Kingdom Under Fire

Kingdom Under Fire to gra, której pełną wersję znajdziesz na płytkach w tym numerze GameStara. Pod wieloma względami jest zbliżona do WarCrafta II, jednak kryje coś jeszcze: misje rodem z gier Action-RPG.

Kingdom Under Fire to gra, której pełną wersję znajdziesz na płytkach w tym numerze GameStara. Pod wieloma względami jest zbliżona do WarCrafta II, jednak kryje coś jeszcze: misje rodem z gier Action-RPG.

Porady ogólne

Na początku gry warto zapoznać się z umieszczonym w niej tutorialem, dzięki któremu możesz poćwiczyć poruszanie jednostek, wydawanie poleceń, budowanie i walkę. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych wskazówek dotyczących klawiszologii:

Zobacz również:

Dla osób, którym brakuje cierpliwości, albo chcą poćwiczyć pewne rzeczy w bardziej bezpieczny sposób, na sąsiedniej stronie podajemy zestaw kodów do gry.

Ważną sprawą jest fakt, że zapisywanie gry jest możliwe tylko w ściśle określonych momentach, kiedy taką opcję zgłasza ci sam program. Licz się z tym, że jeśli położysz scenariusz, będziesz go musiał przechodzić od początku. Powinieneś też pamiętać, aby uważnie czytać to, co pojawia się na ekranie - fabuła gry zakłada, że w trakcie jednego scenariusza zadania mogą się zmienić nawet kilkakrotnie.

Rozbudowa bazy wypadowej

Twierdza - serce bazy wypadowej. Może zostać rozbudowana, a wtedy zyskasz nowe możliwości. Wzniesiesz kolejne budynki i wynajdziesz usprawnienia.Kliknij, aby powiększyćTwierdza - serce bazy wypadowej. Może zostać rozbudowana, a wtedy zyskasz nowe możliwości. Wzniesiesz kolejne budynki i wynajdziesz usprawnienia.PODPOWIEDŹ 1. Metoda rozbudowy bazy wypadowej jest zbliżona do tej, którą znasz z WarCrafta. Aby wyszkolić jednostki, trzeba zbudować wystarczającą liczbę farm, by wyżywić żołnierzy. Jeden chłop (u sił ciemności to gnomi niewolnik) zjada jedną porcję z dziesięciu, których dostarcza farma.

PODPOWIEDŹ 2. Pilnuj, żeby chłopi mieli zajęci. Po wzniesieniu budynku, wieśniak stoi bezczynnie - zapędź go do kolejnej roboty. Sprawdzaj, jakie jest zużycie surowców - jeśli masz nadwyżki żelaza lub mana, skieruj ludzi do wydobywania złota.

PODPOWIEDŹ 3. Aby cokolwiek zbudować lub wyszkolić, trzeba zebrać wystarczającą ilość surowców: złota, żelaza i mana. Warto do tego zaprząc większą liczbę chłopów niż początkowa, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której pilnie potrzebne są nowe jednostki, a nie ma za co ich kupić. Nie zaszkodzi także wystawić kilka baraków wojskowych, aby przyspieszyć szkolenie wojska.

PODPOWIEDŹ 4. W jednym budynku można ustawić kolejkę do sześciu jednostek, które mają zostać wyszkolone jedna po drugiej.

Z czasem do twojej dyspozycji zostaną oddane nawet tak imponujące istoty, jak smoki. Przydają się do ataku na samotne jednostki wroga.Kliknij, aby powiększyćZ czasem do twojej dyspozycji zostaną oddane nawet tak imponujące istoty, jak smoki. Przydają się do ataku na samotne jednostki wroga.PODPOWIEDŹ 5. Postaraj się dobudować kolejne baraki dla wojska bliżej miejsc, w których toczysz walki - dzięki temu nie będziesz musiał czekać na posiłki.

PODPOWIEDŹ 6. Stawiaj wieże obronne. Skutecznie osłabiają zbliżające się oddziały wroga. Pajęcze wieże ciemnej strony spowalniają nadchodzących przeciwników, co czyni ich łatwym celem dla strzelców.

PODPOWIEDŹ 7. Po postawieniu kuźni i budynków dających usprawnienia, wykupuj to, co mają do zaoferowania. Ta inwestycja procentuje do końca scenariusza.

PODPOWIEDŹ 8. Nie zostawiaj bazy bez straży. Najlepiej jeśli będą w niej jacyś łucznicy - nawet gdy wróg nie ma którędy dojść do twoich budynków, może do nich dolecieć, musisz więc mieć na podorędziu jednostki, które odeprą nalot. Dysponując oddziałami latającymi, będziesz mógł łatwiej atakować pozostawione bez nadzoru punkty obrony wroga.

PODPOWIEDŹ 9. Złoża ulegają wyczerpaniu. Jeśli je roztrwonisz, może się okazać, że nie stać cię na szkolenie oddziałów niezbędnych do ukończenia scenariusza.

Walka

SterowanieKliknij, aby powiększyćSterowaniePODPOWIEDŹ 10. Pamiętaj, aby poza zwykłymi wojownikami wyszkolić odpowiednią liczbę łuczników lub mrocznych elfów (zależnie od strony, którą grasz). Są oni słabsi od wojowników, ale mogą odeprzeć ataki z powietrza i osłabić wroga, zanim dojdzie do starcia wręcz.

PODPOWIEDŹ 11. Staraj się używać w walce bohaterów, ale nie pakuj ich w sytuacje, w których mogliby łatwo zginąć. Twoje wojska i bohaterowie zdobywają w walce kolejne poziomy doświadczenia, a co za tym idzie lepiej się biją, mają większą żywotność i ilość mana do dyspozycji.

Tak wygląda charakterystyka twojego bohatera w scenariuszach RPG.Kliknij, aby powiększyćTak wygląda charakterystyka twojego bohatera w scenariuszach RPG.PODPOWIEDŹ 12. W ferworze walki łatwo się pogubić. Pamiętaj, aby wykorzystywać skróty klawiszowe i obserwować minimapkę - ataki na twoje jednostki są sygnalizowane migającym znaczkiem.

PODPOWIEDŹ 13. Gdy przebywasz na wrogim terenie, pilnuj, aby przez twoje oddziały nie przemknęli robotnicy wroga. Można ich zbagatelizować, a tymczasem, korzystając z nieuwagi mogą postawić nowe budynki na twoich tyłach, przez co zostaniesz wzięty w dwa ognie.

PODPOWIEDŹ 14. Sprawdzaj teren, po którym się poruszasz, i wszelkie rozstaje dróg. Łatwiej stracić jednostkę wysłaną na zwiady, gdy natknie się na jakiś oddział albo bazę wroga, niż przejść obok i pozwolić mu na atak od tyłu.

PODPOWIEDŹ 15. Pilnuj, aby w czasie walki twoje szyki nie zostały rozciągnięte. Może się to stać podczas marszu albo gdy oddziały za daleko zapędzą się w pościgu za wrogiem. Pojedyncze jednostki są łatwym łupem, a przegrupowanie trwa długo.

Klerycy mogą leczyć twoje oddziały - to przydatna umiejętność.Kliknij, aby powiększyćKlerycy mogą leczyć twoje oddziały - to przydatna umiejętność.PODPOWIEDŹ 16. Każdy zniszczony budynek u przeciwnika spowalnia jego działanie i zmusza go do dodatkowych wydatków. Nawet niszcząc mało znaczące farmy, uniemożliwiasz mu szkolenie większej liczby jednostek.

PODPOWIEDŹ 17. Korzystaj z tego, że klerycy mogą leczyć twoje wojska. Zamiast produkować nowe oddziały, lepiej wyleczyć starsze, które zdobyły doświadczenie.

Scenariusze RPG

PODPOWIEDŹ 18. Kiedy najedziesz kursorem na obiekt, który możesz podnieść, miejsce zwykłej strzałki zajmie poruszająca się rączka. Aby podnieść przedmiot, kliknij prawym przyciskiem myszy.

KodyKliknij, aby powiększyćKodyPODPOWIEDŹ 19. Wybierając przedmioty, które nakładasz albo niesiesz, sprawdzaj, jak podnoszą one współczynniki postaci. Pamiętaj, że możesz mieć przy sobie tylko ograniczoną liczbę ekwipunku. Na jednym miejscu w plecaku zmieści się maksimum pięć butelek tego samego magicznego napoju.

PODPOWIEDŹ 20. Najważniejsze eliksiry to: przywracający żywotność (czerwony), mana (niebieski), uniwersalny (złoty) i odtrutka (biały).

PODPOWIEDŹ 21. Niektóre stwory poza zwykłymi obrażeniami zatruwają bohatera, co objawia się spadkiem żywotności, po zakończeniu walki. Warto więc mieć biały eliksir.

PODPOWIEDŹ 22. Elfy mówią z francuskim akcentem. Nie pytaj, dlaczego.