Łata na łacie

Po wydaniu każdego dużego produktu Microsoftu - systemu Windows, przeglądarki Internet Explorer lub pakietu Office - następuje cała seria poprawek i aktualizacji w postaci plików Service Pack. Podpowiemy ci, które z nich warto zainstalować.

Po wydaniu każdego dużego produktu Microsoftu - systemu Windows, przeglądarki Internet Explorer lub pakietu Office - następuje cała seria poprawek i aktualizacji w postaci plików Service Pack. Podpowiemy ci, które z nich warto zainstalować.

Jaką czynność wykonałeś najpierw po powrocie z narciarskiego urlopu lub z zimowych ferii w Zakopanym? Nie aktualizowałeś systemu ani aplikacji? W takim razie powinieneś szybko to nadrobić. System operacyjny, przeglądarka internetowa lub pakiet Office - na pewno co najmniej jeden z tych elementów wymaga uaktualnienia. Luki w zabezpieczeniach, kłopoty i nowinki techniczne wymagają ciągłego modyfikowania systemu. Z tego względu producent wydaje liczne łaty i poprawki. Nie tylko dlatego, że w oprogramowaniu zdarzają się usterki fabryczne. Hakerzy nader skrupulatnie wyszukują wszystkie uchybienia, aby wykorzystać je do swych niecnych celów. To chyba wystarczający powód, aby posłusznie odwiedzać bezpłatny serwis Microsoftu.

Zobacz również:

Poniższy poradnik stanowi cenną pomoc w łataniu i cerowaniu oprogramowania. Dzięki niemu nie stracisz orientacji w gąszczu uaktualnień. Na dodatek dowiesz się, jak utworzyć instalacyjną płytę ze wszystkimi łatami i poprawkami.

1. Typy aktualizacji

Poprzez witrynę Windows Update dotrzesz w Windows 2000/XP do katalogu z uaktualnieniami. Dzięki niemu możesz pobrać pliki aktualizacyjne do innych systemów operacyjnych, aby zainstalować je w trybie offline.Kliknij, aby powiększyćPoprzez witrynę Windows Update dotrzesz w Windows 2000/XP do katalogu z uaktualnieniami. Dzięki niemu możesz pobrać pliki aktualizacyjne do innych systemów operacyjnych, aby zainstalować je w trybie offline.Chcąc dokonać aktualizacji systemu i aplikacji, użytkownik staje przed gąszczem nowych pojęć. Jest aktualizacja Windows Update i są pliki Service Pack (SP). Na dodatek są oddzielne pliki Service Pack do pakietu Office, a także pliki Service Release i liczne pliki Hotfix. Powstaje pytanie, czym różnią się poszczególne typy plików i które z nich powinny zainteresować cię jako użytkownika?

Aktualizacje wszystkich edycji Windows oferuje serwis Windows Update (dostępny pod adresem http://windowsupdate.microsoft.com ). Kontrolka ActiveX zbada składniki twojego systemu i ustali, które wymagają aktualizacji. Potem przejmie pobieranie i instalowanie stosownych plików. Aktualizacje w postaci plików Service Pack są dostępne wyłącznie do Windows NT 4, 2000 i XP (nie ma do Windows 95/98/Me). Stanowią one zbiorcze archiwa, które łączą w sobie wszystkie wydane dotychczas łaty.

Jednak nawet jeśli często odwiedzasz witrynę Windows Update i instalujesz uaktualnienia, nie rezygnuj z plików Service Pack. W wielu wypadkach zawierają nowe funkcje lub rozszerzenia API, które nie były udostępniane w postaci pojedynczych łat. Service Packi do Windows są tworzone na zasadzie kumulacji. Oznacza to, że np. SP3 zawiera obok nowych łat wszystkie te, które były dostępne w SP1 i SP2. Zauważ jednak, że niektóre SP zawierają funkcje przydatne wyłącznie producentowi. Na przykład użytkownicy nielegalnych wersji Windows XP nie mogą zainstalować SP1. A gdy, chcąc nie chcąc, zrezygnujesz ze zaktualizowania systemu, zablokujesz sobie drogę do kolejnych aktualizacji. Wprawdzie niektóre programy do łamania aktywacji Windows dopuszczają wgranie SP1, jednak po wykonaniu tej operacji konieczna okazuje się aktywacja systemu u producenta, ponieważ Service Pack modyfikuje plik WINLOGON.EXE.

Aktualizacje pakietu Office znajdziesz pod adresem http://office.microsoft.com/poland/ProductUpdates/default.aspx . Pod względem oferty witryna przypomina Windows Update. Używa kontrolki ActiveX do sprawdzania, jaka wersja Office'a jest zainstalowana w komputerze użytkownika, po czym proponuje pobranie brakujących aktualizacji. Wystarczy kliknąć łącze Uruchom wykrywanie teraz.

Service Release to tylko inne określenie poprawek Service Pack. Od wydania Office XP producent zrezygnował z poprzedniej nazwy. Warto nadmienić, że w przypadku Office'a Microsoft nie stosuje przyrostowego gromadzenia łat tak, jak w wypadku uaktualnień SP1. Chcąc ograniczyć nakład pracy, możesz pobrać SP2 w wersji dla administratorów (dostępny pod adresem http://www.microsoft.com/office/ork/xp/appndx/appb00.htmPolish , rozmiar pliku: 50 MB). Oprócz bieżącej pakiet ten zawiera wszystkie poprzednie aktualizacje.

2. Jak korzystać z serwisu?

Aby przywołać serwis Windows Update, wystarczy kliknąć Start | Windows Update lub otworzyć Internet Explorer i wskazać menu Menu Update. Do korzystania z serwisu konieczna jest włączona opcja wykonywania aktywnych skryptów i uruchamiania formantów ActiveX w zabezpieczeniach Internet Explorera (menu Narzędzia | Opcje internetowe, karta Zabezpieczenia). Obie wspomniane opcje są domyślnie uaktywnione. Sposób zdobywania aktualizacji za pomocą innych przeglądarek internetowych opisujemy w poradzie 6.

Gdy przywołasz powyższy adres, serwis wyświetli stronę właściwą dla twojej wersji systemu operacyjnego. W Windows 95/98/Me musisz kliknąć łącze do aktualizacji produktów. Użytkownicy Windows 2000/XP zostają automatycznie skierowani na właściwą stronę.

Jeśli po raz pierwszy korzystasz z serwisu Windows Update, na ekranie pojawi się kilka ostrzeżeń. Musisz potwierdzać je, klikając przycisk Tak. Potem nastąpi aktualizacja elementu Rozszerzenie Windows Update, który jest odpowiedzialny za sprawdzanie stanu systemu. W środowiskach Windows 95/98/Me serwis samoczynnie zainicjuje poszukiwanie brakujących aktualizacji. W Windows 2000/XP trzeba kliknąć łącze Skanuj w poszukiwaniu aktualizacji. Teraz pojawi się zestawienie plików aktualizacyjnych i Service Packi do zainstalowanego systemu.

Na pierwszych miejscach listy są wyszczególnione aktualizacje poprawiające zabezpieczenia systemu i inne zalecane łaty. W dole spisu figurują mniej istotne aktualizacje, np. komunikatora Messenger czy odtwarzacza Media Player.

3. Ziarno i plewy

Oprócz łat systemu zabezpieczeń witryna Windows Update oferuje liczne narzędzia i aktualizacje pojedynczych aplikacji. Nie zainteresują cię, jeżeli nie masz zamiaru korzystać z tych programów. Możesz więc ograniczyć listę uaktualnień, dostosowując ją do własnych potrzeb. W Windows 95/98/Me kliknij przycisk personalizowania, po czym zaznacz niepotrzebne aplikacje. Potem kliknij przycisk aktualizowania, aby zachować zmiany. Jeżeli wyłączysz wszystkie aplikacje, serwis wyświetli tylko istotne aktualizacje i pliki SP.

W Windows 2000 i XP stosowne łącze znajduje się na pasku nawigacyjnym witryny i nosi nazwę Spersonalizuj witrynę Windows Update. W ten sposób dostaniesz się na stronę, na której możesz wybrać niepotrzebne kategorie, usuwając ich zaznaczenie. Uaktywnij dokonane zmiany przyciskiem Zapisz ustawienia. Oprócz tego możesz zaznaczyć pole wyboru Wyświetl łącze do Katalogu rozszerzenia Windows Update w polu Zobacz też. Po zapisaniu pasek nawigacyjny zostanie wówczas wzbogacony o łącze Katalog rozszerzenia Windows Update. Kliknij je, a potem łącze Znajdź aktualizacje systemu Microsoft Windows. W dalszej kolejności wybierz język i wersję systemu operacyjnego. Serwis wyświetli pakiety do danego systemu. W ten sposób można pobrać aktualizacje do komputera, który nie dysponuje łączem internetowym lub ma zainstalowany inny system operacyjny, i nagrać je na płytę CD-ROM (patrz porady 7 i 8).