Jak to zrobić w Knoppiksie?

Praca z Knoppiksem może być znacznie łatwiejsza, kiedy poznasz kilka przydatnych sztuczek i sposobów rozwiązywania codziennych problemów.

Praca z Knoppiksem może być znacznie łatwiejsza, kiedy poznasz kilka przydatnych sztuczek i sposobów rozwiązywania codziennych problemów.

Zachowanie konfiguracji

Menu programu saveconfig - wybór danych, które mają być zapisane na dyskietce.Kliknij, aby powiększyćMenu programu saveconfig - wybór danych, które mają być zapisane na dyskietce.Knoppix oferuje możliwość zapisywania konfiguracji systemu na dyskietce i ładowania jej podczas każdego startu systemu. Dzięki temu, choć system jest za każdym razem uruchamiany z CD-ROM-u, będzie ładował twoje ustawienia osobiste - zakładki, ustawienia sieci, kont pocztowych, tapety, rozdzielczość itd. Jednak najpierw musisz utworzyć dyskietkę z konfiguracją. Uruchom Knoppix i dokonaj zmian w ustawieniach na takie, które ci odpowiadają. Żeby utworzyć dyskietkę z konfiguracją, wystarczy teraz wykonać polecenie saveconfig, uruchomi to prosty program, który pozwoli zdecydować, jakie dane mają być zapisane. Aby załadować ustawienia systemu z tej dyskietki, uruchom Knoppix, podając parametr knoppix floppyconfig. Oczywiście dyskietka z konfiguracją musi się znajdować w napędzie. System automatycznie załaduje zapamiętane ustawienia.

Zobacz również:

Konsole wirtualne

Linux wykorzystuje mechanizm tzw. konsoli wirtualnych - jest to jakby wiele wirtualnych terminali znakowych zupełnie od siebie niezależnych. Znacznie ułatwia to pracę z systemem. Żeby się przełączać między konsolami, trzeba naciskać klawisze funkcyjne od [F1] do [F5], mając jednocześnie naciśnięte klawisze [Ctrl Alt].

Menedżer logowania

Jeśli chcesz, w Knoppiksie zmienisz wygląd okna logowania do systemu (czego nie da się przeprowadzić np. w MS Windows), wystarczy wejść w K | Centrum sterowania i przejść do sekcji System | Menedżer logowania. Możliwa jest zmiana wielu parametrów - począwszy od kolorów, ikon, kroju czcionek, opcji dostępnych podczas logowania, aż po włączenie automatycznego logowania na wybrane konto w systemie. Sympatyczną opcją jest zmiana wyglądu ekranu logowania - a zwłaszcza ikony symbolizującej użytkownika w oknie logowania. Jeśli chcesz to zrobić, przygotuj ikonę o rozmiarze 64x64 piksele i zapisz ją w formacie PNG. Nazwa pliku powinna być dokładnie taka, jak nazwa konta, którego ikonę chcesz zmienić (np. w wypadku konta knoppix będzie to knoppix.png). Skopiuj następnie utworzony plik do katalogu /usr/share/apps/kdm/pics/users/, przejdź do ikony Menedżer logowania | Użytkownicy i wybierz odpowiednią ikonę.

Uruchamianie programów windowsowych

Instalator MS Visual C++ uruchomiony w WINE.Kliknij, aby powiększyćInstalator MS Visual C++ uruchomiony w WINE.Rozpoznane przez Linux dyski montowane są automatycznie w czasie startu systemu w postaci ikon na pulpicie. Jeśli masz na dysku zainstalowany Windows i programy użytkowe do niego, możesz spróbować uruchomić je w Linuksie, używając emulatora WINE. WINE (WINE Is Not an Emulator) to pakiet pozwalający uruchamiać bezpośrednio w Linuksie programy przeznaczone do Windows.

Na razie uruchamia bez problemu tylko prostsze programy, jednak prace nad emulatorem trwają nieustannie. Wystarczy w menedżerze plików Konqueror dwukrotnie kliknąć plik EXE programu, który chcesz uruchomić. Na pewno będą działać programy systemowe, takie jak notepad.exe czy mspaint.exe. Oto niektóre bardziej rozbudowane popularne programy działające w WINE: "StarCraft", "Tomb Raider", "Myth", "Mortal Kombat", "Myst", WS_FTP, klient Lotus Notes 4.x/5.x, Paint Shop Pro, Opera, MS Word 6.

Zarządzanie pakietami z oprogramowaniem

Menedżer pakietów DEB uruchomiony w KDE.Kliknij, aby powiększyćMenedżer pakietów DEB uruchomiony w KDE.Knoppix korzysta z systemu pakietów GNU/Linux Debian. Pakiety do tej dystrybucji mają rozszerzenie DEB, a podstawowym narzędziem do ich obsługi jest polecenie dpkg. Wygodniej jest jednak używać specjalnych narzędzi do zarządzania wszystkimi pakietami w systemie - w trybie znakowym programu dselect, a w KDE - m (K | System | Pakiety - menedżer pakietów). Mimo że Dselect działa w trybie znakowym, oferuje jednak większe możliwości aktualizacji i instalacji pakietów. Knoppix pozwala także na aktualizację wszystkich pakietów bezpośrednio przez Internet. UWAGA! Jest to funkcja przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych administratorów, musisz także mieć szybkie stałe łącze. W celu uruchomienia automatycznej aktualizacji w oknie terminalu wpisz: apt-get update (zaktualizuje listę pakietów dostępnych w danej chwili), a następnie apt-get -u dist-upgrade (wykona właściwą aktualizację). Będzie trwała od kilku do kilkunastu godzin.

Hasła użytkowników

W domyślnej konfiguracji Knoppiksa wszystkie hasła do kont są zablokowane. Jest to przydatne, jeśli uruchamiasz Knoppix z CD-ROM-u, po instalacji na twardym dysku, warto jednak zabezpieczyć dostęp do systemu. Najłatwiej zrobić to, uruchamiając w KDE terminal znakowy z uprawnieniami administracyjnymi (K | KNOPPIX | Root Shell). Wykonaj polecenie passwd i wprowadź hasło do konta administratora root. Podobnie możesz ustawić hasło do konta knoppix, które jest domyślnym kontem Knoppiksa. W tym wypadku wystarczy uruchomienie zwykłego terminalu.

Oglądanie filmów DVD w Knoppiksie

Midnight Commander do złudzenia przypomina popularnego niegdyś Norton Commandera.Kliknij, aby powiększyćMidnight Commander do złudzenia przypomina popularnego niegdyś Norton Commandera.Filmy na płytach DVD niezabezpieczonych szyfrowaniem DCSS możesz odtwarzać bez problemu, korzystając z programu Ogle lub Xine - znajdziesz je w menu K | Multimedia | Video. Jeśli jednak chcesz oglądać filmy na płytach zaszyfrowanych, musisz samodzielnie ściągnąć z Internetu potrzebną bibliotekę libdvdcss. Ze względów prawnych nie mogliśmy zamieścić jej na płycie CD-ROM. Możesz ją ściągnąć z witryny http://www.videolan.org/libdvdcss/download.html . Pamiętaj wybrać format pakietów DEB (rozszerzenie DEB). Zainstaluj ją następnie poleceniem dpkg -i libdvdcss2_x.x.x-x_i386.deb. Możesz teraz spróbować obejrzeć płytę, używając programu Ogle.

Zapisywanie danych na partycjach dyskowych

Domyślnie wszystkie partycje twardych dysków są montowane w trybie tylko do odczytu, jednak czasem trzeba zapisać coś na twardym dysku. Rozpoznane partycje są widoczne na pulpicie jako ikony. Chcąc zamontować określoną partycję w trybie z możliwością zapisu, kliknij jej ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz Odmontuj, a następnie we właściwościach ikony na karcie Uprawnienia zaznacz Zapis. Pamiętaj jednak, że montowanie partycji NTFS (WinNT/2000/XP) w tym trybie może się skończyć utratą danych podczas zapisu. Linuksowy sterownik NTFS nadal jest w fazie rozwojowej.

Wyszukiwanie plików w Linuksie

Kliknij, aby powiększyćNajszybszym sposobem szukania pliku jest użycie polecenia find, wywoływanego z wiersza poleceń. Oto przykłady wykorzystania tego programu:

find / -name "moj_plik.txt" -print

find /usr-name "*netscape*" -print

find . -name "dane*" -print

W pierwszym przykładzie szukamy pliku moj_plik.txt we wszystkich katalogach, poczynając od katalogu głównego /. Polecenie -print powoduje, że na ekranie zostaną wypisane wszystkie znalezione pliki. W drugim przykładzie szukamy w katalogu /usr (i jego podkatalogach) plików zawierających w nazwie słowo "netscape". W trzecim przykładzie szukamy w bieżącym katalogu (i jego podkatalogach) pliku o nazwie zaczynającej się od "dane".

Edycja plików konfiguracyjnych

Ponieważ konfiguracja Knoppiksa opiera się w dużym stopniu na edycji plików tekstowych, najłatwiejszym narzędziem jest program Midnight Commander, uruchamiany z konsoli poleceniem mc. Pamiętaj również, że w przypadku większości zmian w konfiguracji Linuksa nie wymaga on restartu.