Pasmo przenoszenia kolumn

Wybierając zestaw kina domowego czy systemu audio, wielu użytkowników za jedno z podstawowych kryteriów oceny sprzętu uznaje pasmo przenoszenia. Jaki jest rzeczywisty wpływ tego czynnika na wrażenia odsłuchowe?

Wybierając zestaw kina domowego czy systemu audio, wielu użytkowników za jedno z podstawowych kryteriów oceny sprzętu uznaje pasmo przenoszenia. Jaki jest rzeczywisty wpływ tego czynnika na wrażenia odsłuchowe?

Ludzkie ucho posiada zdolność odbierania dźwięków o częstotliwości mieszczącej się w zakresie około 20 Hz - 20 kHz. Przyjmuje się, że głośniki o paśmie reprodukcji dźwięków powyżej 20KHz (a więc ultradźwięków) wpływają na lepszy odbiór dźwięków złożonych.

Zobacz również:

Wynika to z obecności sygnałów składowych, które nie są słyszane przez ucho jako sygnały oddzielne. Można więc spotkać urządzenia, które oferują częstotliwość nawet do 70kHz. Jednak takie parametry nie przesądzają o tym, że rzeczywiście zostaniemy otoczeni światem dźwięków, który dotąd był dla nas tajemnicą. Odtwarzanie wysokich częstotliwości jest tylko jednym z czynników wpływających na brzmienie, co więcej nie sposób tak do końca udowodnić jego rzeczywistego znaczenia.

Kolumny głośnikowe o wysokim paśmie przenoszenia są niezbędnym składnikiem zestawu odtwarzającego płyty SACD lub DVD-Audio.Kliknij, aby powiększyćKolumny głośnikowe o wysokim paśmie przenoszenia są niezbędnym składnikiem zestawu odtwarzającego płyty SACD lub DVD-Audio.Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku niskich częstotliwości. W zestawach kina domowego za ich reprodukcję odpowiedzialny jest zazwyczaj subwoofer. Przeciętny głośnik subniskotonowy osiąga dolną granicę w zakresie 40-50 Hz. Różnica między subwooferem, który oferuje 40 Hz a takim, którego zakres sięga 60 Hz jest wyraźnie wyczuwalna. Jednak decydując się na zakup zestawu głośników nie można ulegać magii liczb, zarówno jeżeli bierzemy pod uwagę wysokie jak i niskie częstotliwości. Przede wszystkim wynika to z faktu, że nie ma jednolitych standardów pomiaru parametrów dźwięku. Co więcej, zastosowanie tej samej metody pomiarowej może przynieść różne wyniki w zależności od warunków przeprowadzenia testów i wpływu dodatkowych kryteriów oceny. Pomijając to, trzeba wziąć pod uwagę naturalną tendencję producentów do podawania zawyżonych danych - w celach czysto marketingowych. By głośniki basowe wyemitowały dźwięk o częstotliwości 40 Hz, średnica membrany musi wynosić około 16 cm. Im niższa częstotliwość, tym większa powierzchnia głośnika. Producent, który podaje częstotliwość 30 Hz na pudełku głośnika subniskotonowego o średnicy membrany 10 cm bez wątpienia próbuje nas oszukać.

Najlepiej więc zdać się na własne odczucia. Optymalnym rozwiązaniem było by odsłuchanie kilku zestawów przez zakupem i porównanie ich praktycznej możliwości reprodukcji dźwięku. W przypadku subwooferów możemy też zwrócić uwagę na średnicę membrany.