DVD-R i DVD+R?

Problem: Czy odtwarzacze, które czytają płyty DVD-R (większość na rynku), potrafią odczytać płyty DVD+R? Mam materiał filmowy wypalony na dwóch płytach, z tym że pierwsza płyta to DVD-R, a druga DVD+R. Odtwarzacz komputerowy radzi sobie zarówno z jedna jak i drugą, ale czy z obiema poradzi sobie odtwarzacz stacjonarny? Artur Szumski, Wrocław

Problem: Czy odtwarzacze, które czytają płyty DVD-R (większość na rynku), potrafią odczytać płyty DVD+R? Mam materiał filmowy wypalony na dwóch płytach, z tym że pierwsza płyta to DVD-R, a druga DVD+R. Odtwarzacz komputerowy radzi sobie zarówno z jedna jak i drugą, ale czy z obiema poradzi sobie odtwarzacz stacjonarny? Artur Szumski, Wrocław.

Formaty zapisu DVD-R i DVD+R reprezentują dwaodmienne standardy technologii, które przez pewien czas były rozwiązaniami konkurencyjnymi. Dziś wiele nowych odtwarzaczy i napędów DVD potrafi obsługiwać jednocześnie obydwa formaty, jednak producenci nie stosują w tym zakresie żadnej reguły. Dlatego ustalenie, czy konkretny model odczytuje jeden czy oba formaty, wymaga sprawdzenia jego specyfikacji. Ponieważ często sprzedawcy nie są w stanie udzielić nam takiej informacji, należy przekonać się o możliwościach sprzętu, zaglądając do instrukcji obsługi.

Zobacz również: