Połączenia typu Bi-wiring

Problem: Dowiedziałem się, że istnieje metodapołączenia dwukanałowych zestawów audio określana terminem bi-wiring. Na czym to polega i jakie korzyści można osiągnąć dzięki tej metodzie? Adam Polański, Gdynia.

Problem: Dowiedziałem się, że istnieje metodapołączenia dwukanałowych zestawów audio określana terminem bi-wiring. Na czym to polega i jakie korzyści można osiągnąć dzięki tej metodzie? Adam Polański, Gdynia.

Bi-wiring to typ połączenia wzmacniacza z kolumnami w ten sposób, że dwie sekcje zestawu są podłączane oddzielnymi przewodami. Dzięki temu staje się możliwe odseparowanie w kolumnie sygnału głośnika wysokotonowego od sygnału głośnika średnio-niskotonowego. Takie rozwiązanie jest możliwe

Zobacz również:

w przypadku zastosowania kolumn, które producenci wyposażyli w specjalną zwrotnicę oraz podwójną liczbę wtyków, oddzielną dla każdej sekcji. Taki sposób połączenia jest uzasadniany tym, że głośnik niskotonowy jest zasilany z większą mocą niż delikatny głośnik wysokotonowy. Dzięki zwrotnicy sygnały te nie nakładają się, co w efekcie powinno zapewnić lepszy, bardziej subtelny dźwięk.

Zastosowanie bi-wiringu możliwe jest jednak tylko w przypadku kolumn specjalnie do tego przystosowanych. Wyróżniają się one podwójnymi gniazdkami, które domyślnie zwarte są za pomocą niewielkiej złoconej blaszki, tzw. zwory. Jeśli chcemy podłączyć kable w bi-wiringu, blaszki te trzeba usunąć. Do podłączenia jednej kolumny potrzebne są wtedy dwa kable - osobny do tonów niskich i do wysokich. Można także zastosować, dostępne na naszym rynku, specjalne podwójne kable do bi-wiringu. Kable podłączone do dwóch oddzielnych wtyków w kolumnach kierujemy do jednego wejścia wzmacniacza, odpowiadającego danemu kanałowi stereo. Niektóre modele wzmacniaczy są wyposażone w podwójne wyjścia do bi-wiringu, jednak w praktyce ich zastosowanie nie ma żadnego znaczenia. Wewnątrz wzmacniacza wyjścia i tak są razem zwarte. Wyprowadzenie na zewnątrz wzmacniacza oddzielnych styków dla kabli podłączonych do sekcji niskotonowej i wysokotonowej służy jedynie łatwiejszemu montażowi. Mimo że większość wzmacniaczy jest przystosowana do bi-wiringu, przed zastosowaniem takiego połączenia warto jednak upewnić się, czy w instrukcji obsługi producent nie zawarł przeciwwskazań.

Jak to często bywa w tak delikatnej materii, jaką jest jakość dźwięku, zdania co do skuteczności stosowania bi-wiringu są podzielone. Obok zdecydowanych zwolenników, którzy twierdzą, że różnica w korzystaniu z dwóch połączeń jest wręcz namacalna, są też i głosy sceptyczne. Także niektórzy renomowani producenci kolumn specjalnie stosują pojedyncze wtyki, obawiając się, że eksperymenty z podwójnym okablowaniem mogą wpłynąć negatywnie na jakość sygnału. Warto też dodać, że obok bi-wiringu funkcjonuje pojęcie bi-ampingu, czyli połączenia dwóch kolumn z wykorzystaniem dwóch wzmacniaczy.

System

Odtwarzacz DVD Pioneer DV-550

Amplituner Onkyo TY-SR50T

Głośniki Bose Acoustmass 15 II