17 kineskopu

Kineskopowy monitor o przekątnej ekranu 17'' to obecnie najpopularniejsze wyposażenie polskich użytkowników pecetów. Mają szczęście, bo trafili na okres największego rozwoju technologii CRT.

Kineskopowy monitor o przekątnej ekranu 17' to obecnie najpopularniejsze wyposażenie polskich użytkowników pecetów. Mają szczęście, bo trafili na okres największego rozwoju technologii CRT.

Kliknij, aby powiększyćW monitorach kineskopowych wiele poprawić się już nie da. Tak twierdzą sami producenci, co sygnalizuje bliski kres głębokich i dużych skrzynek stojących na naszych biurkach. Okazuje się, że z biznesowego punktu widzenia produkcja kineskopów po prostu się nie opłaca i kolejni wytwórcy wycofują się z niej. Jeden z pierwszych zaprzestał produkcji kineskopów koncern Hitachi. W jego ślady poszedł gigant rynku monitorów Sony. Firmy te produkują jedynie matryce LCD, które sprzedają się z roku na rok lepiej i w dodatku można na nich zarobić o wiele więcej niż na kosztownych kineskopach. Nie oznacza to jednak, że monitory CRT nie są modyfikowane i wciąż mamy do czynienia z tymi samymi modelami. Producenci dopracowują konstrukcje w szczegółach i inwestują głównie w dodatkowe rozwiązania. Stąd wzięły się takie funkcje, jak zwiększanie jasności kineskopu czy sterowanie monitorem przez sieć LAN. Trzeba przyznać, że w teście, który przeprowadziliśmy, nie trafił się ani jeden słabeusz.

Zobacz również:

Ocena końcowaKliknij, aby powiększyćOcena końcowaByły, oczywiście, modele lepsze i gorsze, jednak nie mieliśmy do czynienia z tandetą czy beznadziejną jakością obrazu. Wszystkie modele wyposażono w płaskie kineskopy. W siedemnastkach sprawują się one doskonale i zapewniają najczęściej ostry, kontrastowy obraz o dobrej geometrii. Niestety, w modelach 19-calowych niezwykle trudno trafić na ostry obraz. Jeśli nie masz góry pieniędzy na najlepsze produkty 19-calowe, a ostrość obrazu jest dla ciebie jednym z głównych kryteriów wyboru monitora, to polecamy kupno siedemnastki. Będzie tańsza i w większości przypadków zapewni dużo lepszą jakość obrazu niż urządzenia z ekranami o dwa cale większymi.

Lepiej i gorzej wyposażone

Parametry techniczne i wyniki testówKliknij, aby powiększyćParametry techniczne i wyniki testówZaskakuje jedynie to, że producenci wyposażają monitory w coraz więcej gadżetów, a równocześnie eliminują dość istotne elementy. Po pierwsze, ani jeden model nie miał złączy BNC. Byłoby to zrozumiałe w wypadku urządzeń dla użytkowników domowych czy do biur, lecz jeśli producent nazywa swój monitor profesjonalnym, to powinien wywiązać się z obietnicy i dostarczyć model o najwyższej możliwej specyfikacji i wyposażeniu. Tymczasem zdarza się, że modele "PRO" nie mają regulacji zbieżności barw. Jest to już ewidentny przejaw dewaluacji określenia "profesjonalny". Ze względu na oszczędności niewiele monitorów 17-calowych wyposaża się w koncentratory portów USB. Szkoda, bo zestaw złączy umieszczony najczęściej w podstawie monitora oznacza wygodny dostęp do portów obsługujących myszy, drukarki, aparaty cyfrowe i wiele innych peryferiów. W modelach LCD spotyka się już nawet koncentratory z USB w standardzie 2.0. Chcielibyśmy je także zobaczyć w produktach kineskopowych. Sterowanie siedemnastkami z poziomu systemu operacyjnego nie jest tak popularne, jak w większych modelach. Jedynie NEC i Mitsubishi pozwalają na konfigurację tego typu bez łączenia monitora z pecetem kablem USB. Inne firmy do tych celów stosują interfejs USB: w monitorze przewód podłączony jest do wyjścia USB, a w pececie do wejścia tego standardu. Kalibracja monitora przy użyciu myszy jest o wiele prostsza niż przeszukiwanie ekranowego menu i korzystanie z przycisków na przedniej ściance obudowy. Po pierwsze, mysz jest precyzyjniejsza, co pozwala na lepsze dostrojenie np. geometrii. Po drugie, funkcje dostępne są jak na dłoni, bo prezentowane w czytelnej formie na dużym ekranie kineskopu.

Obudowy siedemnastek zminimalizowano już skrajnie - ich gabaryty przypominają piętnastki sprzed dwóch-trzech lat. Coraz ciekawsza jest również stylistyka nowych modeli. Co prawda, nie ma takiej swobody wyboru kształtu i kolorystyki, jak w płaskich LCD, ale widać duży postęp w tej dziedzinie. CTX, iiyama, LG, a przede wszystkim Mitsubishi opracowały obudowy z ciekawymi stylistycznymi elementami dekoracyjnymi, które ożywiają nieco monotonię plastikowych skrzynek w kolorze kremowym. Swobody w kolorystyce obudów nie ma, bo mogłoby to utrudnić uzyskanie certyfikatów TCO.

Cenowy dylemat

Cenowo siedemnastki są bardzo atrakcyjne. Za lepsze modele trzeba jednak zapłacić tyle, ile kosztują słabsze urządzenia 19-calowe. Pojawia się wtedy dylemat, co wybrać. My, z powodów wymienionych na początku artykułu, polecamy zakup wyświetlacza 17-calowego. Zawsze należy jednak dokonać świadomego wyboru, a więc popartego osobistymi testami w miejscu zakupu. Może się okazać, że któryś z modeli dziewiętnastek surowo ocenionych przez nas ty akurat uznasz za gwarantujący akceptowalny poziom jakości obrazu, a więc za atrakcyjniejszy niż jedna z droższych siedemnastek. Takich sytuacji może być sporo, dlatego warto poświęcić kilkanaście minut i poprosić sprzedawcę o możliwość sprawdzenia urządzenia przed zakupem. Koniecznie sprawdzaj konkretne modele, a nie przedstawicieli danej serii, bo mogą się dość istotnie różnić jakością. Dodatkowo monitor mogły spotkać w transporcie różne przykre przygody, które bardzo często niekorzystnie odbijają się na kalibracji działa elektronowego. Zauważysz to tylko wtedy, gdy poświęcisz kilka chwil na wnikliwe przebadanie kupowanego egzemplarza.