Ukryj się w Sieci

Coraz częściej chcesz zachować pełną anonimowość, surfując po Internecie. W poniższym tekście prezentujemy porady, które z pewnością to ułatwiają.

Coraz częściej chcesz zachować pełną anonimowość, surfując po Internecie. W poniższym tekście prezentujemy porady, które z pewnością to ułatwiają.

Z Internetu korzystają już miliardy osób na całym świecie. Sieć stała się jedną z największych bibliotek - można w niej znaleźć mnóstwo cennych informacji, rozrywkę czy komunikować się za jej pośrednictwem ze znajomymi. Niestety, korzystanie z Internetu wiąże się też z pewnymi zagrożeniami - głównie dla naszej prywatności. Informacje o nas chcą zdobyć najróżniejsze osoby - marketingowcy, spamerzy, ale czasami również komputerowi włamywacze. Dlatego powiemy, jak skutecznie chronić swoją prywatność w Sieci.

Zobacz również:

Etap 1 - Ukrywanie IP

Przykładowe adresy serwerów proxy maskujących oryginalny numer IP, wraz z ich rozmieszczeniem geograficznym.Kliknij, aby powiększyćPrzykładowe adresy serwerów proxy maskujących oryginalny numer IP, wraz z ich rozmieszczeniem geograficznym.Jednym z prostszych sposobów zdobycia informacji o internaucie jest zidentyfikowanie IP jego komputera (pozwala to m.in. na określenie jego lokalizacji geograficznej). Jeśli chcesz temu zapobiec, możesz skorzystać np. ze specjalnych serwerów proxy, które maskują oryginalny numer IP. Jest ich sporo, z wielu z nich można korzystać za darmo i bez większych ograniczeń.

Aby skorzystać z serwera proxy, należy odpowiednio skonfigurować przeglądarkę stron WWW . Polega to na podaniu adresu wybranego serwera, a także portu, w którym będzie obsługiwany ruch. W Internet Explorerze kliknij menu Narzędzia | Opcje internetowe | Połączenia. Następnie kliknij przycisk Ustawienia i zaznaczasz opcję Używaj serwera Proxy. W tym miejscu podajesz także jego adres i port.

Uwaga Ustawienia proxy docelowo wprowadzone dla IE w oknie Właściwości: Internet będą obowiązywać także w wypadku Outlook Expressu.

Jeśli korzystasz z Opery, wybierz Plik | Ustawienia | Połączenia | Serwer Proxy.

Szybkie konfigurowanie aplikacji możliwe jest dzięki technice przeciągania.Kliknij, aby powiększyćSzybkie konfigurowanie aplikacji możliwe jest dzięki technice przeciągania.Powyższe porady ułatwią ci ukrycie swojego IP podczas przeglądania stron WWW . Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko przeglądarka może zdradzić ów numer - równie łatwo określić IP osoby korzystającej z popularnych komunikatorów internetowych. Oto jak prawidłowo skonfigurować dwa popularne komunikatory - Gadu-Gadu i Windows Messenger.

W przypadku GG wybierasz opcję Ustawienia, a następnie przechodzisz do karty Połączenia i zaznaczasz opcję Własne ustawienia Proxy. W tym momencie aktywny będzie przycisk Ustaw. Kliknij go. Następnie w oknie Ustawienia Proxy podaj adres oraz numer portu.

W Windows Messenger wybierz menu Narzędzia | Opcje | Połączenie. Zaznacz opcję Używam serwera

Proxy i wybierz jeden z poniższych typów proxy:

  • Serwer proxy HTTP

  • Socks wersja 4

  • Socks wersja 5
W wypadku Socks w wersji 5 możesz podać dane uwierzytelniające, jeśli dostęp do serwera jest chroniony za pomocą nazwy konta użytkownika i hasła.

Gdy jedno proxy to za mało...

Przykładowe źródło e-maila zawierające większość informacji potrzebnych do zdobycia sporej wiedzy o jego nadawcy wraz z krótkim opisem. Mniej cierpliwym można polecić program eMailTrackerPro - potrafi automatycznie zaimportować źródła wiadomości, a dodatkowo określić i wyświetlić na mapie położenie geograficzne nadawcy.Kliknij, aby powiększyćPrzykładowe źródło e-maila zawierające większość informacji potrzebnych do zdobycia sporej wiedzy o jego nadawcy wraz z krótkim opisem. Mniej cierpliwym można polecić program eMailTrackerPro - potrafi automatycznie zaimportować źródła wiadomości, a dodatkowo określić i wyświetlić na mapie położenie geograficzne nadawcy.Niektórym może jednak nie wystarczać ukrycie się za jednym proxy - dlatego wymyślono oprogramowanie do automatycznej, periodycznej zmiany wykorzystywanych przez danego użytkownika serwerów proxy.

Przykładem takiego oprogramowania są Steganos Internet Anonym i Steganos Internet Privacy, które dysponują spisem serwerów proxy (zdefiniowanym przez użytkownika) - co pewien czas następuje zmiana serwera wykorzystywanego przez twoje aplikacje. Listę serwerów można dowolnie modyfikować, aby na przykład za każdym razem ruch przechodził przez proxy znajdujące się w innym państwie albo nawet na innym kontynencie. Częstotliwość zmiany wykorzystywanego serwera można ustawiać suwakiem (minimalną wartością jest jedna sekunda, zaś maksymalną - jedna minuta).

Przez wybrane serwery proxy możesz się łączyć również za pomocą Anonymity 4 Proxy (A4Proxy), dostępny pod adresem: http://www.inetprivacy.com/ftp/a4proxy.exe (rozmiar 1,02 MB). A4Proxy jest konfigurowalny w szerokim zakresie, a producent stale uaktualnia listę serwerów, których dane możesz wprowadzić do programu.

Kolejnym wygodnym narzędziem do zapewnienia sobie anonimowości jest HiProxy (dostępny pod adresem: http://home.san.rr.com/helgasoft/hiproxy/hip22.exe , rozmiar 1,7 MB). HiProxy potrafi zaimportować adresy serwerów proxy z Internetu lub z plików tekstowych i nawiązać połączenie poprzez anonimowe serwery. Program pozwala też m.in. na szybki dostęp do ustawień proxy w Internet Explorerze.

Jeśli w Internecie korzystasz z kilku aplikacji (np. przeglądarki, programu pocztowego, klienta FTP itp.), to bardzo przydatnym narzędziem może się okazać program SocksCap, który umożliwia takie skonfigurowanie połączeń, żeby tylko wybrane programy korzystały z serwerów proxy. Operacja jest niezwykle prosta - wprowadzasz adres i port serwera proxy do pamięci SocksCap, a następnie przeciągasz ikonę wybranego programu na listę aplikacji korzystających z tego serwera. Zaletą wspomnianego rozwiązania jest przede wszystkim to, że anonimowy może być tyko wybrany ruch, dzięki czemu pozostałe dane będą ściągane bez opóźnień, występujących podczas korzystania z odległych serwerów proxy.

Program można pobrać spod adresu http://archive.socks.permeo.com/13110103/sc32r234.exe , rozmiar pliku 0,99 MB.