Medieval: Total War - Viking Invasion

Viking Invasion rozszerza grę Medieval o kampanię, w której pojawiają się nowe frakcje i jednostki, a rozwój prowincji jest oparty na innym drzewie rozwoju. Odblokowano także trzy niedostępne frakcje, z których jedna, Sycylijczycy, jest nastawiona na handel i żeglugę. W poradniku przedstawiamy wady i zalety ośmiu narodów toczących walkę w nowej kampanii, opisujemy także jak stworzyć imperium kupieckie.

Viking Invasion rozszerza grę Medieval o kampanię, w której pojawiają się nowe frakcje i jednostki, a rozwój prowincji jest oparty na innym drzewie rozwoju. Odblokowano także trzy niedostępne frakcje, z których jedna, Sycylijczycy, jest nastawiona na handel i żeglugę. W poradniku przedstawiamy wady i zalety ośmiu narodów toczących walkę w nowej kampanii, opisujemy także jak stworzyć imperium kupieckie.

Porady ogólne

Podpowiedź 28. Dodatek wprowadza urozmaicenie wad i zalet władców oraz dowódców. Część z nich wynika z podejmowanych przez ciebie działań, takich jak skuteczny atak lub rozkaz ucieczki. Na początku tury otrzymujesz podsumowanie wad i zalet, jakie pojawiły się u podwładnych. Warto je poznawać, gdyż może się okazać, że gubernator jednej z prowincji, bardzo skuteczny w zarządzaniu, nagle okaże się malwersantem. Czasem mało znaczący dowódca zarządzający ubogą prowincją wykaże się takimi talentami, że warto będzie go przenieść na bardziej odpowiedzialne stanowisko. Tak czy inaczej, zawsze trzeba być czujnym!Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 28. Dodatek wprowadza urozmaicenie wad i zalet władców oraz dowódców. Część z nich wynika z podejmowanych przez ciebie działań, takich jak skuteczny atak lub rozkaz ucieczki. Na początku tury otrzymujesz podsumowanie wad i zalet, jakie pojawiły się u podwładnych. Warto je poznawać, gdyż może się okazać, że gubernator jednej z prowincji, bardzo skuteczny w zarządzaniu, nagle okaże się malwersantem. Czasem mało znaczący dowódca zarządzający ubogą prowincją wykaże się takimi talentami, że warto będzie go przenieść na bardziej odpowiedzialne stanowisko. Tak czy inaczej, zawsze trzeba być czujnym!PODPOWIEDŹ 1. Należy pamiętać, że ze względu na specyfikę kampanii oraz ograniczony rozmiar mapy kampanii The Vikings, od pewnego momentu gra wygląda podobnie dla wszystkich frakcji: coraz więcej armii, podbój kolejnych prowincji, eliminacja kolejnych przeciwników. Różnice dotyczą jedynie początku gry oraz taktyki na polu bitwy - ze względu na różne typy jednostek dostępnych dla poszczególnych nacji.

Zobacz również:

PODPOWIEDŹ 2. Każda frakcja z Wysp Brytyjskich powinna starać się wysyłać jak najwięcej duchownych na tereny prowincji Wikingów - po nawróceniu 80% populacji srodzy barbarzyńcy chrystianizują się, co powoduje, że ich łupieżcze napady stają się mniej opłacalne (Wikingowie zyskują tylko połowę wartości zniszczonych budynków). Zubożałe w ten sposób państwo będzie szkolić mniej jednostek, co pozwoli odetchnąć innym frakcjom. Niestety, odległość pomiędzy Skandynawią a Wyspami Brytyjskimi są w stanie pokonać jedynie okręty Wikingów, o odwecie na najeźdźcach nie ma więc mowy. Z tego samego powodu dwie skandynawskie prowincje nie są potrzebne do osiągnięcia zwycięstwa - stawką w rozgrywce są ziemie wyspiarzy.

Irowie (The Irish), czyli więzienie na Zielonej Wyspie

Podpowiedź 29. Wikingowie nawróceni na chrześcijaństwo. Koniec epoki rozbojów? Niekoniecznie, lecz od tej pory kasa ich władcy zacznie świecić pustkami. Aby to jednak osiągnąć, trzeba wielu lat pracy całego sztabu duchownych, bo średnia liczba chrześcijan w wikińskich prowincjach musi wynosić 80%. Wystarczy, że w jednej, w której nie ma portu (misjonarze nie mają tam wstępu), zostanie wybudowany pogański chram, a cała robota księży na nic. Wzrost nawróceń łączy się z niepokojami społecznymi, warto więc je wzmóc, wprowadzając na miejsce Szpiega. Może się okazać, że buntownicy przejmą prowincję !Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 29. Wikingowie nawróceni na chrześcijaństwo. Koniec epoki rozbojów? Niekoniecznie, lecz od tej pory kasa ich władcy zacznie świecić pustkami. Aby to jednak osiągnąć, trzeba wielu lat pracy całego sztabu duchownych, bo średnia liczba chrześcijan w wikińskich prowincjach musi wynosić 80%. Wystarczy, że w jednej, w której nie ma portu (misjonarze nie mają tam wstępu), zostanie wybudowany pogański chram, a cała robota księży na nic. Wzrost nawróceń łączy się z niepokojami społecznymi, warto więc je wzmóc, wprowadzając na miejsce Szpiega. Może się okazać, że buntownicy przejmą prowincję !PODPOWIEDŹ 3. Na początku gry ten naród jest niemal odcięty od innych frakcji. Co prawda Szkoci okupują Ulster, ale należy potraktować to jako sytuację przejściową, gdyż nie posiadają oni tam dużych sił ani nie są w stanie ściągnąć posiłków ze względu na brak choćby jednej łódki wiosłowej. Izolacja ta ma, niestety, więcej wad niż zalet. Wikingowie na szczęście prawie nie odwiedzają Zielonej Wyspy, ale wiele lat upłynie, nim dorobisz się pierwszego portu, a jeszcze więcej, zanim zbudujesz jakikolwiek statek. Oznacza to brak kontaktów z innymi frakcjami, brak sojuszy (agenci potrzebują portów do podróży), brak rozeznania w sytuacji poza Irlandią. Na dodatek może się okazać, że nigdy nie opuścisz swojej wyspy - Wikingowie mogą jednak zainteresować się tobą i skutecznie uniemożliwić rozwój infrastruktury portowej. Ponadto pozostawiony na morzu irlandzkim wikiński okręt może posyłać na dno kolejne kruche stateczki, które spuścisz na wodę. Z tych powodów koniecznie musisz się skoncentrować na jak najszybszym otwarciu okna na świat, każda chwila zwłoki jest groźna.

PODPOWIEDŹ 4. Wśród jednostek Irów nie ma broni dalekiego zasięgu - używają jedynie oszczepów i rzutek. Broń ta ma co prawda morderczą skuteczność, ale jej zasięg jest krótki, a liczba amunicji znikoma w porównaniu z łukiem czy kuszą. Na dodatek większość jednostek ma bardzo słaby współczynnik obrony, zrekompensowany dużą siłą ataku. W takiej sytuacji trzeba liczyć się ze sporymi stratami podczas walki, jeśli wroga nie da się rozgromić z marszu. Wikingowie ze swoimi mocnymi pancerzami są przez to śmiertelnie groźnym przeciwnikiem dla Irów. Nawet trzykrotna przewaga liczebna może nie wystarczyć ci do odparcia łupieżczego rajdu.

Mercianie (The Mercians), czyli zazdrośni sąsiedzi

PODPOWIEDŹ 5. Gra tą frakcją na początku przypomina sielankę. Duża liczba dochodowych prowincji, za wyjątkiem Lindissi niemających styczności z morzem (a co za tym idzie z Wikingami), pozwala na szybki rozwój. Problemem jest to, że ziemie Mercian są ze wszystkich stron otoczone terytoriami innych nacji. Sasi na południu, Walijczycy na zachodzie i Northumbianie na północy - cała kolekcja sympatycznych sąsiadów tylko czekających, aż rozwiniesz infrastrukturę i pozwolisz im zarobić na najazdach. Konflikt jest nieunikniony, dlatego musisz cały czas inwestować w armię.

PODPOWIEDŹ 6. Jako mięso armatnie możesz wykorzystywać tanią jednostkę Fyrdmen (wolnych kmieciów, powoływanych pod broń na czas walki, znacznie skuteczniejszych od zwykłego chłopstwa), lecz bez elitarnych Saxon Huscarls i Royal Bodyguards trudno ci będzie zatrzymać przeciwnika. Dlatego w co najmniej dwóch prowincjach musisz stworzyć infrastrukturę militarną. Doskonale nadają się do tego celu Mierce i Wrocen Saetan, gdyż znajdują się tam złoża rudy żelaza, umożliwiającej poprawę współczynników ataku i obrony jednostek (lepsza broń i lepsze pancerze robią swoje).