BIOS bez autoryzacji

Czy stwierdziłeś, że w twoim BIOS-ie brakuje wielu funkcji? Pokażemy ci sztuczki i specjalne narzędzia, które pozwolą dostać się do wielu ukrytych opcji.

Czy stwierdziłeś, że w twoim BIOS-ie brakuje wielu funkcji? Pokażemy ci sztuczki i specjalne narzędzia, które pozwolą dostać się do wielu ukrytych opcji.

Wgrałeś najnowszą wersję BIOS-u, aby zwiększyć zestaw funkcji. Jednak - ku twojemu zdziwieniu - producent nadal usiłuje narzucić ci skromne menu, pozbawione najciekawszych możliwości. Zdaje się, że nie dostaniesz się do parametrów, które kuszą cię najbardziej. W zaistniałej sytuacji pozostaje ci wziąć sprawę we własne ręce. Jednak nie osiągniesz celu bez poświęceń. Jeśli jesteś urodzonym majsterkowiczem, dysponujesz podstawową wiedzą z zakresu BIOS-u i jesteś gotów ponieść pewne ryzyko, możesz zabrać się do pracy. Szczegóły opisują poniższe porady.

Zobacz również:

1. BIOS na warsztacie

Jeśli na twojej płycie głównej jest zainstalowany BIOS Award, możesz przywrócić ukryte funkcje za pomocą specjalnego programu Modbin, który działa wyłącznie w środowisku DOS. Modbin został zaprojektowany przez firmę Award z myślą o producentach płyt głównych. Ma umożliwiać im dokonywanie zmian w konfiguracji BIOS-u, zależnie od właściwości danego modelu płyty. W Internecie są dostępne dwa podstawowe warianty programu: Modbin służy do edycji BIOS-ów Award w wersji 4.x, a Modbin6 pozwala modyfikować wersję 6.

W naszych testach najlepiej sprawował się Modbin w najnowszej wersji 4.50.82a. W wypadku narzędzia Modbin6 starsza wersja 1.00.38 okazała się bardziej niezawodna od najnowszej 1.00.48. Odradzamy natomiast stosować Modbin6 2.00 beta. Zauważ, że w przypadku gdy producent dokonał bardzo głębokiej ingerencji w ustawienia BIOS-u, próby manipulowania Modbinem okażą się bezskuteczne. Tak jest z wieloma płytami głównymi Asusa. Aby przekonać się, czy twój BIOS nadaje się do edycji, musisz to wypróbować.

2. BIOS bez szlabanu

Korzystanie z programu Modbin wiąże się z pewnym ryzykiem, lecz może przynieść spore korzyści. Oto szczegółowy opis postępowania:

Programy do edycji BIOS-ów nie występują na oficjalnych stronach producentów.Kliknij, aby powiększyćProgramy do edycji BIOS-ów nie występują na oficjalnych stronach producentów.Etap 1 Pobierz z witryny producenta płyty głównej najnowszą aktualizację swojego BIOS-u (upewnij się, czy ściągasz właściwą wersję!). Nowy plik BIOS-u (w większości przypadków ma rozszerzenie BIN) trzeba skopiować do tego samego katalogu, w którym znajduje się narzędzie Modbin. Nie próbuj uruchamiać Modbina w oknie trybu MS-DOS, lecz w "prawdziwym" DOS-ie. Ponadto pamiętaj, aby nie używać stron kodowych, które odpowiadają za wyświetlanie polskich znaków diaktrycznych. Aby przywołać właściwe środowisko w Windows 95/98/Me, naciśnij klawisz [F8] przed wczytaniem systemu operacyjnego i wybierz polecenie Tylko wiersz poleceń trybu awaryjnego. W Windows 2000 i XP nie obejdziesz się bez dyskietki startowej z DOS-em. Uruchom z niej system i rozpocznij pracę na partycji FAT. Odpowiednią dyskietkę startową możesz utworzyć bezpośrednio w systemie operacyjnym. Na przykład w Windows XP wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę stacji dysków i wybrać polecenie Formatuj. Następnie zaznacz pole wyboru Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS w rubryce Opcje formatowania i potwierdź, klikając przycisk Rozpocznij. Potem możesz usunąć z dyskietki wszystkie pliki za wyjątkiem zbiorów systemowych COMMAND.COM, IO.SYS i MSDOS.SYS. Jeżeli nie masz na twardym dysku ani jednej partycji sformatowanej w systemie plików FAT, zamiast niej możesz użyć od biedy dyskietki, ale wszystkie operacje będą wykonywane bardzo wolno. Na dodatek możesz mieć poważne problemy niedostatkiem miejsca na dyskietce - zwłaszcza podczas pracy z programem Modbin6.

EzWinFlash jest dostępny do wielu płyt głównych i działa we wszystkich edycjach Windows.Kliknij, aby powiększyćEzWinFlash jest dostępny do wielu płyt głównych i działa we wszystkich edycjach Windows.Etap 2 Wpisując polecenie cd <nazwa_katalogu>, przejdź do utworzonego uprzednio katalogu roboczego. Potem uruchom narzędzie Modbin. Na ekranie pojawi się lista plików w bieżącym podkatalogu. Wybierz plik aktualizacyjny BIOS-u, który pobrałeś z Internetu. Wystarczy przejść za pomocą klawiszy strzałek do właściwego zbioru i potwierdzić klawiszem [Enter]. Teraz wybierz żądaną operację. Ponownie nawiguj między dostępnymi operacjami klawiszami strzałek.

Korzystając z operacji Change Bios Message, możesz zmienić komunikat startowy BIOS-u. W ten sposób naniesiesz wzmiankę, że bieżąca wersja BIOS-u, która uaktywnia się po włączeniu komputera, nie jest oryginałem, lecz nosi twoje osobiste znamię. Najciekawsze możliwości Modbina odkryjesz w menu Chipset Setup Default (dotyczy wersji Modbin) lub w menu Edit Setup Screen (dotyczy wersji Modbin6). Pozwolą ci ustalać, które funkcje BIOS-u mają być widoczne, a które pozostawać w ukryciu.

Każdy z potencjalnych parametrów BIOS-u ma jeden z trzech atrybutów. Jeśli przypiszesz mu atrybut Normal, będzie widoczny w oknie BIOS-u i będzie dawał możliwość zmiany wartości w danym parametrze. Przydzielając atrybut Show only, sprawisz, że pole będzie widoczne w BIOS-ie, lecz nie będzie można zmieniać jego wartości. Ostatni z atrybutów, Disable, blokuje wyświetlanie i edytowanie parametru. W programie Modbin poszczególne atrybuty zmienia się przyciskami [+] i [-], a w Modbin6 trzeba otworzyć okno dialogowe przyciskiem [Enter].