc]). Następnie znajdź funkcję odpowiadającą za interfejs USB, np. USB Device, USB Function, USB Controller lub Assign IRQ to USB. Znajduje się przeważnie w menu Integrated Peripherals lub Advanced | PCI Configuration.

Możliwość 3. Sprawdź w Menedżerze urządzeń, czy kontroler uniwersalnej magistrali szeregowej został poprawnie zainstalowany. Jeżeli obok niego widnieje żółta ikona z wykrzyknikiem, masz do czynienia z konfliktem zasobów. Sposób usuwania takich konfliktów opisujemy w artykule "BIOS bez nastroju" (PCWK 10/2002, str. 88 - 90).

Możliwość 4. Spróbuj podłączyć sprzęt USB bezpośrednio do gniazda USB w ścianie komputera, odłączając ewentualny hub. Oprócz tego odłącz inne podzespoły USB, aby wyeliminować zakłócenia. Jeżeli uda ci się dopiąć swego, uzyskasz przynajmniej prowizoryczne rozwiązanie.

Jeśli komputer jest wyposażony w kilka kontrolerów USB, podłącz pozostałe urządzenia USB tak, aby sprawca kłopotów miał do dyspozycji oddzielny kontroler. Pomoże ci w tym Menedżer urządzeń. W obrębie gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej znajdziesz huby z podziałem na kontrolery i podłączone do nich urządzenia USB (gałąź Główny koncentrator USB, karta Zasilanie).