Komputer dla grafika

W czasie mojej kilkuletniej przygody z Macintoshami często zdarzało mi się konfigurować komputery używane przez grafików w agencjach reklamowych i studiach DTP.

W czasie mojej kilkuletniej przygody z Macintoshami często zdarzało mi się konfigurować komputery używane przez grafików w agencjach reklamowych i studiach DTP.

Wbrew pozorom największe problemy były zwykle związane nie z konfiguracją Photoshopa czy Quarka (w końcu każdy użytkownik może utworzyć ich ustawienia zgodne z własnymi upodobaniami), ale z prawidłową obsługą polskich czcionek, na przykład w programie pocztowym czy przeglądarce internetowej. Kolejną kwestią jest optymalne przygotowanie systemu do pracy w różnych zastosowaniach.

Zobacz również:

Choć digit publikował już sporo artykułów, dotyczących najnowszego systemu operacyjnego Apple'a, to wielu grafików nie zdecydowało się przejść na Mac OS-a X. Główną przyczyną był oczywiście brak nowej wersji Quarka. Sytuacja jednak się zmienia. Premiera QuarkXPressa 6 zbliża się wielkimi krokami, a część użytkowników zdecydowała się na przesiadkę na Adobe InDesigna 2.0.

Ten artykuł jest poświęcony konfigurowaniu systemu oraz prawidłowej obsłudze polskich czcionek. Wszystkie porady podzieliłem na trzy grupy, dotyczące systemów Mac OS X, środowiska Classic oraz Mac OS 9.

Konfigurujemy Macintosha - 33 porady

Ujarzmiamy Jaguara (Mac OS X 10.2)

Czcionki

<b>Aktualizacja systemu</b> Po kliknięciu przycisku Check Now w panelu preferencji systemowych Software Update pojawia się okno ze wszystkimi aktualizacjami systemu i niektórych aplikacji. Zaznacz wybrane poprawki i kliknij Install. Komputer poprosi o podanie nazwy i hasła administratora, a następnie rozpocznie proces pobierania plików. Jeżeli niektóre aktualizacje nie dotyczą ciebie (na przykład AirPort Software), wybierz z menu Update polecenie Make Inactive. Uwaga! Niektóre poprawki wymagają restartu komputera.Kliknij, aby powiększyćAktualizacja systemu Po kliknięciu przycisku Check Now w panelu preferencji systemowych Software Update pojawia się okno ze wszystkimi aktualizacjami systemu i niektórych aplikacji. Zaznacz wybrane poprawki i kliknij Install. Komputer poprosi o podanie nazwy i hasła administratora, a następnie rozpocznie proces pobierania plików. Jeżeli niektóre aktualizacje nie dotyczą ciebie (na przykład AirPort Software), wybierz z menu Update polecenie Make Inactive. Uwaga! Niektóre poprawki wymagają restartu komputera.1 Zawsze pamiętaj o aktualizacji do najnowszej wersji systemu (w czasie pisania tego artykułu najnowsza wersja to OS X 10.2.4). Jeżeli masz stałe łącze, otwórz panel preferencji systemowych Software Update i kliknij Check Now (zobacz ramkę "Aktualizacja systemu"). Posiadacze modemów mogą skorzystać z samodzielnych instalatorów, które można znaleźć na płytach digita.

2 Czcionki w Jaguarze można umieścić aż w pięciu różnych teczkach: Home: Library: Fonts (czcionki użytkownika), Library: Fonts (czcionki dla wszystkich użytkowników), Network: Library: Fonts (czcionki z serwera sieciowego), System: Library: Fonts (czcionki systemowe) i Mac OS 9 System Folder: Fonts (czcionki środowiska Classic). Dużą rolę odgrywają priorytety różnych folderów Fonts.

Jeżeli dwie różne wersje czcionki Arial umieścisz w teczkach Home: Library: Fonts i Library: Fonts, to większy priorytet będzie miała czcionka z twojej teczki domowej.

3 Czcionki znajdujące się w teczce System: Library: Fonts. Tylko użytkownik root może modyfikować zawartość tego folderu. Jeżeli jednak nie potrzebujesz na przykład chińskich znaków, użyj narzędzia Diablotin (zobacz ramkę "Diabeł siedzi w czcionkach").

4 Administrator może skonfigurować serwer czcionek na jednym z komputerów w sieci. W ten sposób wszyscy pracownicy będą mieli dostęp do identycznego zestawu czcionek, które będą dostępne poprzez teczkę Network: Library: Fonts.

5 Jeżeli chcesz pisać po polsku w Jaguarze, odwiedź stronę http://www.apple.com.pl/pl i pobierz pakiet klawiatur dla Jaguara oraz zestaw czcionek CE, które należy umieścić w teczce Library: Fonts. Takie czcionki będą dostępne dla wszystkich posiadaczy kont na danym Macintoshu. (Uwaga! Sposób konfiguracji będzie się trochę różnił, jeśli korzystasz ze środowiska Classic. Szczegóły w dalszej części artykułu).

Kliknij, aby powiększyć6 Po zainstalowaniu klawiatur odwiedź panel preferencji systemowych International i umieść język polski na drugim miejscu (zobacz rysunek poniżej). W ten sposób unikniesz problemów z instalacją wielu aplikacji, wymagających, aby na górze listy znajdował się język angielski.

7 Co jednak zrobić w przypadku spolszczonych aplikacji? Zaznacz ikonkę takiego programu, wciśnij klawisze ¤-I i rozwiń panel Languages. Usuń wszystkie języki poza polskim i zamknij okno informacji.

8 Do zarządzania czcionkami w Jaguarze możesz użyć programów Suitcase lub Font Reserve (testy obu aplikacji znajdziesz we wcześniejszych wersjach digita). Niestety, Adobe zrezygnował z dalszego rozwijania popularnego programu ATM DeLuxe.

<b>Diabeł siedzi w czcionkach</b> Wraz z systemem instalowana jest długa lista czcionek japońskich i chińskich, które są mało przydatne dla polskiego użytkownika. Aby się ich pozbyć, pobierz ze strony http://s.sudre.free.fr/Software/Diablotin.html sprytne narzędzie Diablotin, które umożliwia wyłączenie niepotrzebnych komponentów systemowych. Uwaga! Zalecana jest maksymalna ostrożność, gdyż dość łatwo można doprowadzić do niestabilnej pracy Mac OS-a X.Kliknij, aby powiększyćDiabeł siedzi w czcionkach Wraz z systemem instalowana jest długa lista czcionek japońskich i chińskich, które są mało przydatne dla polskiego użytkownika. Aby się ich pozbyć, pobierz ze strony http://s.sudre.free.fr/Software/Diablotin.html sprytne narzędzie Diablotin, które umożliwia wyłączenie niepotrzebnych komponentów systemowych. Uwaga! Zalecana jest maksymalna ostrożność, gdyż dość łatwo można doprowadzić do niestabilnej pracy Mac OS-a X.