Praetorians

Kości zostały rzucone. W poprzednim numerze rozpoczęliśmy poradnik do Praetorians, poddając szczegółowej analizie misje od piątej do ósmej (cztery pierwsze to tutorial). Tym razem garść porad dotyczących pozostałych 16 scenariuszy kampanii. Na naszej stronie WWW zamieściliśmy także kilka informacji na temat najbardziej zaawansowanych jednostek wszystkich frakcji.

Kości zostały rzucone. W poprzednim numerze rozpoczęliśmy poradnik do Praetorians, poddając szczegółowej analizie misje od piątej do ósmej (cztery pierwsze to tutorial). Tym razem garść porad dotyczących pozostałych 16 scenariuszy kampanii. Na naszej stronie WWW zamieściliśmy także kilka informacji na temat najbardziej zaawansowanych jednostek wszystkich frakcji.

Nie będziemy się tym razem wgłębiać tak bardzo w dowodzenie krok po kroku - pewne informacje i zalecenia musiałyby się powtarzać, co zwiększyłoby rozmiar materiału. Rzeczowo i konkretnie podpowiadam, jak poprowadzić legiony Cezara ku ostatecznemu zwycięstwu w grze, która została uznana przez wielu znawców za jedną z najtrudniejszych produkcji na PC ostatnich lat.

Zobacz również:

Rozdział 8

PODPOWIEDŹ 20. Po zajęciu dwóch osad i usunięciu większości Suevii cel misji się zmienia. Nie musisz podbijać obu pozostałych osad, wystarczy jedna, drugą możesz zastraszyć. W tym celu zbierz armię Krassusa i udaj się na zachód od wież obronnych Suevii, traktem ku Car Menaph. Podążaj w zwartym szyku i wykonaj atak na pierwszą napotkaną jednostkę z tej osady. Po krótkiej walce mieszkańcy Car Menaph poddadzą się i wesprą cię jako sojusznicy (ale nie oczekuj po nich wiele). Zawróć armię Krassusa na wschód. W tym czasie umocnij wschodnie granice osady Gelduba za pomocą Wież Obronnych obsadzonych Strzelcami Pomocniczymi. Z armii Labienusa pozostaw przy wieżach pozostałości Włóczników, a resztę armii wyślij na północ, by połączyć się z siłami Krassusa tuż za Wieżami obronnymi Suevii. Połączone siły wyślij na wschód, aż dotrą do jeziora, potem podążaj dalej południowym brzegiem, w kierunku osady Asciburgium. Dysponując tak znaczącą przewagą, zdobędziesz ją bez trudu, usuwając po drodze z lasów niedobitki buntowników.

Rozdział 9

Podpowiedź 21. Tak przygotowany przyczółek może bronić przeprawy na Renie przez dłuższy czas. Strzelcy posiłkowi ustawieni w Formacji pozycyjnej mogą razić wroga w wielu miejscach na przeciwległym brzegu. Legioniści bronią dostępu do nich na wypadek, gdyby ktokolwiek przebił się na ten brzeg i chciał złożyć zażalenie.Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 21. Tak przygotowany przyczółek może bronić przeprawy na Renie przez dłuższy czas. Strzelcy posiłkowi ustawieni w Formacji pozycyjnej mogą razić wroga w wielu miejscach na przeciwległym brzegu. Legioniści bronią dostępu do nich na wypadek, gdyby ktokolwiek przebił się na ten brzeg i chciał złożyć zażalenie.PODPOWIEDŹ 21. Umocnij swoje siły w pobliżu mostów na Renie. Obie skrajne przeprawy wymagają odbudowy mostów - tu będziesz miał ułatwione zadanie dopóty, dopóki nie pozwolisz Piechocie Barbarzyńców na prace przy nich. Przy odpowiednim wykorzystaniu terenu do utrzymania pozycji wystarczy garstka Rzymian. Obrona przeprawy przez kamienny most może wymagać więcej pracy - warto tam postawić wieżę obronną obsadzoną Procarzami Balearyjskimi, osłanianą z lasu przez Legionistów.

PODPOWIEDŹ 22. Szlachty barbarzyńskiej pod dowództwem Dumnorixa używaj ostrożnie - gdy tylko zaczną ponosić straty, wycofaj ją z walki. Najlepiej wykorzystywać ich do zadawania decydującego ciosu w potyczkach, wspierając rzymskie oddziały.

Rozdział 10

Podpowiedź 23. Mimo deszczowej pogody, na angielskim wybrzeżu oczekuje nas komitet powitalny. Pamiętaj, że faceci ci nie zamierzają zaprosić Rzymian na herbatkę, choćby z tego powodu, że nie znają jeszcze tajemnicy owego napoju. Nim nie zwabisz w zasadzkę ochrony katapult, nie próbuj ostrzeliwać samych machin, inaczej rozpęta się piekło.Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 23. Mimo deszczowej pogody, na angielskim wybrzeżu oczekuje nas komitet powitalny. Pamiętaj, że faceci ci nie zamierzają zaprosić Rzymian na herbatkę, choćby z tego powodu, że nie znają jeszcze tajemnicy owego napoju. Nim nie zwabisz w zasadzkę ochrony katapult, nie próbuj ostrzeliwać samych machin, inaczej rozpęta się piekło.PODPOWIEDŹ 23. Rozpoczynasz misję na wybrzeżu, a drogę w głąb lądu odcinają ci siły Brytów. Rozstaw swoich żołnierzy w szyku obronnym i za pomocą Ekwitów ściągaj wroga w zasadzkę. Uważaj na katapulty, ukryte na piaszczystej łasze na północny zachód od twoich pozycji. Gdy pozbędziesz się nieprzyjaciół czekających w zasadzce, idź na północ.

PODPOWIEDŹ 24. Skontaktuj się z wysłannikiem plemienia Atrebatów. Będą ci pomagać w walce. Na północ od fortecy wroga zgromadzili jednostki oblężnicze, które oddadzą się pod twoje rozkazy, gdy do nich dotrzesz. Przebicie się w ich pobliże może się jednak okazać zbyt kosztowne, jak na wartość bojową tych wojsk.

PODPOWIEDŹ 25. Zajmij się Durolitum - będzie bazą operacyjną. Umocnij jej okolice wieżami. Zaraz po uwolnieniu Commiusa z wrogiej fortecy, na wchód od Durolitum pojawią się siły wroga, głównie konnica. Pozbywając się ich zaraz po ich przybyciu, ułatwisz Commiusowi bezpieczny powrót na wybrzeże.

Rozdział 11

PODPOWIEDŹ 26. Na początku dociera do twoich wojsk posłaniec z Samary, proponując zhołdowanie w zamian za usunięcie frakcji judejskiej. Siły Judei są bardziej przydatne, a proponują zhołdowanie w zamian za usunięcie Arabów z południa. Niestety, pomoc Judei oznacza wypowiedzenie ci wojny przez Samarę. Dlatego udaj się prosto do Samary (tamtejsze wojska nie będą cię niepokoić) i rozmieść oddziały w pobliżu obrońców. Wyślij też siły do Terasy, osady podległej Samarze. Ostrzelaj którykolwiek z garnizonów, aby sprowokować przeciwnika. Usunięcie frakcji z Samary umożliwi stworzenie bazy, a dodatkowo zapewni sojusz z Judeą.

PODPOWIEDŹ 27. Unikaj kontaktu z Fenicjanami - eliminację tej frakcji pozostaw na koniec, gdy będziesz miał rozbudowane zaplecze.