Markztools 5

Tym, którzy wcześniej używali tego rozszerzenia w wersji III, nie zaoferowano wielu znaczących zmian. Niemniej bardzo się ono przydaje podczas kłopotów z zapisem plików QuarkXPressa. Jeżeli do tego dodamy funkcje otwierające pliki wyższych wersji Quarka, ich odchudzanie i weryfikację, to mamy całkiem niezłe narzędzie.

Tym, którzy wcześniej używali tego rozszerzenia w wersji III, nie zaoferowano wielu znaczących zmian. Niemniej bardzo się ono przydaje podczas kłopotów z zapisem plików QuarkXPressa. Jeżeli do tego dodamy funkcje otwierające pliki wyższych wersji Quarka, ich odchudzanie i weryfikację, to mamy całkiem niezłe narzędzie.

Podczas prawidłowej pracy komputera i programu QuarkXPress raczej trudno uszkodzić dokument w trakcie pracy lub podczas jego zapisywania. Dopiero gdy pliku nie można otworzyć albo w czasie próby otwarcia program "wylatuje" lub zawiesza się system, wtedy nerwowo szukamy jakiegoś rozwiązania. Jednym z pomocnych narzędzi w takich kłopotach jest rozszerzenie Markztools 5. Pozwala ono na ominięcie niektórych błędów oraz na ich poprawienie. Dodatkową korzyścią jest możliwość otwierania plików QXP z piątki na czwórce oraz ich odchudzanie.

Zobacz również:

Wersja III doskonale radziła sobie z problemami plików quarkowych 3.x i 4.x. Kolejne edycje Quarka 5. i 6. spowodowały, że dokumenty z wersji 5. trzeba było specjalnie zapisywać do 4. Podobnie jest w wersji 6. Problem ten rozwiązały Markztoolsy za pomocą opcji Convert Document. Przygotowują one dokument w czasie zapisu do otwarcia w niższych wersjach programu. W ustawieniach można dodatkowo zaznaczyć sprawdzanie dokumentów podczas otwierania, pokazywanie aktualnej wersji dokumentu, nad którą pracujemy, i dostępnej wielkości pamięci. Kiedy program nie radzi sobie z uszkodzeniem i nie może go naprawić, istnieje możliwość przeniesienia z pliku części tekstu i ilustarcji do nowego dokumentu lub odzyskania z niego choć tylko samego tekstu, nad którym pracowaliśmy.

Inną funkcją pozwalającą zredukować wielkość plików Quarka jest Gray Previews. Zastępuje ona podgląd w dokumencie z kolorowego na szary, dzięki czemu odchudza wielkość zapisywanego pliku. Można w ten sposób łatwiej przenosić dokumenty. Jeśli chcemy przywrócić oryginalny wygląd strony, wystarczy wykonać opcję Update Pictures i ponownie zapisać dokument.

Quark może sprawiać jakieś niespodzianki, dobrze więc mieć w pogotowiu odpowiednie narzędzia. Szkoda jednak że program nie został bardziej rozbudowany.

Opcje, z których korzysta się najczęściej w tym rozszerzeniuKliknij, aby powiększyćOpcje, z których korzysta się najczęściej w tym rozszerzeniuProste menu pozwala szybko wybrać interesująca nas funkcjęKliknij, aby powiększyćProste menu pozwala szybko wybrać interesująca nas funkcję
Proste menu pozwala szybko wybrać interesująca nas funkcjęKliknij, aby powiększyćProste menu pozwala szybko wybrać interesująca nas funkcję

Produkt: Markztools 5

Producent: Markzware, http://www.markzware.com

Cena: 199 USD (update z wersji III 99 USD)

Dystrybutor: Markzware, http://www.markzware.com

Konkurenci: brak

Kontakt: Markzware, http://www.markzware.com.

za:

Doskonała pomoc przy problemach z plikami QuarkXPressa.

przeciw:

Cena, stosunkowo niewielki wybór funkcji programu - mógłby mieć ich znacznie więcej.