DVD w telewizorze

Problem: Dwa lata temu zakupiłem telewizor panoramiczny firmy Thomson z wbudowanym odtwarzaczem DVD i teraz ze zdziwieniem odkryłem, że nie chce on czytać płyt CD-R. Czy możliwa jest wymiana bądź przeróbka napędu DVD, tak abym mógł również uruchamiać płyty CD-R? Paweł Bankiewicz, Warszawa

Problem: Dwa lata temu zakupiłem telewizor panoramiczny firmy Thomson z wbudowanym odtwarzaczem DVD i teraz ze zdziwieniem odkryłem, że nie chce on czytać płyt CD-R. Czy możliwa jest wymiana bądź przeróbka napędu DVD, tak abym mógł również uruchamiać płyty CD-R? Paweł Bankiewicz, Warszawa.

Z Pańskiego opisu problemu wynika, że zakupił Pan któryś ze starszych telewizorów Thomsona, zintegrowany z odtwarzaczem DVD, gdyż obecnie dostępne w sklepach modele pozwalają na odczyt płyt CD-R. Powinien Pan sprawdzić w instrukcji obsługi telewizora, którą otrzymał Pan przy zakupie sprzętu, czy jest tam zamieszczona informacja, że DVD odtwarza ten właśnie format. Jeśli jest, a mimo to wszelkie próby odczytania kończą się niepowodzeniem - to może oznaczać, że sprzęt jest uszkodzony i powinien Pan się z nim udać do serwisu. Może jednak okazać się, że już fabrycznie Pański sprzęt nie został wyposażony w obsługę formatów nagrywanych - bowiem do ich odczytu potrzebne są inne rozwiązania techniczne. Przede wszystkim wymaga to zastosowania w laserze większego napięcia. Sygnał odbity od powierzchni wypalanych krążków różni się od tego, jaki jest uzyskiwany w przypadku płyt tłoczonych.

Zobacz również:

W tańszych urządzeniach, a do takich należą zazwyczaj zestawy zintegrowane, brak obsługi nagrywalnych formatów wynika z zastosowania rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów produkcji. Tym samym przerabianie takiego sprzętu odradzamy - jest to trudne technicznie i w efekcie nieopłacalne. Jeżeli chciałby Pan z samodzielnie wypalonych krążków słuchać muzyki, to lepiej po prostu zainwestować w osobny zestaw audio obsługujący płyty CD-R. W przypadku filmów, w nagrywalnych formatach DVD lub własnych płytach VCD, lepiej rozejrzeć się za osobnym odtwarzaczem DVD.