Głośniki dipolowe

Głośniki w zwykłych kolumnach są umieszczone na jednej ścianie obudowy i zazwyczaj skierowane w tę samą stronę. Takie rozwiązanie jest nazywane monopolem - emituje dźwięk w ściśle określonym kierunku.

Głośniki w zwykłych kolumnach są umieszczone na jednej ścianie obudowy i zazwyczaj skierowane w tę samą stronę. Takie rozwiązanie jest nazywane monopolem - emituje dźwięk w ściśle określonym kierunku.

Kliknij, aby powiększyćZestawy dipolowe mają głośniki skierowane w przeciwnych kierunkach (pod kątem 180 stopni). Ponadto głośniki tworzące parę pracują w przeciwnych fazach - kiedy jedna membrana jest "wypychana", druga się cofa. Efektem jest dźwięk rozproszony, którego źródła nie da się wyraźnie określić. Taka charakterystyka doskonale sprawdza się przy kanałach efektowych.

Zobacz również:

Przy ustawianiu zestawów dipolowych zaleca się ustawienie kolumn po bokach tak, aby jeden głośnik był skierowany do przodu, a drugi do tyłu pomieszczenia. Ważne też jest, by boczne, ślepe ścianki kolumn znajdowały się dokładnie na wprost uszu słuchacza. Dzięki temu będzie on znajdował się w "zerowej" strefie emisji dźwięku, w której nie da się zlokalizować jego źródła. To szczególnie ważne w przypadku dźwięków, które w zamyśle twórców ścieżki audio mają otaczać widza - deszczu, wietrze czy odgłosach tłumu.

Kliknij, aby powiększyćIdea rozpraszających dźwięk głośników dipolowych pochodzi z czasów, gdy nie istniały systemy Dolby Digital i DTS, a królował Dolby Pro Logic. Oba głośniki efektowe wówczas odtwarzały taki sam sygnał. Istniał tylko jeden kanał zapisujący dźwięk przestrzenny, który miał dodatkowo okrojone pasmo i dynamikę. Ze względu na te ograniczenia głośniki efektowe były wykorzystywane głównie do odtwarzania odgłosów niezlokalizowanych precyzyjnie w przestrzeni. W tej roli doskonale sprawdzają się głośniki dipolowe. Jednak wraz z pojawieniem się systemów zapisujących niezależne kanały dla efektów przestrzennych zaczęto tworzyć efekty wymagające ścisłego określenia kierunku źródła dźwięku: odgłos przelatujących samolotów, kul czy choćby zamykania drzwi. Głośnik dipolowy nie poradzi sobie z takim dźwiękiem. Dopiero monopole, przy właściwym ustawieniu, pozwalają na precyzyjne odtworzenie efektów pozycyjnych.

Na co więc się zdecydować - przecież w filmach mamy zarówno padający deszcz i wycie wiatru, jak i pędzące samochody czy strzały? Najlepiej samemu przetestować, jaki system dobrze sprawdza się w naszym pokoju i najbardziej odpowiada oczekiwaniom. Choć większość producentów stawia dzisiaj na monopole, to niektóre, droższe wzmacniacze mają możliwość jednoczesnego podłączenia obu typów głośników i przełączania się między nimi.