Koduj myszą, nie klawiaturą

''Koduj myszą, nie klawiaturą'' - informuje napis na bannerze CodeCharge Studio. Slogan ten jest całkiem dobry, ponieważ reklamuje środowisko programistyczne ułatwiające tworzenie aplikacji internetowych na zasadzie przeciągania.

''Koduj myszą, nie klawiaturą'' - informuje napis na bannerze CodeCharge Studio. Slogan ten jest całkiem dobry, ponieważ reklamuje środowisko programistyczne ułatwiające tworzenie aplikacji internetowych na zasadzie przeciągania.

Aplikacje CodeCharge nie są w naszym kraju zbyt dobrze znane. Ich projektant, firma YesSoftware, specjalizuje się w tworzeniu systemów dla programistów piszących aplikacje internetowe. Jej sztandarowy produkt CodeCharge Studio doczekał się już wersji 2.1, a twórcy chwalą się współpracą z takimi firmami i instytucjami, jak IBM, Sun, Intel, Cisco Systems czy NASA.

Zobacz również:

Czym jest CodeCharge studio?

Kto już pracował z programami MS Access lub FrontPage, poradzi sobie z obsługą CodeCharge Studio.Kliknij, aby powiększyćKto już pracował z programami MS Access lub FrontPage, poradzi sobie z obsługą CodeCharge Studio.CCS jest wspomagającym tworzenie aplikacji do WWW środowiskiem programistycznym typu Rapid Application Development (RAD). W wolnym tłumaczeniu oznacza to środowisko do szybkiego tworzenia aplikacji. Działa w graficznym środowisku okienkowym, więc tworzenie dynamicznej, powiązanej z bazą danych strony WWW odbywa się na zasadach podobnych, jak budowa formularzy w Microsoft Accessie.

Obecnie większość aplikacji internetowych powstaje w architekturze trójwarstwowej, na którą składają się: warstwa prezentacji, serwera aplikacji i serwera bazodanowego. W przeciwieństwie do edytorów HTML typu WYSIWYG, których działanie koncentruje się na wspomaganiu tworzenia kodu HTML (warstwa prezentacji), CCS generuje kompletny kod - działający po stronie serwera aplikacji i po stronie przeglądarki WWW . Wspomaga także tworzenie zapytań do baz danych.

Podczas tworzenia strony reprezentacja całego projektu jest zapisywana w formacie XML, a szablony wyglądu strony w plikach HTML. W trakcie publikacji szablony HTML są kopiowane na serwer, a za pomocą plików XML generowany jest odpowiedni kod działający po stronie serwera. Do tego celu używa się specjalnych procedur XSL. Taka architektura w każdej chwili umożliwia zmianę języka, w którym powstaje aplikacja. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą tworzyć własne procedury XSL rozszerzające możliwości CodeCharge Studio.Kliknij, aby powiększyćPodczas tworzenia strony reprezentacja całego projektu jest zapisywana w formacie XML, a szablony wyglądu strony w plikach HTML. W trakcie publikacji szablony HTML są kopiowane na serwer, a za pomocą plików XML generowany jest odpowiedni kod działający po stronie serwera. Do tego celu używa się specjalnych procedur XSL. Taka architektura w każdej chwili umożliwia zmianę języka, w którym powstaje aplikacja. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą tworzyć własne procedury XSL rozszerzające możliwości CodeCharge Studio.W odróżnieniu od innych rozwiązań typu RAD (np. od Visual Studio.NET) CSS umożliwia budowanie serwisów WWW na podstawie różnych technologii programistycznych. Program potrafi wygenerować kod w jednym z następującym języków: ASP 3.0, ASP.NET (C#) 1.0, ASP.NET (VB) 1.0, ColdFusion 4.0.1, PHP 4.0, J2EE 1.2,PERL 5. Technologię, w której tworzony jest serwis WWW, można zmieniać na każdym etapie pracy. Można więc testować aplikację napisaną w ASP na lokalnym serwerze, a następnie skonwertować ją do PHP i umieścić we właściwym miejscu w Sieci.

CCS nie stawia także ograniczeń, jeżeli chodzi o serwery bazodanowe. Współpracuje z bazami: Microsoft SQL Server, Oracle, DB2, Informix, InterBase, PostgreSQL, Sybase, MySQL i Microsoft Access. Jeżeli wierzyć specyfikacji, źródłem danych może być praktycznie każda baza współpracująca poprzez sterownik ODBC. Słabszą stroną CCS jest edycja kodu HTML. W tym zakresie aplikacja oferuje niewiele ponad funkcję kolorowania znaczników. Zdecydowanie brakuje zaawansowanych opcji znanych z popularnych edytorów HTML, takich jak autouzupełnianie składni.

Dobrym pomysłem jest wybranie trybu pracy z szablonami HTML (template). Kod strony jest wówczas zapisywany niezależnie od kodu aplikacji. Dzięki temu do edycji wyglądu strony możesz użyć swojego ulubionego edytora HTML. CCS bez problemów współpracuje z zewnętrznymi edytorami stron, takimi jak Macromedia Dreamweaver czy Adobe GoLive. Taki tryb pracy ułatwia także podział obowiązków pomiędzy osoby pracujące nad projektem: programistę, webmastera, grafika itp. Podczas zewnętrznej edycji HTML-u należy tylko uważać, aby nie usunąć lub nie zmienić znaczników (umieszczonych w postaci komentarzy), stanowiących wskazówki dla programu. Zmienne, które podczas wykonywania aplikacji są wymieniane w szablonie HTML na dane wynikowe, zostają ujęte w klamry.