Naprawa uszkodzonych płyt DVD

Najczęściej oglądane płyty DVD, czyli te najbardziej ulubione, są w znacznym stopniu narażone na uszkodzenia i porysowania. Jak przywrócić życie zniszczonej płycie?

Najczęściej oglądane płyty DVD, czyli te najbardziej ulubione, są w znacznym stopniu narażone na uszkodzenia i porysowania. Jak przywrócić życie zniszczonej płycie?

W naprawianiu i  regeneracji  uszkodzonych krążków DVD pomogą specialne zestawy czyszczące.Kliknij, aby powiększyćW naprawianiu i regeneracji uszkodzonych krążków DVD pomogą specialne zestawy czyszczące.Płyty DVD, CD czy VCD wykonane są z poliwęglanu. Jest to materiał który łatwo ulega uszkodzeniom, zazwyczaj w efekcie niewłaściwego przechowywania płyty. Kurz, piasek, tłuste odciski palców czy nieumiejętne wkładanie krążka do napędu - wszystko to może utrudnić lub uniemożliwić odtwarzanie filmu. Problemem z którym się najprościej uporać, jest zwykłe zabrudzenie płyty. Jeżeli powierzchnia krążka jest bardzo zanieczyszczona, nie należy jej przecierać na sucho, lecz delikatnie przetrzeć ciepłą woda z mydłem. Powierzchnię najlepiej przemyć ligniną lub gąbką, a po opłukania płyty - osuszyć papierowym ręcznikiem.

Zobacz również:

Gorzej, gdy mamy do czynienia z rysami na powierzchni płyty lub pęknięciami. Bardzo często zdarza się że płyta pęka od środka - zazwyczaj podczas niedbałego wkładania lub wyjmowania z pudełka. Jeżeli takie pęknięcie nachodzi na zapisaną część krążka, naprawa jest nie możliwa. Jeżeli dysk oglądany pod światło prześwituje w jakimś punkcie, to niestety również nie kwalifikuje się do naprawy. Jeżeli jest to tylko lekka rysa powierzchniowa, płytę można przeszlifować. Ten rodzaj uszkodzenia najłatwiej zidentyfikować po tym, że po bliższych oględzinach widać odbicie rysy w warstwie folii odbijającej promień lasera. Najprostszą metodą naprawy krążka DVD, ale najmniej pewną jest kupno specjalnego zestawu do szlifowania zarysowanych płyt. Taką "szlifierkę", jak również pasty do polerowania, można kupić w niektórych sklepach z akcesoriami DVD, jednak za efekty jej działania trudno ręczyć.

Kliknij, aby powiększyćNajpewniejszym rozwiązaniem wydaje się oddanie płyty do specjalistycznej firmy, która oferuje tego typu usługi. Stosuje się różne metody szlifowania płyt. Najtańsza metoda polega na zmiękczeniu płyty podczas szlifowania środkiem chemicznym oraz wypełnianiu rys specjalnymi woskami. Jednak tak zregenerowana płyta może w krótkim czasie odmówić posłuszeństwa. Lepsza metoda szlifowania polega na obróbce tylko przy wykorzystaniu środków mechanicznych. Płyty są szlifowane maszynowo, przy wykorzystaniu materiałów ściernych o różnej grubości - w zależności od rodzaju uszkodzenia. Cała operacja kończy się polerowaniem płyty, by odzyskała ona idealną gładkość.

Adresy firm, które zajmują się regeneracja krążków DVD i CD możemy bez trudu odnaleźć w Internecie. Należy jednak pamiętać, że przeszlifowane płyty - choć wyglądają jak nowe - tracą nieznacznie grubość ochronnej warstwy poliwęglanowej. I choć proces szlifowania można powtarzać kilka razy, lepiej po prostu należycie zabezpieczać swoje krążki.