Nosferatu: Wrath of the Malachi

Ta gra to ewenement, ale nie dlatego że jest horror-shooterem FPP. Rzadko zdarza się tytuł stworzony na przedpotopowym silniku, który tak bardzo wciąga.

Ta gra to ewenement, ale nie dlatego że jest horror-shooterem FPP. Rzadko zdarza się tytuł stworzony na przedpotopowym silniku, który tak bardzo wciąga.

Liścik zaproszeniowy, który otrzymałeś, wyglądał cokolwiek podejrzanie. Został spisany na starym, sztywnym pergaminie i pachniał jakby... stęchlizną. Ale cóż, twój przyszły szwagier już na pierwszy rzut oka sprawiał wrażenie odludka i dziwaka. Rodzice jednak byli nieprzejednani. "To w końcu prawdziwy rumuński książę!" - argumentowała wasza matka. - "Nie można było wymarzyć sobie lepszej partii dla twojej siostry, Jonathanie. I nie dziwak, tylko ekscentryk. A że mieszka w ponurym, gotyckim zamczysku i jest nieco blady, to jeszcze nic nie znaczy. Wszyscy rumuńscy arystokraci są tacy bladzi. Doprawdy, nie ma czym się przejmować".

Zobacz również:

Stanęło więc na tym, że późną, deszczową jesienią 1912 roku cała wasza rodzina, wliczając w to krewnych i pociotków, ruszyła do odległej Transylwanii na uroczyste zaślubiny twojej siostry Rebecki i księcia Malachi. Ty jak zwykle spóźniłeś się i przybyłeś jako ostatni...

I chwała Bogu, bo teraz musisz ich wszystkich uratować!

Straszna tandeta

W grze nie ma podziału na stwory słabe i mocne. Zamiast tego są mocne i bardzo mocne.Kliknij, aby powiększyćW grze nie ma podziału na stwory słabe i mocne. Zamiast tego są mocne i bardzo mocne.Nosferatu pod wieloma względami przypomina klasyczny shooter FPP. Z jednej strony stoisz uzbrojony w miecze, rewolwery i strzelby, a po drugiej stronie lufy skaczą wampiry, sukkuby, wilkołaki, ghule, cienie, żywe trupy i jeszcze żywsi Rumuni - uzbrojeni w kosy sabaci księcia Malachi. Niby więcej tłumaczyć nie trzeba, bo, jak w każdym shooterze, musisz wykazać się refleksem i szybkimi unikami na boki. A jednak Nosferatu takim zwyczajnym shooterem nie jest. Porównanie do Clive Barker's Undying jest nie do uniknięcia. I co ciekawe, z tego pojedynku Nosferatu wychodzi zwycięsko, mimo że na Unrealu robiony nie był, a scenariusza nie pisał żaden z Ojców horroru czy innych apostołów grozy. Więcej: engine Nosferatu to tandeta domowej produkcji, nieumywająca się do dzisiejszych standardów Quake'a czy Unreala. Jednak pomimo braku graficznych fajerwerków i niskiej wydajności programu (większość obiektów jest zrobiona z niewielkiej liczby polygonów), Nosferatu wciąga, zachwyca i przeraża.

A wszystko to dzięki kilku sprytnym sztuczkom, jakie zafundowali nam autorzy tej gry, nowym pomysłom i patentom. Ale o tym opowiem dalej.

Z diabłem w ciuciubabkę

Niektóre stwory boją się krzyży. Dzięki temu masz kilka sekund na przeładowanie broni.Kliknij, aby powiększyćNiektóre stwory boją się krzyży. Dzięki temu masz kilka sekund na przeładowanie broni.No i jesteś na zamku. Dziwne. Nikt cię nie wita. Kiedy wielkie dwuskrzydłowe odrzwia zamykają się za tobą z głuchym łoskotem, mimowolnie podskakujesz.

Teraz widzisz, że wrota od swej wewnętrznej strony zostały dziwnie naznaczone. Ktoś przybił do nich setki krzyży, mniejszych i większych krucyfiksów. Ciekawe dlaczego?

Sprawa wkrótce się wyjaśnia, a ty stajesz w obliczu przerażającej prawdy - wszyscy członkowie twojej rodziny zostali uwięzieni w tym przeklętym miejscu, którym władają wampiry i kochanice diabła. W tobie jedyna nadzieja na powstrzymanie piekielnych istot.

Ruszasz więc na poszukiwania, na początku uzbrojony jedynie w szpadę. Wkrótce natykasz się na kolejnych niedoszłych gości weselnych, którzy wspomagają się wskazówkami i nowymi rodzajami broni.

Tu należy się kilka słów wyjaśnienia, gdyż arsenał środków zapobiegawczych przeciw wampirom jest o tyle klasyczny, co rozbudowany. Już na początku rozgrywki wielebny Aville (pastor, przyjaciel rodziny) wręcza ci krucyfiks, abyś mógł odpędzać upiory i cienie. Potem zdobywasz prymitywny pistolet skałkowy. Ta archaiczna pukawka służy ci przez dłuższy czas i często ratuje skórę. Prawda jest bowiem taka, że każdy diabeł lub potwór, który dostanie dziesięciocentymetrową pecyną ołowiu między oczy, nakrywa się nogami. Nie ciesz się jednak zbyt prędko - skałkówka długo się ładuje i należy dobrze z niej mierzyć, gdyż pechowy strzelec często nie ma drugiej szansy na kropnięcie szarżującego ghula. Dalej jest coraz lepiej - w walizce nieustraszonego pogromcy wampirów ląduje rewolwer, muszkiet, a nawet karabin maszynowy (taki, z grubsza, prototyp Maxima). Z ciekawszych wynalazków warto wspomnieć o kielichu mszalnym. Najpierw musisz odnaleźć zbiornik z wodą, poświęcić ją za pomocą krucyfiksu i nabrać do monstrancji. Tak uzyskujesz broń na krwiopijców odpornych na "żelazne argumenty". Skropione wodą święconą stwory z wrzaskiem obracają się w pył.

A tu mały przykład gry świateł, odblasków i cieni. Trzyma klimat. Niestety, gdy uważniej przyjrzysz się sceneriom, widzisz, że wydajność silnika jest bardzo słaba.Kliknij, aby powiększyćA tu mały przykład gry świateł, odblasków i cieni. Trzyma klimat. Niestety, gdy uważniej przyjrzysz się sceneriom, widzisz, że wydajność silnika jest bardzo słaba.Schemat rozgrywki jest prosty, ale gra nie nuży cię. Ruszasz, aby penetrować coraz odleglejsze zakamarki twierdzy w poszukiwaniu kolejnych zakładników. Odnalezionych musisz pod eskortą odprowadzić na dziedziniec, przed bramę. Tam wdzięczni krewniacy sięgają do przepastnych waliz i kufrów, aby uraczyć cię przedmiotami przydatnymi w dalszej wędrówce. No cóż, wybierając się do Transylwanii, twoi krewni zapobiegliwie zabrali czosnek, ziółka na wzmocnienie, karabin maszynowy - ot, tak na wszelki wypadek. To jedyny moment, gdy logika gry gdzieś na moment ucieka. Po chwili wszystko wraca do normy: znów jest strasznie, nastrojowo i niebezpiecznie. Na twoją niekorzyść działa także czas. Im dłużej zwlekasz, tym mniej osób zdołasz uratować.

W scenariuszu z góry przewidziano, kto i kiedy zostanie bestialsko zabity przez wampiry. Trzeba się zatem śpieszyć...

Ostatnim ciekawym trikiem zastosowanym przez twórców gry jest losowe generowanie potworów i obiektów. Dzięki temu metoda ostrożnych graczy, czyli load/save, często zawodzi. Za każdym razem, gdy wkraczasz do pomieszczenia, program losuje jego zawartość - a więc ustala, gdzie leżą apteczki, amunicja i co najważniejsze - jakie spotkasz potwory.