Wideo z amplitunera

Problem: Po co we wzmacniaczach audio do kina domowego instaluje się wejścia i wyjścia wideo? Czy koniecznie trzeba podłączać przez nie sprzęt i jak to zrobić? Konrad Kalinowski, Katowice

Problem: Po co we wzmacniaczach audio do kina domowego instaluje się wejścia i wyjścia wideo? Czy koniecznie trzeba podłączać przez nie sprzęt i jak to zrobić? Konrad Kalinowski, Katowice

Istnieje kilka powodów, dla których warto używać wejść i wyjść wideo we wzmacniaczu.

Pierwszym jest przekazywanie informacji ze wzmacniacza do telewizora, plazmy czy projektora. Kiedy np. wciśniemy przycisk "Mute", wyciszając dźwięk, na ekranie pojawi się odpowiednia informacja. Co ważniejsze, wiele nowoczesnych wzmacniaczy używa ekranu do wyświetlania swoich ustawień. Do wielu funkcji, takich jak precyzyjna kalibracja, możemy mieć dostęp tylko przez menu ekranowe.

Zobacz również:

Kolejnym powodem jest udostępnienie większej liczby wejść wideo. Wiele telewizorów dysponuje tylko dwoma wejściami, a nietrudno sobie wyobrazić sytuację, gdy w domu mamy do podłączenia odtwarzacz DVD, magnetowid, konsole do gier i dekoder satelitarny. W tej sytuacji wzmacniacz służy też jako rodzaj rozgałęziacza.

Ostatnią kwestią jest wygoda operowania poszczególnymi źródłami obrazu - wzmacniacz może być centrum, w którym zbiegają się sygnały z kilku urządzeń, dzięki czemu do przełączania się między nimi wystarczy jeden pilot. Jedną z ciekawszych funkcji związanych z obrazem, jaką może zaoferować amplituner, jest możliwość konwersji formatu. Do Denona AVR-3803 można podłączyć odtwarzacz przy użyciu kabla S-Video, a na wyjściu amplitunera do projektora skorzystać z transmisji komponentowej. Połączenie zależy od typu wzmacniacza. Większość z nich mają wejścia composite video. Inne obsługują dodatkowo S-Video, a nieliczne - component video. Telewizor podłącza się do wzmacniacza najlepszym dostępnym złączem - najlepiej component. Urządzenia będące źródłem obrazu podłącza się takimi złączami, jakimi dysponują.