Filmowe potyczki

Próbujesz przegrać film na płytę CD lub DVD, ale nie wszystko idzie po twojej myśli. Poniższy materiał odpowiada na najczęstsze pytania z tej dziedziny i podaje rozwiązania najczęstszych problemów.

Próbujesz przegrać film na płytę CD lub DVD, ale nie wszystko idzie po twojej myśli. Poniższy materiał odpowiada na najczęstsze pytania z tej dziedziny i podaje rozwiązania najczęstszych problemów.

Podczas kopiowania i konwertowania filmów czyhają na ciebie liczne pułapki. Tworzenie płyty z materiałem filmowym to nie kwestia kilkunastu minut, lecz kilku lub kilkunastu godzin. Gdy pod koniec okazuje się, że cała praca poszła na marne ze względu na pewien drobiazg, można dostać bólu głowy. Poniższy materiał zawiera odpowiedzi na najbardziej palące pytania i oferuje rozwiązania najczęstszych problemów. Dowiesz się, jak wydobyć optymalną jakość z materiału wyjściowego i jak przekształcić plik AVI w płytę SVCD, aby oglądać film na stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Podpowiemy ci, dlaczego kodek Xvid cieszy się tak ogromnym powodzeniem i czego możesz oczekiwać od najnowszej wersji konwertera DVDx. Ponadto opisujemy, jak wyodrębnić ścieżkę dźwiękową filmu, aby nagrać ją na krążek audio CD. Poradzimy, jak odzwyczaić Windows Media Player od nękania użytkownika irytującymi komunikatami.

Zobacz również:

Pamiętaj jednak, że porady są przeznaczone dla tych, którzy chcą robić zapasowe kopie legalnie nabytych filmów. Duplikując płyty, które nie są twoją własnością, popadniesz w konflikt z prawem.

1. Ścieżka dźwiękowa

Bezpłatny program Virtual Dub pozwala w prosty i wygodny sposób edytować filmy w formacie AVI i MPEG-1. Na dodatek obsługuje liczne zewnętrzne filtry (patrz porada 1).Kliknij, aby powiększyćBezpłatny program Virtual Dub pozwala w prosty i wygodny sposób edytować filmy w formacie AVI i MPEG-1. Na dodatek obsługuje liczne zewnętrzne filtry (patrz porada 1).Czy chciałbyś przegrać dialogi lub muzykę z filmu na DVD lub w pliku AVI na płytkę audio CD? W wypadku krążka DVD trzeba najpierw skopiować pliki VOB na twardy dysk. Możesz to zrobić np. za pomocą freeware'owych programów SmartRipper lub Clad DVD. Gdy uda ci się utworzyć duplikaty plików VOB na dysku, musisz wyodrębnić ścieżkę dźwiękową. Użyj do tego np. freeware'owego programu DVD2AVI. Kliknij menu File | Open, wskaż żądane pliki VOB i potwierdź przyciskiem OK. Następnie wybierz menu Audio | Output Method i zaznacz opcję Decode to WAV (AC3, LPCM). Kliknij menu File | Save Project, po czym wpisz nazwę i katalog docelowy gotowego pliku dźwiękowego WAV. Gdy potwierdzisz kliknięciem przycisku Zapisz, program DVD2AVI wyodrębni ścieżkę dźwiękową i zapisze ją w pliku WAV. Do zgrywania ścieżek audio z filmów AVI najlepiej nadaje się program Virtual Dub (jest dostępny w wersji standardowej, a także w wersji zoptymalizowanej do procesorów Pentium 4). Po uruchomieniu narzędzia otwórz żądany film AVI za pośrednictwem menu File | Open video file. Potem wskaż menu File | Save WAV, aby zdefiniować nazwę pliku wyjściowego WAV i jego katalog docelowy. Zainicjuj wyodrębnianie, klikając przycisk Zapisz.

2. Z AVI do SVCD

Zaawansowane ustawienia kodera TMPGEnc powinny usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających (patrz porada 2).Kliknij, aby powiększyćZaawansowane ustawienia kodera TMPGEnc powinny usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających (patrz porada 2).Jeśli chcesz obejrzeć materiał filmowy w formacie AVI, używając odtwarzacza stacjonarnego, musisz przekształcić go na format SVCD. Możesz użyć do tego np. programu TMPGEnc. Oprócz niego do skonwertowania filmu konieczny jest kodek audio i wideo, którym materiał został skompresowany do postaci pliku AVI. Przed rozpoczęciem konwersji upewnij się, że stosowne kodeki są zainstalowane w komputerze. Gdy przywołasz program TmpgEnc, przywita cię asystent projektu. Zaznacz format PAL w gałęzi Super Video-CD. Aby uzyskać lepszą jakość obrazu, warto zaznaczyć opcję VBR standard format zamiast domyślnej CBR standard format, choć czynność ta wydłuży dwukrotnie konwertowanie. Po dokonaniu ustawień kliknij przycisk Next. Następnie kliknij przycisk Browse w wierszu Video File i wskaż plik AVI, który ma być poddany konwersji. Potwierdź przyciskiem Next. Film w formacie SVCD zajmie co najmniej dwukrotnie więcej miejsca, dlatego musisz podzielić materiał filmowy na poszczególne krążki. Zaznacz w tym celu pole wyboru Source range. Program wyświetli automatycznie okno z podglądem obrazu. Kliknij w nim przycisk Move to end frame, po czym zanotuj liczbę klatek, podaną z lewej strony słowa frame przy górnej krawędzi okna. Tuż obok widnieje rzeczywisty czas odtwarzania filmu zapisanego w pliku AVI. Jeśli film trwa dłużej niż 40 minut należy podzielić łączną liczbę klatek przez dwa, a w wypadku filmów o długości ponad 100 minut trzeba podzielić tę liczbę przez trzy. Jeśli film ma na przykład łącznie 120 tysięcy klatek, trzeba go podzielić na dwie części. Zauważ, że telewizyjny standard kodowania PAL przewiduje 25 klatek na sekundę.

Chcąc utworzyć pierwszą płytę, należy wpisać w pole Start frame cyfrę 0, a w pole End frame liczbę klatek otrzymaną z dzielenia (w naszym przykładzie: 60 tysięcy). Potwierdź przyciskiem OK i kliknij Next. W oknie Project Wizard (4/5) wybierz żądany typ płyty, na której nagrasz film SVCD - CD-R 74 min (VCD/SVCD) lub CD-R 80 min (VCD/SVCD). Klikając strzałki w polach Average video bitrate, Estimated file size lub % of disk capacity, zwiększ strumień wideo (bitrate), aby umożliwić lepszą jakość filmu. Gdy ustawisz tak duży strumień audio/wideo, że wybrany fragment płyty nie zmieści się na jednym krążku CD, prawa część słupka zabarwi się na czerwono. Jeśli nie chcesz bawić się w ręczne zmiany ustawień, możesz kliknąć pole wyboru Auto setting. W ten sposób ustawisz automatycznie wszystkie parametry. Mało doświadczonym użytkownikom zaleca się przejęcie ustawień domyślnych. Zaawansowani mogą dostroić proces kodowania, klikając przycisk Expert. Najbardziej interesujące opcje to tryb kodowania (pole Rate control mode) i parametry dodatkowe dostępne po kliknięciu przycisku Setting. Dzięki nim można zmienić m.in. minimalny i maksymalny strumień danych.

Po dokonaniu ustawień kliknij przycisk Next i wpisz nazwę pliku docelowego SVCD, a także katalog, w którym zostanie zapisany na twardym dysku. Nazwa musi być opatrzona rozszerzeniem MPG (np. TYTUŁ_1.MPG). Jeśli film nie mieści się na jednej płycie, zaznacz pole wyboru Create another project(s) for batch encoding. Potwierdź przyciskiem OK, po czym ponów ustawianie parametrów (jak wyżej). Tylko w oknie Source range wybierz kolejny fragment filmu. Powracając do przykładu z filmem mającym łącznie 120 katek, należy wpisać liczbę 60000 w pole Start frame i 120000 w pole End frame. W polu Output file trzeba podać inną nazwę pliku, np. TYTUŁ_2.MPG. Po skonfigurowaniu wszystkich części filmu zaznacz pole wyboru Start encoding immediately i zainicjuj konwersję przyciskiem OK. Przed nagraniem filmu na płytę sprawdź, czy daje się odtwarzać. Jeśli zabraknie dźwięku, spróbuj wyodrębnić ścieżkę dźwiękową filmu AVI i zapisać ją w pliku WAV (patrz porada 1). Potem skorzystaj ponownie z powyższych porad. Gdy wskażesz film AVI w polu Video File, podaj w wierszu poniżej (pole Audio File) utworzony uprzednio plik WAV. Więcej informacji związanych z programem TMPGEnc, a także rozwiązania różnych problemów znajdziesz pod adresem http://www.tmpgenc.net/e_main.html w sekcji BBS.