Wybieramy subwoofer

W kinie domowym liczą się efekty. Trudno sobie wyobrazić oglądanie filmu sensacyjnego bez drżenia ścian.

W kinie domowym liczą się efekty. Trudno sobie wyobrazić oglądanie filmu sensacyjnego bez drżenia ścian.

To może zagwarantować dobry subwoofer. Jednak ten głośnik nie jest absolutnie niezbędny. Jeżeli dysponujemy głośnikami głównymi o dobrym basie, możemy sobie bez niego poradzić. Takie rozwiązanie warto polecić tym, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Zamiast kupić od razu pełny zestaw głośników marnej jakości, warto rozważyć stopniowe gromadzenie elementów z wyższej półki.

Zobacz również:

NIEZBĘDNY BAS? Subwoofer, choć ważny w kinie dmowowym nie jest niezbędny. Lepiej nawet poczekać i kupić go w przyszłości, niż decydować się na tani - i słaby - model.Kliknij, aby powiększyćNIEZBĘDNY BAS? Subwoofer, choć ważny w kinie dmowowym nie jest niezbędny. Lepiej nawet poczekać i kupić go w przyszłości, niż decydować się na tani - i słaby - model.Decydując się na zakup takiego głośnika, nasz wybór padnie prawdopodobnie na system aktywny. Taki subwoofer jest wyposażony w samodzielny, wbudowany wzmacniacz, który ma możliwość regulacji parametrów odtwarzania dźwięku. Ważna jest możliwość ustawienia częstotliwości odcięcia, czyli maksymalnej wysokości dźwięków, jakie będą odtwarzane przez głośnik. Zwykle zaleca się takie jej ustawienie, by nie nakładały się z niskimi tonami pochodzącymi z pozostałych głośników. Częstotliwość odcięcia można też ustawić na wzmacniaczu lub procesorze dźwięku (np. dekoderze sygnału cyfrowego). Większość subwooferów może dobrze pracować w zakresie 50-200 Hz.

Istnieje kilka konstrukcji subwooferów - najpopularniejsze są bassreflex, których cechą charakterystyczną jest otwarta obudowa z ărurąÓ wchodzącą do wnętrza. Taki system gwarantuje głośny i dynamiczny bas dzięki wykorzystaniu obu faz pracy membrany głośnika. Z kolei obudowa zamknięta, w której występują duże ciśnienia, musi być zbudowana z grubego i odpornego na uginanie materiału. Zaletą tego typu rozwiązania jest bas o doskonałej precyzji, choć mniejszej mocy niż przy bassrefleksie. Wyjście głośnika i/lub otworu bassreflex może znajdować się na boku lub spodzie obudowy głośnika - w drugim przypadku stosuje się nóżki zwiększające odległość od podłogi. Ponieważ fale o niskiej częstotliwości rozchodzą się bezkierunkowo, nie są istotne miejsce ani pozycja, w jakich głośnik jest ustawiony.

Jeżeli mamy do czynienia z subwooferem aktywnym, podłączamy go do wzmacniacza przez wejście niskopoziomowe, korzystając z przewodu sygnałowego. Przy pasywnym na wejście wysokopoziomowe jest podawany sygnał już wzmocniony, przesyłany przez kabel głośnikowy.