DivX do lamusa

Do niedawna popularnym zajęciem byŁo wykonywanie ''kopii zapasowych'' pŁyt DVD przez zgranie ich zawartości na dysk twardy i konwersję do formatu DivX.

Do niedawna popularnym zajęciem byŁo wykonywanie ''kopii zapasowych'' pŁyt DVD przez zgranie ich zawartości na dysk twardy i konwersję do formatu DivX.

Jednak wobec stale spadających cen nagrywarek (już od 1100 zł!) i nośników DVD-R/RW (od ok. 7 zł) zaczyna się pojawiać odwrotna tendencja. Ludzie, którzy zgromadzili pokaźne kolekcje DivX-ów, zaczynają przegrywać niektóre filmy na płyty DVD, by móc je oglądać na stacjonarnych odtwarzaczach. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że jakość filmu z tak nagranej płyty będzie daleka od ideału nawet wówczas, gdy DivX wyglądał świetnie na ekranie komputera. W trakcie odtwarzania na komputerze skompresowany sygnał jest poddawany obróbce poprawiającej jakość obrazu. Po nagraniu na płytę będziemy oglądali dokładnie to, co odczyta odtwarzacz - mogą pojawić się błędy powstałe podczas kompresji.

Zobacz również:

Pierwszym zadaniem przy nagrywaniu DVD z DivX będzie przygotowanie materiału źródłowego. Jeżeli nie mieści się on na jednej płycie CD, będzie konieczne połączenie wszystkich plików AVI w jeden. Można to zrobić jednym z wielu programów edycyjnych, np. Nandub lub VirtualDub. Skleić też trzeba pliki zawierające napisy do filmu - tu pomocą służy np. VobSub.

Z tak przygotowanym źródłem można zabrać się do pracy nad ścieżką dźwiękową. Przede wszystkim sprawdzamy, jaki dźwięk znajduje się w posiadanych przez nas plikach AVI - można to zrobić za pomocą programu GSpot. Oczywiście ideałem byłby wielokanałowy, zakodowany w ac3. Konieczne będzie wydzielenie z AVI strumienia audio - tu znowu pomocą służą programy Nandub i VirtualDub. Pierwszy z nich bez problemu poradzi sobie z dźwiękiem wielokanałowym. W efekcie uzyskamy plik WAV, jednak by nagrać go na płytę DVD, będzie konieczna jeszcze jedna konwersja - do formatu AC3 lub MP2. Można tego dokonać kolejnym narzędziem o nazwie AC3Machine.

Teraz czas na stworzenie pliku wideo zakodowanego w MPEG-2. Posłużymy się programem CCE, który jest efektywny i zapewnia dobrą jakość pliku wynikowego, jednak wymaga nieco wiedzy o właściwoś-ciach obrazu wideo, a zwłaszcza jego proporcjach. Alternatywnie polecamy aplikację TMPEGenc. Jeżeli chcemy, by napisy nie były na stałe "wypalone" na filmie, lecz znajdowały się w oddzielnym pliku, trzeba będzie znowu posłużyć się VobSubem.

Uzyskane pliki wideo, audio oraz zawierające napisy trzeba nagrać na płytę DVD, korzystając z jednego z programów do authoringu. Jeśli nie mamy oprogramowania komercyjnego (np. DVD Maestro, Sonic MyDVD czy Ulead DVD Media Studio 2) możemy skorzystać z darmowego IFOedita.

DivX w Internecie

Przedstawiony opis jest jedynie zarysem przybliżającym proces tworzenia płyty. Szczegóły wraz z potrzebnymi (i bezpłatnymi) programami i ich konfiguracją można znaleźć na stronie: http://www.doom9.org .