Skatalogowane DivX-y

Gdy liczba twoich filmów DVD lub zapisanych w DivX-ie przekroczy kilkadziesiąt, możesz zacząć się w nich gubić. Warto w takim wypadku zainstalować program do katalogowania. Żeby pomóc ci wybrać właściwy, zrecenzowaliśmy te najciekawsze.

Gdy liczba twoich filmów DVD lub zapisanych w DivX-ie przekroczy kilkadziesiąt, możesz zacząć się w nich gubić. Warto w takim wypadku zainstalować program do katalogowania. Żeby pomóc ci wybrać właściwy, zrecenzowaliśmy te najciekawsze.

Idealny program do katalogowania filmów powinien z pliku filmowego pobierać informacje o jego długości, rozdzielczości czy kodeku, niezbędnym do jego odtworzenia. Wymagana jest też możliwość dodania takich informacji, jak polski tytuł, obsada czy opis filmu. Bardzo dobrze, gdy na podstawie tytułu program ściągnie je z Internetu, najlepiej z polskiej strony. Autor programu powinien uwzględnić możliwość pożyczenia filmu, a także wyeksportowania bazy do pliku. Dysponując sporą kolekcją, warto przypisywać każdemu filmowi stosowny numer, a aplikacja powinna uwzględniać twoją numerację.

Zobacz również:

Opisywane programy są przeznaczone do katalogowania DivX-ów, ale można ich używać do uporządkowania płyt DVD. Aplikacje przeznaczone wyłącznie do filmów DVD znalazły się również w zestawieniu.

Bartez Movie Library

Zestawnie programówKliknij, aby powiększyćZestawnie programówBartez Movie Library to dość prosty polski program do katalogowania zbiorów filmowych. Pozwala na rozróżnianie filmów znajdujących się na twardym dysku oraz wypalonych na płytach CD. Umożliwia przenoszenie rekordów w bazie z jednej do drugiej grupy. Odczytuje informacje, w jakiej rozdzielczości zakodowany został film, ale nie podaje, jakiego użyto kodeka. Dane dotyczące m.in. reżysera, obsady czy opis filmu Bartez Movie Library pobiera z serwisu FilmWeb lub z Onetu. Numeru porządkowego raz wprowadzonego filmu nie można już zmieniać. Kłopotliwy jest też interfejs, na przykład oddzielny przycisk przeznaczono do dodawania filmów na CD, a oddzielny - filmów na twardym dysku.

BML pozwala na ewidencjonowanie osób, którym pożyczasz filmy. W prosty sposób sprawdzisz, które filmy powinny się znajdować u ciebie, a które zostały wypożyczone. Wyszukiwanie filmów według zadanych kryteriów zostało przypisane do przycisku Konkrety, co jest mało intuicyjne. Można odnaleźć w bazie zapis, który zawiera: numer identyfikujący film, tytuł filmu, gatunek lub imię i nazwisko reżysera.

Program potrafi wygenerować listę filmów w postaci pliku HTML. Może ona zostać zapisana w dwóch wersjach: podstawowej i szczegółowej. Pierwszą różni od drugiej brak drugiego tytułu filmu oraz reżysera. Ciekawą funkcją jest możliwość wysłania listy swoich filmów (również w dwóch wersjach) pocztą elektroniczną.

BML to również narzędzie do katalogowania plików MP3. Potrafi wyszukać na twoim dysku utwory muzyczne i dodać je do bazy. Odczytuje zapisane w tagach ID3 informacje o piosence. Pozwala również, bez użycia dodatkowej aplikacji, odtworzyć wskazany utwór. Niestety, funkcja wyszukiwania plików MP3 działa niestabilnie i często zgłasza błąd uniemożliwiający dodanie odnalezionych plików do bazy.

Ant Movie Catalog

Ant Movie Catalog - darmowy program tylko nieznacznie ustępujący komercyjnemu konkurentowi.Kliknij, aby powiększyćAnt Movie Catalog - darmowy program tylko nieznacznie ustępujący komercyjnemu konkurentowi.W wypadku Ant Movie Catalog można mówić o programie bardzo dobrym. Po lewej stronie okna aplikacji znajduje się lista filmów, zawierająca ich numery i tytuły. Wskazanie określonego tytułu spowoduje wyświetlenie informacji o nim. Ant Movie Catalog odczytuje z pliku wszelkie możliwe informacje, łącznie ze sposobem kodowania dźwięku i jego jakością. Podczas dodawania filmów z dysku rozróżnia, czy jest to wersja wielopłytowa, czy nie. Zapisuje też rozmiar każdego pliku. Informacją przydatną do ustalania synchronizacji napisów jest dokładna liczba klatek wyświetlanych na sekundę.

Gdy dodajesz film do bazy, po wyciągnięciu informacji z pliku (Get informations | From file) wystarczy podać tytuł filmu, a program połączy się z wybranym internetowym serwisem i ściągnie obsadę, gatunek filmu, nazwisko reżysera. To wszystko przy użyciu specjalnych skryptów. Zdarza się, że wygląd serwisu zmieni się i skrypt nie będzie mógł poprawnie odczytać informacji. Opracowano edytor, dzięki któremu dostosujesz dotychczasową procedurę do bardziej aktualnej. Skrypty piszesz tak, jakbyś pisał program Delphi. Jeżeli nie programujesz biegle, to ze strony producenta ściągnij aktualne procedury do Ant Movie Catalog.

Pobierając informacje o filmie, AMC ściągnie też (jeżeli tak zadecydujesz) zdjęcie okładki. Zasoby bazy przeszukasz według dowolnego pola przypisanego do filmu (np. liczby płyt, nazwiska aktora, kodeka). Plikiem wyjściowym może być też CSV czy zapytanie SQL, dodające informacje o filmie do tabeli w bazie danych. Ant Movie Catalog pozwala na drukowanie okładek, które zawierać będą określone informacje czy pliki graficzne. Jeżeli przygotowane przez autorów schematy okładek nie odpowiadają ci, możesz przygotować własny schemat w specjalnym edytorze. Warto też wspomnieć o programie do tworzenia statystyk dotyczących twojej bazy filmowej. Możesz się na przykład dowiedzieć, jaki jest procentowy udział filmów z poszczególnych krajów.

Oczywiście tak dopracowany program rejestruje też pożyczanie filmów, co potwierdza opinię, że jest godny polecenia.

eXtreme Movie Manager

eXtreme Movie Manager to idealny program katalogujący, niestety płatny.Kliknij, aby powiększyćeXtreme Movie Manager to idealny program katalogujący, niestety płatny.Pisząc o Ant Movie Catalog, podkreślaliśmy jego nieprzeciętne zalety, ale nie twierdziliśmy, że jest to produkt najbardziej funkcjonalny. Wszystko z powodu eXtreme Movie Managera. Jest to program bardzo rozbudowany i przemyślany, ale jeżeli nie potrzebujesz aż tylu funkcji, ich liczba może cię przytłoczyć.

W AMC brakowało automatycznego odczytywania tytułu z nazwy pliku, co podczas wpisywania kilkuset filmów okazuje się bardzo uciążliwym błędem. Funkcja ta jest dostępna w eMM. Oczywiście gdy plik nazywa się cmiyc.avi, program nie rozpozna, że chodzi o Catch Me If You Can. eMM automatycznie wyszukuje pliki, wyodrębnia z nich stosowne informacje oraz pobiera opisy filmów z Sieci. Możliwe jest też ręczne wpisanie wszystkich informacji. Skrypty do serwisów filmowych zostały dołączone do eMM. Jest wśród nich jeden współpracujący z witryną Wirtualnej Polski. Jeżeli chcesz korzystać na przykład z Filmweb.pl, musisz napisać własny skrypt. Edytor udostępniony przez eXtreme Movie Manager pozwala nawet na automatyczną analizę napisanego skryptu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że nie zawiera błędów składni. Błędy semantyczne łatwiej znajdziesz dzięki funkcji Debug.

Informacje o filmie dodanym do bazy podzielone są na tematyczne karty (Film, Detale, Nośniki, DVD/VHS, Pliki, Extra, Własne), dzięki czemu dane przedstawione są bardzo czytelnie. W informacjach o filmie znajdziesz wszystko, od obsady i informacji o kodeku po adres sklepu, w którym kupiłeś płytę. eMM automatycznie rozpoznaje wielopłytowe filmy oraz ich długość, co sprawia problemy niektórym konkurencyjnym aplikacjom. Umożliwia też przypisanie do konkretnego filmu aplikacji, która go odtworzy. Szkoda, że do filmu nie da się przyporządkować napisów i informacji o nich wysłać np. do BEST Playera czy All Playera.

Swoją bazę przeglądać możesz na wiele sposobów, stosując rozmaite filtry, a odnalezienie określonego filmu czy grupy filmów umożliwi bardzo zaawansowane, ale niezwykle szybkie wyszukiwanie.

EMM może zostać uruchomiony w polskiej wersji językowej. Niestety, nie przetłumaczono w niej wszystkich funkcji. Aplikacja pozwala na zarządzanie bazą aktorów i na pobieranie informacji o nich z Internetu. eXtreme Movie Manager rejestruje też wypożyczenia filmów i umożliwia przedstawienie ich historii.

EMM to zdecydowanie najlepszy program katalogujący, ale co za tym idzie, również płatny.

DivX Manager

DivX Manager - nieintuicyjny interfejs przesłania ciekawe funkcje.Kliknij, aby powiększyćDivX Manager - nieintuicyjny interfejs przesłania ciekawe funkcje.Opisywany wyżej eXtreme Movie Manager to niejako kolejna wersja DivX Managera. Różnice między nimi są na tyle duże, że o podobieństwie trudno już mówić. DivX Manager to przykład programu, w którym całkowicie nieintuicyjny interfejs przesłania ciekawe funkcje. Gdy dodajesz na przykład film wielopłytowy, najpierw musisz dołączyć jedną płytę, a dopiero potem, używając innego polecenia - drugą.

Ekran aplikacji podzielono na cztery części. Lewa górna część to lista filmów zapisanych w bazie, prawa zawiera informacje dotyczące tytułu i obsady filmu.

W prawej dolnej części znajdziesz dane o pliku (kodek wideo, kodek audio), a w lewej informacje dodatkowe. Zadziwia, że w oknie dodatkowych informacji znajdują się karty pozwalające na konfigurowanie skryptów pobierających dane o filmach z bazy internetowej. Dlaczego akurat w tym oknie? Nie sposób dociec.

Większość funkcji, m.in. zarządzanie bazami danych, jest tak nieintuicyjna, że wymaga przejrzenia pliku pomocy. Niewątpliwą wadą jest brak możliwości zmiany wygenerowanej przez program numeracji filmów.

Oczywiście DivX Manager ma nie tylko minusy. Oprócz bazy aktorów pozwala też na przeglądanie filmowych baz tworzonych i przysłanych ci przez innych.

Bez użycia funkcji wyszukiwania w prosty sposób zastosujesz filtr pokazujący tylko nie obejrzane filmy. A jeżeli już skorzystasz z wyszukiwania, to liczba pól, według których program przeszuka bazę, na pewno cię zadowoli. Autorzy nie zapomnieli o dodaniu funkcji eksportu bazy do pliku html lub txt.