Poradnik pecetowego ratownika

Znikające pliki? Zrywane połączenia? Nie panikuj! Oto środki, jakie możesz przedsięwziąć, gdy technologia się rozbestwi.

Znikające pliki? Zrywane połączenia? Nie panikuj! Oto środki, jakie możesz przedsięwziąć, gdy technologia się rozbestwi.

Co robisz, gdy twój komputer zaczyna szaleć? Bez względu na to, czy jest to szatańskie oprogramowanie czy twardy dysk z piekła rodem, istnieją setki dokuczliwych problemów, które mogą diabelnie utrudnić wykonanie jakiejkolwiek czynności. Pokażemy, jak uporać się z awariami sieci, odratować urządzenia przypadkowo wrzucone do wody, odzyskać omyłkowo usunięte zdjęcia cyfrowe, a nawet przywrócić do życia martwy twardy dysk, umieszczając go w zamrażarce. Nie każda podana sztuczka zadziała we wszystkich przypadkach, ale warto wypróbować te porady, gdy źle się będzie działo. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności można odesłać cyfrowe demony z powrotem tam, skąd przyszły.

Zobacz również:

Luki pamięci

Awaria Dodajesz moduł RAM, a po chwili pecet rozpoczyna regularny taniec mnóstwa błędów. Nagłe zamknięcia systemu, nieudane starty, tajemnicze błędy dzielenia przez zero - to mogą być symptomy nieprawidłowej rozbudowy pamięci.

Rozwiązanie Możesz wyjąć DIMM i przywrócić poprzednią konfigurację, lecz jeśli potrzebujesz pojemniejszej pamięci, warto spróbować paru sztuczek.

  1. Chociaż zdarza się to niezwykle rzadko, możesz mieć niesprawny moduł RAM wymagający wymiany. Aby to stwierdzić, zainstaluj program Memtest86 (www.memtest86.com; dołączyliśmy go też na naszej płycie). Wykona test obciążeniowy i gruntownie przeanalizuje pamięć w celu wyłapania błędów, które zwykle nie pojawiają się podczas codziennego użytkowania. Zalecamy sprawdzenie systemu programem Memtest86 natychmiast po każdej rozbudowie pamięci.
  2. Dwa moduły pamięci mogą mieć odmienne taktowanie, które można obejść zmianą odpowiednich ustawień w narzędziu Setup (BIOS) komputera. Podczas uruchamiania peceta przyjrzyj się ekranowi i zwróć uwagę na komunikat informujący o tym, który klawisz należy nacisnąć, by wejść do programu Setup (np. Press Del to enter Setup). Gdy już tam się znajdziesz, przejdź do ekranu ustawień pamięci (zazwyczaj w menu funkcji chipsetu, np. Advanced chipset features, ale niektóre narzędzia Setup nie pozwalają na zmianę konfiguracji pamięci). W obszarze taktowania pamięci (memory timing) sprawdź wartość CAS. Jeśli wynosi 2, zmień ją na 2,5, zapisz ustawienia i ponownie uruchom komputer. Dzięki temu oba moduły zyskają nieco czasu na reakcję na żądania systemu, choć kosztem minimalnego spadku szybkości.
  3. Jeśli i to nie pomoże, zmniejsz taktowanie magistrali systemowej. W narzędziu Setup znajdź ustawienia magistrali FSB. Zależnie od płyty głównej można ustawić częstotliwość taktowania FSB nawet z dokładnością do 1 MHz. Zmniejsz szybkość o około 10 MHz. Oczywiście spowalnianie zegara oznacza zmniejszoną wydajność. Ogólna zasada rozbudowy pamięci brzmi: stosuj identyczne moduły. W przypadku niektórych chipsetów, np. nForce, ważna jest nie tylko pojemność czy typ pamięci, lecz nawet konfiguracja układów na module. Może się więc okazać, że system będzie stabilny tylko wówczas, gdy użyjesz dwóch takich samych modułów pamięci.

Upadek systemu

Trzy (wystarczy policzyć) wystąpienia Outlooka po cichu zajmują system, lecz na ekranie tego nie widać. Czas posprzątać.Kliknij, aby powiększyćTrzy (wystarczy policzyć) wystąpienia Outlooka po cichu zajmują system, lecz na ekranie tego nie widać. Czas posprzątać.Awaria Microsoft pieje z zachwytu nad niezawodnością Windows XP, ale to nie oznacza, że programy przestały się już w ogóle zawieszać. Tak naprawdę, przez ostatnie 48 godzin widzieliśmy, jak Microsoft Outlook, przeglądarka Opera i aplikacja ATI do oglądania telewizji wywracały się tak bardzo, że nie mogły się ponownie uruchomić. Przy kolejnej nieudanej próbie odpalenia programu dwukrotnym kliknięciem jego ikony pierwszym podejrzanym staje się zawieszona aplikacja - bez względu na używaną wersję systemu Windows.

Rozwiązanie W Windows XP i 2000 kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań Windows i Menedżera zadań w menu kontekstowym (możesz także skorzystać ze skrótu klawiaturowego [Ctrl Shift Esc]). Wybierz kartę Procesy w oknie Narzędzia i kliknij nagłówek kolumny Nazwa obrazu, by posortować listę uruchomionych aplikacji według nazwy. W wielu przypadkach pojawią się dwa, trzy, a nawet więcej wystąpień tego samego programu, jak widać na ilustracji. Kliknij prawym przyciskiem myszy wadliwą aplikację i wybierz Zakończ proces. Pamiętaj o kliknięciu OK, aby potwierdzić decyzję. Powtarzaj te czynności aż wszystkie wystąpienia programu zostaną zamknięte. Zamknij Menedżera zadań i uruchom aplikację.

Niestety, Windows 98 i Me nie oferują kontroli uruchomionych procesów. Aby pozbyć się zawieszonej aplikacji, naciśnij [Ctrl Alt Del], aby wywołać okno dialogowe Zamknij program. Zaznacz aplikację i kliknij przycisk Zakończ zadanie; na efekty czasem potrzeba poczekać kilka sekund.

Zestaw ratunkowy PC

Każdy, kto miał do czynienia z komputerami wie, że jest cały świat przydatnych narzędzi, programów i witryn WWW pomagających w naprawie systemu. Oto parę rzeczy, dzięki którym przygotujesz się na najgorsze.

Narzędzia

Zestaw śrubokrętów krzyżakowych (1) i płaskich (2) jest niezbędny do instalowania bądź wyjmowania komponentów. Warto też zaopatrzyć się w śrubokręt gwiazdkowy (Torx) do śrub na pokrywach twardych dysków. Szczypce igłowe (4) oraz pęseta (5) są przydatne do ustawiania zworek i chwytania trudno dostępnych elementów. Niepyląca szmatka (6) pozwala usunąć brud i tłuszcz z głowic drukujących w atramentówkach i złączy kart bez pozostawiania włókien. Przyda się także mały pędzel do czyszczenia ciasnych przestrzeni. Skompresowane powietrze (7) czyści zabrudzone wentylatory, przywraca do życia oślepłe napędy optyczne (patrz ramka "Problem napędu optycznego") i umożliwia lepsze funkcjonowanie styków. Środek do czyszczenia styków elektrycznych (8) przebija się przez tłuszcz i rdzę, poprawiając przewodność elektryczną - coś idealnego do czyszczenia starego sprzętu. Ręczny odkurzacz (9) pozwala usunąć kurz i sierść zwierząt z trudno dostępnych miejsc.

Oprogramowanie

Symantec Norton SystemWorks 2003 ( http://www.symantec.pl ) za 420 zł (wersja Standard) lub

520 zł (wersja Professional) zawiera narzędzia do obsługi twardego dysku, wykonywania kopii zapasowej, antywirusowe, odzyskiwania systemu i inne. Vcom SystemSuite ( http://www.v-com.com ) za 60 dol. jest świetnym rozwiązaniem alternatywnym. Narzędzia dyskowe są niezbędne do odzyskania danych w razie awarii napędu. Najbardziej efektywnymi, samodzielnymi pakietami (oprócz wspomnianych wcześniej) są Ontrack EasyRecovery DataRecovery ( http://www.ontrack.pl ) za 1000 zł oraz Winternals Disk Commander ( http://www.winternals.com, http://www.astrontech.pl ) za ok. 1400 zł.

Witryny WWW

Nie masz dyskietki startowej? Znajdź drugi komputer, wejdź na www.boot-disk.com i pobierz wszystko, czego potrzebujesz. Na stronie www.tweakxp.com znajdziesz przydatne narzędzia, informacje o błędach i mnóstwo porad oraz poprawek do Windows XP. A jeśli skierujesz się do www.hardforums.com, części witryny Hardocp.com obleganej przez zaawansowanych użytkowników, znajdziesz fora dyskusyjne oferujące wiele wskazówek i rozwiązań problemów.